$
תעשייה ופיננסים

מנכ"ל בר סטרנס לשעבר היה קרוב למוות בספטמבר 2007

חצי שנה לפני שבנק ההשקעות קרס ונמכר לג'יי פי מורגן צ'ייס התאשפז המנכ"ל ג'יימס קיין עם זיהום קשה. בראיון ראשון מאז מכירת הבנק מודה שלא היה לו מושג איך להציל את החברה בת 85 השנים

סוכנויות הידיעות 11:2504.08.08
מנכ"ל בר סטרנס לשעבר ג'יימס קיין היה קרוב למוות בספטמבר שעבר מהרעלה שקשורה לזיהום בפרוסטטה. על כך דיווח היום (ב') המגזין "פורצ'ן" באתר האינטרנט שלו.

 

בראיון ראשון של קיין מאז מכירת בר סטרנס לג'יי פי מורגן צ'ייס במרץ השנה אמר המנכ"ל שלמרות שהצליח להתגבר על המחלה,
לא הצליח להציל את החברה בת 85 השנים, שהתרסקה שישה חודשים לאחר מכן, ולנווט בתוך משבר האשראי.

 

"האופציות היו מוגבלות", אמר קיין ל"פורצ'ן". בר סטרנס דיווח על ההפסד הרבעוני הראשון שלו אי פעם בדצמבר, זמן קצר אחרי שקיין השתחרר מבית החולים. בר סטרנס וקיין לא הודיעו לציבור על מחלתו של המנכ"ל, שהיה מאושפז 10 ימים והרופאים נתנו לו סיכוי של 50:50 לשרוד.

 

בר סטרנס נכנס למצוקה בסוף 2007. המשקיעים חששו שלבנק ההשקעות יש חשיפה גדולה מדי לשוקי המשכנתאות הקורסים, ומניית בר החלה לצנוח, אחרי ששתי קרנות גידור שלו קרסו.

 

כמה חודשים לאחר מכן נפל בר סטרנס קורבן לפניקה בשוק שרוקנה את קופת המזומנים שלו בתוך ימים. המוניטין של קיין נפגע קשות, והוא תואר כאדם שמסתובב במגרשי גולף ומשחק קלפים בזמן שהחברה שלו עם 14 אלף עובדיה עולה באש. קיין עצמו פרש מתפקיד המנכ"ל בינואר, אך נותר לכהן בחברה כיו"ר.

 

לדבריו, הוא הבין לראשונה שהחברה נמצאת בקשיים זמן קצר לפני שנאלץ לחלץ את שתי קרנות הגידור ביוני 2007.

 

קיין ביצע מספר נסיעות לסין לצורך חתימה על הסכם השקעה כפול עם חברת CITIC סקיוריטיז. הוא שכנע את המשקיע ג'ו לואיס בספטמבר לרכוש אחזקות בהיקף של מיליארד דולר, הימור שכמעט נמחק לגמרי בתוך חודשים.

 

בימים האחרונים לקיומו של הבנק אמר קיין שלא ידע כלום לגבי המצב. הוא השתתף בטורניר ברידג' בדטרויט כשהלקוחות החלו לנטוש בהמוניהם, ולא למד על משבר המזומנים עד ה-13 במרץ. כשחזר למשרדים ב-15 במרץ שמע קיין לראשונה על תוכנית החילוץ של הפד ומכירת הבנק לג'יי פי מורגן תמורת 2 דולר למניה, שגרמה לו עצמו להפסד של מיליארד דולר.

 

"לא הרגשתי כלום", אמר קיין בראיון. "קיבלת ציון רע במבחן. זהו. אין שום אפשרות לערער. הרגשתי עצב על עצמי ועצב על משפחת בר סטרנס", לדבריו.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x