$
בורסת ת"א

מנהלי ההשקעות המובילים חושפים את הסוד מאחורי ההשקעות המוצלחות

קרנות הנאמנות הצליחו להכות את המדדים. "כלכליסט" מביא לכם את הסוד לתשואות הגבוהות, מה יהיה בשנת 2010 ומה צריך לעשות כדי להכות שוק שורי

כתבי כלכליסט 19:0211.01.10

ללא ספק זאת הייתה השנה של קרנות הנאמנות. כמעט בכל קטגוריה הצליחו מנהלי הקרנות להביס את המדד. "כלכליסט" שאל את מנהלי הקרנות המובילים - אלה שניצחו את המדדים ואת עמיתיהם למקצוע מה הסוד מאחורי ההצלחה. איפה השקיעו בחוכמה, היכן טעו ומה יהיה ב-2010 שהשוק צפוי להיות שורי.

 

 

יוסי קואס - רמקו נדל"ן ותשתיות

תשואה ב-2009: 199.7%

 

יוסי קואס יוסי קואס צילום: עמית שעל

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? שלוש שנים.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? השינויים הבולטים ב־2009 התמקדו בתזמון המעברים בין חברות נדל"ן יזמי לחברות נדל"ן מניב. הנדל"ן המניב הוביל את תחום הנדל"ן בשלבים הראשונים של היציאה מהמשבר, כי הוא נתפס כפחות מסוכן. חברות המתמחות בנדל"ן יזמי נכנסו לתמונה מאוחר יותר, כשהשיפור במצב הכלכלי הורגש והביטחון בשווקים עלתה.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? מניות חברות שצנחו בגלל המשבר והשיוך שלהן לתחום הנדל"ן. אלו חברות שלא באמת נפגעו במשבר: גזית גלוב, אלוני חץ ואלביט הדמיה.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? ההחלטה שלא להשקיע באג"ח של אפריקה. הקרן מנייתית, ובדיעבד ההחלטה שלא להשקיע באג"ח הללו התבררה כטעות.

 

כיצד תשמור על התשואה בשנת 2010? ב־2010 חברות איכותיות יבלטו לטובה. לכן, נדרשת התייחסות עניינית לכל חברה כשלעצמה. העליות בשווקים עלולות להביא ל"עדריות" ול"אופנות", שמהן ננסה להימנע, באמצעות חשיבה עצמאית.

 

רוברט כרמלי - מגדל דיקלה US

תשואה ב-2009: 41.2%

 

רוברט כרמלי רוברט כרמלי

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? יותר משלוש שנים וחצי.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? מדיניות ההשקעה בקרן מגדל US מתבססת על חיפוש מתמיד של חברות ערך בעלות פוטציאל צמיחה ארוך טווח ומובילות שוק מובהקת. קשה להצביע על שינוי מהותי באחזקות הקרן במהלך 2009, פרט להגדלת מרכיב מניות הבנקים בראשית חודש אפריל.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? שתי אחזקות רשמו תשואה נאה מאוד ב־2009. הראשונה היא Cognizant Tech, חברת טכנולוגיה המספקת שירותי מידע, כמו גם ייעוץ ותכנון, בהטמעת מערכות מחשוב. במהלך השנה רשמה המניה זינוק של יותר מ־120%, כשהיא נהנית ממינוף נמוך ביותר, צמיחה מהירה, הכנסות מגוונות ותמחור חסר. EPD היא דוגמה נוספת לתפיסת ההשקעה של מנהל הקרן. מדובר באחת מחברות הובלת הגז הגדולות והמובילות בארה"ב. EPD רשמה תשואה של כ־60% במהלך 2009, נוסף לתשלום דיבידנד בתשואה נאה של כ־7%.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? בראייה לאחור תמיד אפשר להצר על עודף זהירות יחסית במגזר הפיננסי לגבי מניות הבנקים, שבניגוד למשבר הגדול של שנות השלושים קיבלו גיבוי חסר תקדים מן הממשל.

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? אם 2009 היתה שנת הבטא, הרי ששנת 2010 תאופיין כשנת האלפא. בשנת 2009 ניתן היה לאתר ערך בצורה פשוטה יחסית, בשל רמות ההיסטריה בשווקים (לראיה מדד ה־VIX שנגע ב־90 במהלך השנה), כשהשקעה בחברות ממונפות ובעלות בטא גבוה יצרה מומנטום חיובי ביותר במונחי תשואה. 2010, במובן זה, תאופיין לדעתי כשנת מנהלי ההשקעות. היכולת לנתח ולזהות ערך בחברות ולהציף אותו תהווה מנוע עיקרי לקביעת התשואות. 

