$
מט"ח וסחורות

הדולר ירד ב-1.146% לרמה של 3.88 שקל

להערכת כלכלני לאומי, הדולר ימשיך להיות מושפע בעיקר ממידת אי הוודאות הכלכלית בעולם וממידת התיאבון לסיכון הנגזרת מכך; בפועלים מעריכים כי השקל יושפע מההתפתחויות במסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם ומהחשש מהאטה כלכלית בישראל

רונית גודמן 12:5214.11.08

הדולר נחלש היום (ו') במסחר בין הבנקים ב-1.146% וסגר על רמה של 3.883 שקלים. היורו התחזק ב-0.270% וסגר על 4.9337 שקלים.

 

אתמול התחזק הדולר ב-1.342% שערו היציג ונקבע על 3.928 שקל. היורו התחזק ב-0.686% ושערו היציג נקבע על 4.9204. מתחילת השבוע ועד היום התחזק הדולר

בכ-2.4% מול השקל ובכ-1.1% מול היורו.

 

השבוע חצה הדולר את רמת ה-3.9 שקלים לדולר, אשר היוותה שיא מתחילת השנה. היחלשות השקל תפסה תאוצה לאחר שנגיד בנק ישראל הפחית השבוע את הריבית במפתיע, שלא במסגרת ישיבתו המוניטארית הסדירה. הריבית השקלית הופחתה בשיעור של 0.5%, לרמה של 3.0% בלבד, הרמה הנמוכה ביותר שהונהגה בישראל מאז קום המדינה. להערכת כלכלני בנק הפועלים, השקל ייסחר בתקופה הקרובה במגמה מעורבת, בשל השפעתם של גורמים מנוגדים.

 

בחברת ההשקעות טריידנט מציינים שהיורו צנח אתמול לאחר פרסום נתוני התמ"ג בגרמניה, שהראו כי הכלכלה הגדולה באירופה סבלה מצמיחה שלילית של כ-0.5% ברבעון השלישי, לאחר שברבעון השני נרשמה צמיחה שלילית של 0.4%. מדובר בנתונים הגרועים ביותר זה 12 שנה. הצניחה של האירו נבלמה ובשעות הערב, עם נאומו של הנשיא האמריקני, הוא שב והתחזק.  

 

בנוסף לנתוני הצמיחה העגומים של גרמניה, הבנק האירופי המרכזי פרסם את ד"וח המצב החודשי ובו הנמיך את תחזיות הצמיחה והאינפלציה של כלכלת גוש היורו. הדו"ח מחזק את ההערכות כי הבנק המרכזי האירופי יפחית בפגישתו הבאה את הריבית פעם נוספת. כמו כן, קצב האינפלציה בצרפת ובאיטליה ירד בחודש אוקטובר ב-0.11% וב-0.6%, בהתאמה. 

 

כמו כן מציינים בטריידנט שהיורו התחזק אמש ב-2.08% אל מול הדולר, והגיע עד לרמות התמיכה הקודמות שלו, 1.250. זוהי רמת תמיכה שהוכחה כחזקה והמטבע זינק בחדות ממנה חזרה כלפי מעלה. כלכלני טריידנט מעריכים כי ייתכן שהמטבע מצא תחתית באזורים אלו לעת עתה. הבוקר נסחר הצמדבירידה של 0.42%.

 

הפאונד נחלש אמש אל מול הדולר ב-0.42%, והוא ממשיך לצלול אל מול הדולר עקב נתוני מקרו גרועים המגיעים מכלכלת בריטניה ועקב הערכות כי הבנק המרכזי בבריטניה ימשיך בהורדת הריבית. הצמד נסחר הבוקר בירידה של 0.35%.

 

אמש התחזק הדולר אל מול הין ב-2.86%, ובכך מחק את הירידות החדות מלפני יומיים. 

 

כלכלני לאומי: הדולר תלוי בתיאבון לסיכון של המשקיעים

 

בראש ובראשונה צפוי השקל להיות מושפע, לדעת כלכלני בנק הפועלים, מהתפתחויות במסחר בדולר ובשוקי המניות ברחבי העולם. יחד עם זאת, בין הגורמים התומכים בהיחלשות השקל, הם אומרים, ניתן למנות את הקיטון בעודף בחשבון השוטף, החשש מהאטה כלכלית בישראל ורכישות המט"ח היומיות של בנק ישראל, שכנראה יימשכו, למרות שיעד הייתרות הושג. מנגד, פער הריביות הרחב בין השקל והדולר מספק תמיכה מסוימת למטבע הישראלי.

 

כלכלני לאומי אומרים כי הגורם המרכזי שהשפיע השבוע על המסחר בדולר, בדומה לתקופה האחרונה, היה מידת התיאבון לסיכון של המשקיעים. בתיאבון זה חלה עלייה מסוימת בתחילת השבוע, בין היתר על רקע הודעת סין על תוכנית תמריצים בגובה 586 מיליארד דולר. עם זאת, אומרים בלאומי, בהמשך השבוע חזרו החששות וחוסר הוודאות להכתיב את הטון. לכך תרמה החלטתו של שר האוצר האמריקאי לנטוש את תוכנית ההצלה האמריקאית המקורית, עקב חוסר יעילותה, לטובת חלופות אחרות. התגברות החששות גרמה למשקיעים לחזור ולהתבצר בנכסים בטוחים יותר ובראשן אגרות החוב הממשלתיות האמריקאיות, מה שתמך בשטר הירוק.

 

אלמנט חשוב נוסף המשפיע על עוצמתו של הדולר, אומרים כלכלני לאומי, הוא הצפי לשינוי העתידי בריביות המשקים: פוטנציאל קיצוצי הריבית בגוש האירו גבוה יותר מאשר בארצות הברית גם על רקע רמתן של הריביות (3.25% בגוש היורו לעומת 1% בלבד בארה"ב) וגם על רקע העובדה כי גרמניה נכנסה השבוע למיתון רשמי, עת הודיעה על צמיחה שלילית של -0.5% ברבעון השלישי.  

 

להערכת כלכלני לאומי, הדולר ימשיך להיות מושפע בעיקר ממידת אי הוודאות הכלכלית בעולם וממידת התיאבון לסיכון הנגזרת מכך, כאשר המשך חוסר הוודאות יתמוך בעוצמתו.

 

 

 

בטל שלח
    לכל התגובות
    x