$
שוק ההון

המיילים של מנהלי ההשקעות בבר סטרנס מגיעים לביהמ"ש

תכתובות דוא"ל שניהלו שני מנהלי קרנות גידור חושפים את חששם מאסון בשוק, בעודם מקדמים שתי קרנות בשווי 1.4 מיליארד דולר

סוכנויות הידיעות 15:1212.10.09

כששני מנהלי קרנות גידור של בר סטרנס לשעבר יעמדו מחר למשפט באשמה שהטעו את המשקיעים לגבי ניירות ערך מסוכנים, ייתכן שעורכי דינם ייאלצו להיאבק בתפיסה שוול סטריט נשפטת על המשבר הפיננסי.

 

מנהלי הכספים ראלף צ'ופי ומתיו טאנין הם הראשונים מחברות בורסאיות בוול סטריט שהממשלה
חילצה ב-2008, העומדים למשפט באשמה פלילית. חילוץ שסלל את הדרך לג'יי.פי. מורגן צ'ייס להשתלט על בר סטרנס.

 

השניים אינם מאושמים בקריסת החברה או ביצירת המשבר הפיננסי, אך עורכי הדין מטעם ההגנה יבקשו לנפות מושבעים פוטנציאליים שעשויים להאמין בכך.

 

"למרבה הצער, הנאשמים נושאים אות קלון של בנקאי השקעות, מה שבעייתי עבורם", אמר ג'יימס קוקס, מרצה לכלכלה מאוניברסיטת דיוק. "חברי מושבעים עד כה לא נהגו בידידותיות כלפי בכירים הנראים כנושאי הדגל של האקלים הפיננסי הנוכחי".

 

המיילים - זירת הקרב המשפטית

 

מיילים שכתבו צ'ופי (53) וטאנין (48) מסוף נובמבר 2006 ועד לאמצע 2007, אז המשבר הגיע, יהיו זירת קרב מרכזית במשפט.

 

התובעים טוענים שלפחות עד מרץ 2007, יותר משנה וחצי לפני שהיקף המשבר התברר, צ'ופי וטאנין קידמו בקרב המשקיעים שתי קרנות בשווי 1.4 מיליארד דולר שהיו מלאות בניירות ערך מגובי משכנתאות, בעוד שבהתכתבויותיהם הפרטיות הם הביעו חשש מאסון בשוק. הקרנות קרסו ביוני 2007.

 

בכתב האישום מיוני 2008 נכתב כי הצמד, יחד עם גורמים בלתי מזוהים אחרים, "הסכימו להציג באופן מוטעה בתקווה שהצפי העגום של הקרנות ישתנה".

 

השניים - שעומדים בפני תביעות פליליות יחד עם ריימונד מק'גריגל, מנהל תיקים בכיר בקרנות - מכחישים את אשמתם בקנוניה ובהונאה, עליה הם עלולים לקבל מאסר של 20 שנה. צ'ופי הכחיש את האישום הנוסף בסחר פנימי.

 

אחת מהתביעות האזרחיות בפרשה היא מטעם בנק אוף אמריקה, הבנק הגדול בארה"ב, שהיה החתם של נייר ערך בגיבוי מאגר חובות, ביניהם משכנתאות, בשווי 4 מיליארד דולר, שכעת הוא רעיל. שתי הקרנות של בר סטרנס הרכיבו את נייר הערך.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x