סגור

בלעדי
בנק לאומי נכנס להתחדשות עירונית עם יעקב אנגל

לאומי פרטנרס רכשה 20% מחברת ההתחדשות העירונית אנגלאינווסט שבבעלות יעקב אנגל, תמורת 60 מיליון שקל. לפני שבועיים רכשה לאומי פרטנרס 7.5% מחברת הנדל"ן ICR תמורת 70 מיליון שקל

עליות המחירים בשוק הדיור ממשיכות למשוך את הבנקים הגדולים לתחום. ל"כלכליסט" נודע כי בנק לאומי, באמצעות זרוע ההשקעות שלו, לאומי פרטנרס, רוכש 20% ממניות חברת ההתחדשות העירונית אנגלאינווסט, שבבעלות יעקב אנגל.
המניות נרכשות תמורת 60 מיליון שקל ומשקפות שווי של 300 מיליון שקל לחברה. אנגלאינווסט הוקמה באמצע העשור הראשון של המילניום בידי יעקב אנגל, מי שבעבר היה הבעלים של קבוצת אנגל בנייה הבורסאית ויזם נדל"ן ותיק, שפעיל גם בתחום המכרות בעולם.


לאומי מצטרף בכך לבנק הפועלים, שנכנס בתחילת השנה לתחום הנדל"ן. בינואר האחרון השקיעה פועלים שוקי הון (כיום פועלים אקוויטי), זרוע ההשקעות של בנק הפועלים, 115 מיליון שקל בחברת הנדל"ן למגורים אקו סיטי, הנמצאת בבעלות משותפת של שגראוי לייבוביץ', אהרון שפירא והמנכ"לים המשותפים אילי בר ודודו רשף.
לפני כשבועיים השקיעה לאומי פרטנרס 70 מיליון שקל ברכישת 7.5% בשרשור ממניות חברת הנדל"ן ICR שבבעלות ישראל קנדה הבורסאית, האחים נקש, עודד רז ואבי חורמרו. העסקה שיקפה לחברה שווי של 850 מיליון שקל.
אנגלאינווסט התחדשות עירונית היא חברה־בת של קבוצת אנגלאינווסט, זרוע הנדל"ן של יעקב אנגל. החברה מעורבת בהקמת אלפי יחידות במעל ל־35 פרויקטים בשלבים שונים (הליכי אישור או ביצוע), בין השאר ברמת השרון, הרצליה, ירושלים, גבעתיים, רמת גן, תל אביב, אשדוד ועוד. החברה נהנית מחוסן כלכלי ויכולת פיננסית להקים ולממן פרויקטים בהיקפים גדולים. אנגל אינווסט מנוהלת על ידי מרט יודלביץ מנכ"ל החברה ועופר אנגל סמנכ"ל הפיתוח העסקי.

2 צפייה בגלריה
אבי אורטל כנס משקיעים מוסדיים
אבי אורטל כנס משקיעים מוסדיים
אבי אורטל מנכ"ל לאומי פרטנרס
(צילום: אורן דאי)

בתחום ההתחדשות העירונית מעורבת החברה בהקמת 2,500 יחידות דיור, מה שהופך אותה לאחת הגדולות בארץ בתחום. לחברה 7 פרויקטים של תמ"א 38/2 (פינוי בינוי) בביצוע, שכוללים 205 דירות ו־19 פרויקטים של תמ"א 38/2 בשלבי תכנון ורישוי שונים. בין הפרויקטים הגדולים של החברה: פרויקט באשדוד, שכולל כ־650 יחידות דיור ושטחי מסחר, פרויקט פינוי בינוי בירושלים של 300 יחידות דיור, ומתחם מרים החשמונאית בתל אביב, שכולל 140 יחידות דיור.
כאמור, לפני שבועיים רכשה לאומי פרטנרס, המנוהלת בידי אבי אורטל, את ICR (לשעבר מנרב פרויקטים) ‑ חברה יזמית המתרכזת בתחום ייזום הבנייה למגורים ומתמחה בבניית מתחמי יוקרה באזורי ביקוש, לצד בניית שכונות מגורים.
ICR פועלת גם בתחום ההתחדשות העירונית בתל אביב, בת ים, הרצליה, גבעתיים, ירושלים וערים נוספות, כך שמדובר בזרוע כפולה של לאומי, וכן פעילה בתחום המלונאות. החברה זכתה בחמישה משישה מכרזים למכירת קרקע בדרום רמת השרון תמורת 1.88 מיליארד שקל, זמן קצר לפני עסקת לאומי.
הרתיחה בשוק הנדל"ן באה לביטוי בנתוני בנק ישראל שפורסמו השבוע. מהנתונים עולה כי היקף המשכנתאות שניתנו בחודש יוני הגיע ל־11.6 מיליארד שקל. בכך, נשבר השיא שנרשם חודש קודם לכן ועמד על 9.5 מיליארד שקל. הנתון של חודש יוני גבוה ב־94% לעומת יוני אשתקד, וגבוה ב־59% לעומת הממוצע החודשי ב־12 החודשים האחרונים.
הרקע לכך הוא המשך עליית מחירי הנדל"ן, וההערכה כי המגמה אינה צפויה להשתנות בזמן הקרוב. הממשלה החדשה רק הוקמה, וגם אם תצא בקרוב בתוכנית דרמטית בשוק, ייקח זמן עד שהיא תביא לירידה במחירי הדיור, אם בכלל.
לכל אלו יש לצרף גורמים נוספים כמו הריבית הנמוכה, הסרת המגבלה על המשכנתא ברכיב הפריים (המסלול במשכנתא), העלייה בכמות הכסף הפנוי בעקבות הזרמות שנעשו במהלך משבר הקורונה ועוד, שמגבירים את הביקושים ומלבים את המגמה.
אנגל עוסק כאמור גם בתחומי הכרייה וההימורים. ב־2006 הוא מכר את לגנא אחזקות, קבוצת חברות שבאמצעותן הקים מיזמי ענק, בעיקר במזרח אירופה, ליזם החרדי שעיה בוימלגרין, שקנה באותה עת גם את חברת אזורים. לגנא אחזקות נמכרה לפי שווי של 650 מיליון שקל ואנגל שלשל לכיסו 430 מיליון שקל מתוכם.
אנגל, שהחל את דרכו כקבלן שיפוצים, הפך למולטי־מיליונר, ולגנא נכנסה להסדר חוב. הוא רכש מכרות באפריקה ונדל"ן בווייטנאם ובלונדון, והקים את חברת טנלוט (Tenlot) העוסקת בהגרלות לוטו ומשחקי מזל במדינות אפריקה ואמריקה הלטינית. בנוסף, אנגל פעיל בעקיפין בתחום הסייבר, באמצעות קרן בשם אטורו (Atooro).
אנגל הוא חותנו של זוהר לוי, בעל השליטה בחברת סאמיט, שפועלת בנדל"ן בגרמניה בעיקר ונסחרת בבורסה בתל אביב לפי שווי של 3.7 מיליארד שקל.


2 צפייה בגלריה
יעקב אנגל הבעלים של אנגלאינווסט
יעקב אנגל הבעלים של אנגלאינווסט
יעקב אנגל, הבעלים של אנגלאינווסט