 

אבי אשכנזי - כלל מעו"ף בריבוע

תשואה ב-2009: 182.6%

 

אבי אשכנזי אבי אשכנזי צילום: מוטי מילרוד

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? ניהול ההשקעות בקרן מתבצע על ידי בחמש השנים האחרונות.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? בקרן זו, כמו בכל הקרנות המנייתיות שלנו, אנו מבצעים התאמה של משקל המניות מול משקלן במדד על פי ניתוחים כלכליים שאותם אנו עורכים לאחר פגישות עם החברות, וניתוחים של הדו"חות והמגמות בענף, שהביאו אותנו לתשואות עודפות על מדדי היחס בקרנות המנייתיות שלנו.

 

בקרן זו ספציפית, שמנו דגש על סקטורי הבנקים, הביטוח וחברות האחזקה, והצלחנו ליצור תשואה עודפת של כ־30% על מדד היחס, שהוא פעמיים מדד ת"א 25. כמו כן, במהלך השנה זיהינו נכון את המהלכים בשוק - מתי כדאי להיכנס לחשיפה מקסימלית של כ־200% ומתי כדאי להקטין לחשיפה של כ־180%.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? המניות שתרמו הכי הרבה לתשואה בשנה זו היו קבוצת דלק, דיסקונט, בזק והחברה לישראל.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? האמנו שמניית חברת אורמת, שאותה אנו מעריכים, תצליח להשיג ביצועי יתר על המדד, אך בפועל קרה ההפך.

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? נמשיך לבצע ניתוח איכותי של החברות תוך שימת לב לתמחור היחסי והמוחלט ביחס לענף ולשוק, תוך הבנה ששוק המניות משייט ברמות שיא ולכן בחירת המניות הופכת קשה הרבה יותר.

 

משה הררי - אקסלנס פ"קמ ג'מבו כספית

תשואה ב-2009: 1%

 

משה הררי משה הררי צילום: מנחם רייס

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? כשנה וחצי מאז הגעתי לאקסלנס.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? קיצור מח"מ מ־90 יום מקסימלי לכ־40 יום על ידי קניית פיקדונות בבנקים ומק"מים קצרים עד חודשיים. כמו כן, מדי חודש השתתפות במק"מ לשנה ושימוש בגילון קצר בפחות מחצי שנה לפדיון.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? שימוש בעשרה אחוזים מהקרן בהנפקת מק"מ לשנה, שהוסיף כ־36 יום למח"מ הממוצע, ומכירתו עד 10 ימים לפני ההנפקה החדשה, תוך ניצו רווחי ההון. כמו כן, רכישת ממשלתי קצר ושחר 2667, אשר נמכרו בתשואה נמוכה מאוד תוך כדי ניצול של מכרזי החלף.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? שלא קנינו באחוזים גבוהים יותר בהנפקה לשנה (דבר זה היה כרוך בעליית סטיית התקן, לכן נמנענו מזה). ולא היה שימוש בנע"מים בכמות גדולה יותר (קרובים למשבר, היה פחד מקריסה של חברות גדולות).

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? מחצית 2009 התאפיינה בשמירה על מח"מ קצר ובהשתתפות בהנפקות, עקב תחילתו של מהלך עליית הריבית בפועל, וציפיות להמשך עליית הריבית. לכן, מדיניות זו תימשך גם ב־2010, בתוספת בחינת נע"מים של חברות יותר בטוחות וגילונים לפי מדיניות הקרן. 

 

ערן כהן - מגדל דיקלה אירופה

תשואה ב-2009: 90.8%

 

ערן כהן ערן כהן צילום: סיון פרג'

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? שנתיים.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? ב־2009 נקטנו גישה אגרסיבית יותר, משום שברבעון הראשון המשקיעים התאפיינו פשוט באובדן עשתונות מוחלט. בפברואר היו גופים מוסדיים רבים שפשוט החליטו לחסל כל אחזקה הקשורה במגזר הפיננסי. כך קנינו בנקים וחברות ביטוח, שקיבלו במפורש גיבוי מוחלט מהמדינה, ולא החזיקו כלל בנכסים רעילים, במחירים פשוט מוזרים. ממשלות כמו צרפת ושוויץ נתנו גיבוי מלא למגזר הפיננסי, בדיבורים ובמעשים, שלא כמו בבריטניה ובישראל למשל. צריך היה רק להקשיב לפוליטיקאים ולהאמין.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? קנייה של BNP, AXA בצרפת, וקרדיט סוויס בשוויץ, הניבה תשואה של מאות אחוזים. יצרנית הבירה קרלסברג היא השקעה נוספת שהניבה יותר מ־100% בסקטור דפנסיבי לחלוטין. בתחילת השנה היא נסחרה במחיר נמוך מאוד, בגלל החוב הגבוה למדי של החברה וחשיפתה לשוק הרוסי.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? מכרנו מניות רבות לאחר רווח של 100%, אך לפני רווח של 100% נוספים, וזו טעות פסיכולוגית נפוצה (לממש רווחים מהר מדי והפסדים לאט מאוד) שכמעט כל אדם לוקה בה, כולל מנהלי השקעות.

