$
שווקי חו"ל

מרדית' וויטני: פרטי תוכנית הסיוע עמומים ואופן ביצועה לא ברור

האנליסטית מאופנהיימר: "הממשלה לא תוכל לשנות את המציאות העגומה לפיה הגישה של צרכנים ועסקים לאשראי הולכת ויורדת"

ענת ציפקין 10:2612.02.09

נביאת הזעם של וול סטריט, מרדית' וויטני שחזתה את קריסת סיטי בנק לפני פחות משנתיים, ממשיכה להוריד את ציפיות הציבור והמשקיעים לגבי יעילות תוכנית החילוץ החדשה של הנשיא אובמה, והסיכויים להצלחתה.

 

כרקע, מסבירה וויטני כי תוכנית החילוץ עליה הודיע אתמול משרד האוצר האמריקאי

מטפלת שוב בסוגיות שכבר טופלו בשבועות האחרונים. לדבריה, ההצעות החדשות מכוונות בעיקר לעידוד הזרמת הון פרטי טרי לשווקים, אך חסרות בהן פרטים ולכן קשה להתלהב מהן.

 

"פרטי תוכנית הסיוע החדשה עמומים, ואופן הביצוע לא ברור", אומרת וויטני בסקירה חדשה שהוציאה אמש. הבעיה העיקרית לדעתה נשארה ללא פתרון. "הממשלה לא תוכל לשנות בחדות את המציאות העגומה לפיה הגישה של הצרכנים, משקי הבית, והעסקים בארצות הברית לאשראי הולכת ויורדת. רמות האשראי שהם יקבלו לא יהיו שוות לרמות האשראי שהיו להם בעבר. רמות הסיכון הניצבות בפני המלווים כיום השתנו לפחות לטווח הבינוני, ולכן הבעיה האמיתית עדיין לא נפתרה".

 

מאגר ההלוואות ממשיך להתכווץ לאור העלייה ברמות הסיכון והנטייה לברוח ממנו. גם האוצר מודע לעובדה שהבנקים עלולים לדווח בקרוב על הפסדי עתק. היקף הלוואת אדיר שנתנה המערכת הבנקאית בשנים האחרונות הולך להימחק על רקע "הנחות מתמטיות גרועות שנלקחו בעבר על רקע אופטימיות יתר של תחזיות כלכליות וורודות", לדברי וויטני.

 

וויטני מזהירה כי הממשלה בארה"ב יכולה לעשות מעט מאוד בשביל לשנות את תפיסת העולם של המלווים, כל עוד לא תשתנה האווירה ויורגש כי הלווים אכן יעמדו בהחזר ההלוואות. היא מצננת את המתלהבים ואומרת שאין להתלהב עדיין יתר על המידה. וויטני מסיימת את דבריה ואומרת כי אספקת הון בעלות נמוכה לטווח הארוך מצד הממשלה עשויה בסיכומו של דבר לאפשר לחברות ציבוריות לנקות את מאזניהם, לרכוש נכסים חדשים ולהוסיף נזילות לשוק, אך יש צורך בירידה לפרטים של התוכנית.

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x