סגור

ראש חודש ירוק בשקל: הדולר יורד ל-3.14

בפתיחת דצמבר: המטבע האמריקאי נחלש ב-0.5% מול השקל - היורו יורד ב-0.7% ונסחר בסביבות 3.56 שקלים; ברקע למסחר בשוק המטבעות - הודעת פאוול כי יש לזרז את סיום תוכנית הרכישות של הפד

השקל נכנס לחודש דצמבר בכיוון המוכר, עם עליות מול שני המטבעות המובילים - הדולר יורד ב-0.5% ל-3.14 שקלים, היורו נחלש ב-0.7% ונסחר בסביבות 3.56 שקלים.

יו"ר הפד ג'רום פאוול הפתיע אתמול כשאמר שלנוכח איום האינפלציה, יש לשקול זירוז המהלך של צמצום רכישות האג"ח (כרגע על הפחתה של 15 מיליארד דולר לחודש) - לפי המתווה הנוכחי של ה"טאפרינג" אמורות הרכישות להסתיים במחצית 2022.
בעדותו בפני ועדת הבנקאות בסנאט אמר היו"ר: "בנקודת הזמן הזו הכלכלה חזקה מאוד, והלחצים האינפלצוניים הם חזקים יותר, ומכאן שיהיה נכון לדעתי לשקול לסיים את תוכנית הרכישות, אולי כמה חודשים מוקדם יותר. אני מצפה לכך שנדון בזה בישיבה הבאה".
לדברי הכלכלן הראשי במזרחי טפחות רונן מנחם, הדברים של היו"ר היו מכוננים במובן הזה שיעד האינפלציה שב לראש סדר העדיפויות, על חשבון יעדי הצמיחה והתעסוקה שהודגשו עד כה.
"ייתכן שמדובר בבלון ניסוי שיזם פאוול במטרה לבחון את תגובת השווקים. מעבר לכך, היו"ר אמנם דיבר על זירוז והקדמת סיום הטאפרינג, אך לא שינה את דבריו הקודמים, שאין קשר בין סיום התוכנית לבין המועד הראשון של העלאת הריבית. כלומר, ייתכן שפרק הזמן בין השניים פשוט יתארך", אומר מנחם.
"ביום שישי יפורסם דו"ח התעסוקה בארה"ב, ואם כקודמיו גם הוא יאכזב, תהי לכך השפעה לא פחותה (רק בכיוון ההפוך) על השוק בהשוואה לדברי פאוול", הוסיף מנחם.
1 צפייה בגלריה
ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד
ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד
יו"ר הפד ג'רום פאוול
(צילום: AP)