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? בתחילת 2009 היה עומס נפשי גדול והתעקשות להסתמך על ההיגיון למרות 2008. כעת הנטייה היא של עודף ביטחון - הליכה על סקטורים מחזוריים יותר, שיתאוששו חזק יותר בתסריט של התאוששות הכלכלה. לדעתי עדיף דווקא להשקיע בסקטורים עם רווחיות יציבה יותר, שייהנו מעליית מכפילים עקב כסף סולידי שיחפש השקעות מנייתיות עם ודאות טובה.

 

אורן מולקנדוף - מגדל דיקלה מעו"ף כפליים

תשואה ב-2009: 183.6%

 

אורן מולקנדוף אורן מולקנדוף

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? משנת 2005.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? כקרן בעלת מינוף ואגרסיבית הנך נדרש להבין את סביבת העבודה ומגמת השוק. מה שביצעתי בעיקר השנה הנו ניהול החשיפות - צמצום והגדלת החשיפה.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? איכות הניהול בקרן ממונפת נמדדת בניהול בטא ולא אלפא, מכך התזמון וניהול החשיפה תרמו לתשואה העודפת.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? כבר בתחילת פברואר זיהיתי הזדמנות גדולה בשוקי המניות, שהביאה אותי לפתיחת פוזיציה אגרסיבית. בדיעבד, התזמון היה מעט מוקדם מדי, וגרם לנו לפיגור קל מול המתחרים בחודשים הראשונים של השנה.

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? גם ב־2010, כמו בשנים עברו, נשתמש בכל הכלים כדי לשמור על עודף התשואה מול מדד היחס. 

 

איתן ארד - אנליסט ת"א 100

תשואה ב-2009: 121.1%

 

איתן ארד איתן ארד צילום: עמית שעל

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? 9 שנים, מיום היווסדה.

 

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? הפחתה מסוימת של מניות שנפגעו פחות במפולת (טבע, בזק, אלביט מערכות) בתחילת השנה, והגדלה של מניות שנפגעו יותר, כמו למשל בנקים וחברות ביטוח, וכן קניית רכיב קטן של אג"ח קונצרניות כמו אפריקה וכלכלית במחיר נמוך.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? החברה לישראל.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? ללא ספק העדרן של מניות הנפט והגז ישראמקו, דלק קידוחיםו אבנר. על כך פיצתה במידה מסוימת החזקה בקבוצת דלקוב יואל.

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? השמירה על התשואה תיעשה באמצעות בחירה אישית של כל נייר ונייר בקרן. לכך תתווסף עבודת אנליזה מעמיקה המתבססת על הכרות רבת שנים עם החברות בשילוב של הידע והניסיון רב השנים שנצבר בבית ההשקעות. 

 

שרון חינקיס - מגדל אפיקים צמודה

תשואה ב-2009: 17.3%

 

כמה זמן אתה מנהל ההשקעות בקרן? שלוש שנים וחצי.

 

מה דעתך על מניית חברה לישראל:
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
קנייה חזקה קנייה המתן מכירה מכירה חזקה

אילו שינויים ביצעת בהשקעות הקרן במהלך 2009? השינויים הגדולים הם הגדלת החשיפה לאיגרות חוב קונצרניות בשיא המשבר, על מנת ליהנות מתשואותיהן, והקטנת החשיפה והסיכון, לאחר שהתשואות התאזנו.

 

מה הנייר שתרם הכי הרבה לתשואה הגבוהה? אין נייר מסוים. הקרן מנוהלת באופן רוחבי, וכך הסיכונים והסיכויים מאוזנים לאורך השנה.

 

על איזו החלטת השקעה אתה מצטער/היתה פחות נכונה (לדוגמה נייר שמכרת או לא קנית)? במהלך השנה לא הגדלנו באופן מספיק את האחזקות באג"ח צמודות וארוכות.

 

כיצד תשמור על התשואה ב־2010? נמשיך לנהל את הקרן בניסיון להשיא את התשואה באפיק הצמוד מעל יתר המתחרים.

בטל שלח
    לכל התגובות
    x