סגור

הפניקס מעלה הילוך בנדל"ן: תשקיע עד 208 מיליון שקל בקבוצת חג'ג'

העסקה, בהקצאה פרטית, מורכבת ממניות ומאופציות, ותלויה באישור הגורמים המממנים של קבוצת הנדל"ן. אם כולן ימומשו, תגיע חברת הביטוח לאחזקה של 12.3% בחג'ג'. גל ההשקעות בתחום מעיד כי בעידן של עליות ריבית המוסדיים מעדיפים נכסים יציבים

המוסדיים מגבירים את קצב כניסתם להשקעות בנדל"ן. היום הודיעה קבוצת חג'ג', שבשליטת האחים צחי ועידו חג'ג', על הקצאה פרטית של מניות ואופציות לחברת הביטוח הפניקס, שתהפוך אותה לגוף עם אחזקה משמעותית של יותר מ־12% בחברה. זאת בהנחה של מימוש מלוא כתבי האופציות. עסקה זו מצטרפת לגל עסקאות שביצעו בשנה החולפת גופים מוסדיים — חלק מהן בדרך של הקצאת מניות, ואחרות באופן ישיר באמצעות רכישת נכסים.


נראה כי תיאבונם של הגופים המוסדיים לעסקאות בנכסים יציבים, ולטווחי זמן ארוכים, רק הולך וגובר. במיוחד לאור העובדה שמדדי מניות הטכנולוגיה מתחילים להראות סימנים של רמות מחירים מנופחות, ועל רקע שינוי במגמת הטעמים של המשקיעים. בעידן של עליות ריבית הבורסות עלולות להיות הראשונות להיפגע, והסקטור הדפנסיבי — גם בקרב ההשקעות במניות עצמן — עשוי להיות ענף הנדל"ן. גם אם סביבת ריבית עולה פוגעת בתחום הנדל"ן המניב, סביר שקודם לכן ייפגעו מניות הטכנולוגיה, שהגיעו לרמות מכפילים גבוהות.

בעסקה שדווחה היום תקצה קבוצת האחים חג'ג' 4.87 מיליון מניות להפניקס, בניהולו של אייל בן סימון, תמורת 27 שקל למניה — מחיר דומה לזה שבו החלה חג'ג' את שבוע המסחר — ובסכום כולל של 131.4 מיליון שקל. מדובר בנתח של 8.5% ממניות הקבוצה, ובמונחים כספיים מדובר בעליית מדרגה לעומת העסקאות האחרונות — ובעסקת האקוויטי מהגדולות ביותר שביצע גוף מוסדי ביזמית נדל"ן בסבב ההשקעות הנוכחי. בנוסף יוענקו להפניקס אופציות ל־2.19 מיליון מניות, שבמימוש מלא יהוו 3.69% ממניות הקבוצה, ויזרימו לה סכום נוסף של 76.6 מיליון שקל. סכום ההזרמה הפוטנציאלי לקופת קבוצת חג'ג' הוא 208 מיליון שקל, בהנחת מימוש מלא של האופציות, ונתח של 12.2% שיהיה בידי הפניקס. מחיר המימוש נקבע על 35 שקל למניה, ותוקף האופציות הוא לתקופה של כשנתיים — עד סוף ינואר 2024.
העסקה עם הפניקס כפופה לאישור הגורמים המממנים של קבוצת חג'ג', שכן משמעותה — בהנחת דילול מלא של כלל כתבי האופציות — היא שבעלי השליטה יירדו מאחזקה משותפת של 62.2% בחברה לשיעור של 47.6%. כלומר, מתחת ל־50%. לפי התנאים שנקבעו בין החברה לגורמים המממנים שלה, ירידה באחזקות של בעלי השליטה אל מתחת לשיעור המדובר (50%) מחייבת קבלת אישור מהם.
העסקה עשויה גם להציע יתרון נוסף לאחים חג'ג', מאחר שאם תושלם במלואה, היא תסייע לחברה בעתיד להתמודד על כניסה למדד ת"א־125. זאת מאחר שתייצר נתח אחזקות ציבור מספיק גדול, שיאפשר בעתיד עמידה בתנאי הרף ההוניים לכניסה למדד הדגל הבורסאי, ולפיהם על נתח זה להיות 35% לפחות מהון המניות של החברה. כיום עומדות אחזקות הציבור והמוסדיים בחג'ג' על מעט יותר מ־32%.

2 צפייה בגלריה
האחים צחי חג'ג' ועידו חג'ג'
האחים צחי חג'ג' ועידו חג'ג'
האחים צחי חג'ג' ועידו חג'ג'
(צילום: טל צ'יקורל)

עסקת הפניקס/חג'ג' מצטרפת לגל מגוון של עסקאות שהמוסדיים ביצעו ומבצעים בשנה האחרונה. כך, למשל, השקיעו החודש כלל ביטוח ומנורה מבטחים, יחד עם סילברסטין פרופרטיז, ברכישת בניין מגורים בניו יורק, ובו 416 דירות להשכרה, תמורת 247.5 מיליון דולר. בשבוע שעבר נחשף ב"כלכליסט" כי קרן ריאליטי נמצאת בשלבים מתקדמים לגיוס של 1.3 מיליארד שקל לקרן חוב חדשה שהיא מקימה, ואשר מיועדת למימון הון עצמי ליזמי נדל"ן בשלבים מוקדמים של הפרויקטים. בין הגופים שהשתתפו בגיוס נמצאים כלל ביטוח, בתי ההשקעות מיטב דש ואלטשולר שחם וקרנות המורים.
בדצמבר האחרון חברה מגדל ביטוח לאקרו נדל"ן ולקבוצת תדהר, ושלושת הגופים ירכשו במשותף מגרש ברחוב הצפירה בתל אביב, במטרה להקים עליו פרויקט שישלב משרדים, שטחי מסחר ודירות מגורים, וזאת בהיקף כספי מוערך של 800 מיליון שקל.
עסקאות בולטות במניות, שנעשו בין גופים מוסדיים לבין חברות בתחום הנדל"ן, היו בין היתר בחברת ההתחדשות העירונית של הכשרת הישוב. זו ביצעה באוקטובר האחרון הקצאה פרטית של 11.2% מהון המניות שלה להפניקס ולקרנות הגידור נוקד וספירה בתמורה ל־29 מיליון שקל.
מוקדם יותר, בחודש יולי האחרון, ביצעה חברת ביג, שפועלת בתחומי המסחר, המשרדים והמגורים, הקצאה פרטית לאלטשולר שחם של 3.4% מהון המניות תמורת 300 מיליון שקל.