סגור

בלעדי
הקרב על פז נכנס לישורת האחרונה: לאומי פרטנרס מול שיכון ובינוי ראש בראש

פז דיווחה הבוקר לבורסה כי תתקדם להכרעה על מכירת השליטה בה עם שתי הצעות בלבד - לכלכליסט נודע כי מדובר בלאומי פרטנרס ובשיכון ובינוי; הצעת המיזוג שהגישה חברת האנרגיה האמריקאית ארקו יורדת מהשולחן

דירקטוריון פז החליט אתמול כי קבוצת המשקיעים בראשות לאומי פרטנרס תתמודד ביישורת הסופית על השליטה בפז מול שיכון ובינוי. הבוקר דיווחה החברה לבורסה כי לאחר מספר דיונים שקיים דירקטוריון החברה בראשות הראל לוקר, ולאחר שהחברה ביצעה בדיקות כלכליות, משפטיות ורגולטוריות, החליט הדירקטוריון להתקדם במגעים עם שניים מהמציעים.
החברה לא דיווחה מי השניים שעולים "לגמר" בקרב על פז, אולם לכלכליסט נודע כי מדובר בלאומי פרטנרס ובשיכון ובינוי.


פז ניפתה מהתהליך את חברת האנרגיה ארקו (Arko), שפעילה בתחום תחנות הדלק וחנויות הנוחות בארה"ב - ארקו הגישה לדירקטוריון פז הצעה למיזוג בין החברות - לפי הצעתה בעלי המניות בפז אמורים היו לקבל מניות בארקו. ככל הידוע, הסיבה לפסילת הצעת ארקו היא כי בפז לא מצאו סינרגיה בינם ובין ארקו, שפעילה בארצות הברית.
כך או כך, התהליך שמגיע ליישורת האחרונה וצפוי להיות מוכרע בתוך כחודש לערך יחייב עתה את לאומי פרטנרס ואת שיכון ובינוי לשפר את הצעותיהן במסגרת ההתמודדות בין השתיים.
ההצעה הראשונה שהוגשה לפז היא זו של הקבוצה שגיבשה חברת לאומי פרטנרס, זרוע ההשקעות הריאליות של בנק לאומי, שבראשה עומד אבי אורטל. הצעת הקבוצה, שנחשפה ב"כלכליסט", כוללת הזרמה של יותר ממיליארד שקל לפז, תמורת הקצאת מניות שתביא את הקבוצה לאחזקה של 20% בשלב הראשון, עם אופציה להרחבת האחזקה בהמשך. בקבוצה חברים גם משפחת לבנת, קרן תש"י ורוני יצחקי.
ההצעה השניה, שגם היא נחשפה ב"כלכליסט", היא זו של שיכון ובינוי שבשליטת נתי סיידוף ובניהול תמיר כהן. שיכון ובינוי מציעה לצקת לתוך פז את עסקי האנרגיה המתחדשת שלה, שמרוכזים בחברה־הבת שיכון ובינוי אנרגיה, וזאת תמורת מניות פז.

1 צפייה בגלריה
ניר שטרן מנכ"ל סלקום ועידה כלכלית לאומית
ניר שטרן מנכ"ל סלקום ועידה כלכלית לאומית
מנכ"ל פז ניר שטרן
(צילום: עמית שעל)