סגור
סקייליין
נכס של סקייליין (צילום: Skyline Investments)

עסקת המכירה לא הושלמה, ובעלי המניות של סקייליין שציפו לדיבידנד שמן יאלצו להמתין

החברה התקשרה בספטמבר בהסכם לא מחייב למכירת 16 מ-17 המלונות שלה בארה"ב תמורת קרוב למיליארד שקל, אך הוא לא הבשיל. עיקר התמורה נועדה על פי הערכות לחלוקת דיבידנד

מכירת המלונות בארה"ב ו-255 מיליון דולר שהיתה אמורה לקבל בתמורה ירדו מהפרק, וסקייליין תנסה לממשם בדרכים אחרות.
בספטמבר דיווחה חברת הנדל"ן המניב הקנדית שנסחרת בתל אביב ומצויה בשליטת מישורים של אלכס שניידר (שניידר מחזיק ב-50% ממניות מישורים שמחזיקה ב-53% מסקייליין) על כך שחתמה על מזכר הבנות לא מחייב (LOL) למכירת 16 מ-17 נכסי המלונות שלה בארה"ב בתמורה ל-255 מיליון דולר (930 מיליון שקל), כשהרוכש היה אמור לקבל על עצמו גם את יתרת החוב הקיימת בגין המלונות בסך של 152 מיליון דולר (555 מיליון שקל).
אולם היום (ג') הודיעה סקייליין כי המגעים הסתיימו לאחר שלא הבשילו לכדי הסכם מחייב. היא ציינה כי היא ממשיכה במגעים עם הרוכש בנוגע לאפשרות מכירת שניים מהנכסים שממוקמים בעיר קליבלנד (מלון רנסאנס ומלון היאט), ושבכוונתה לבחון אפשרות למכירת כל או חלק מ-14 המלונות האחרים (תחת המותג Courtyard by Marriott) לרוכשים אחרים.
התמורה ממכירת הנכסים היתה מיועדת לשמש לפירעון סדרת אג"ח ב' שמועד פירעונה צפוי ביולי, והחברה תידרש לשלם אז למחזיקיה 153 מיליון שקל. היתרה ככל הנראה נועדה לשמש כחלוקת דיבידנד לבעלי המניות שלה. גורם בשוק ההון ששוחח בספטמבר עם "כלכליסט" אודות העסקה ציין אז כי זו היתה אמורה להציף ערך לבעלי המניות, לאחר שהחברה לא ייצרה כזה עבורם, לא בדיבידנדים ולא בעליית שווי המניה (ב-2022 ירדה מניית סקייליין ב-43%, ובמהלך 2023 ועד סמוך לעסקה עלתה באחוזים בודדים). כעת נראה כי בעלי המניות ייאלצו להמתין פרק זמן נוסף לשם כך. בתגובה לדיווח ירדה המניה בסוף יום המסחר ב-3%. זאת לאחר עלייה של 55% מסמוך לעסקה ועד אתמול.
סדרת האג"ח עלתה בתגובה לדיווח ב-1% בלבד, מה שמשקף כי בשלב זה המחזיקים אינם חוששים במיוחד מהשפעת ביטול המכירה על יכולת החברה לפרוע את חובה אליהם.
בדיווח מספטמבר התייחסה סקייליין גם למגעים למכירת הנכס המלונאי ה-17 שלה בארה"ב, ריזורט Bear Valley בקליפורניה, כשזה נמכר בהמשך, בנובמבר, בתמורה ל-19.5 מיליון דולר (77 מיליון שקל).
בנוסף דיווחה אז על כך שהגיעה להסכמות עקרוניות ובלתי מחייבות עם שותפתה להחזקת מספר אתרי נופש בקנדה, חברת פריד קורפוריישן (Freed Corporation), בדבר מכירת יתרת החזקותיה בשותפות (29%) לפריד בתמורה ל-30 מיליון דולר קנדי (83 מיליון שקל). זאת לצד החזר הלוואת גישור בגובה 8 מיליון דולר קנדי (22 מיליון שקל) והפחתת יתרת קרן הלוואה אחרת שהעניקה סקייליין לפריד מסך של 60 מיליון לסך של 49 מיליון דולר קנדי (135 מיליון שקל). כשבנובמבר הושלמו המגעים בעסקה זו וסקייליין קיבלה לרשותה במועד חתימת ההסכם 44 מיליון דולר קנדי (121 מיליון שקל). מכירת ההחזקות בוצעה לאחר שבאוגוסט דיווחה החברה על אודות ספק בדבר יכולתה של השותפות להמשיך לפעול כעסק חי מפאת הפרה של תנאי הלוואות שקיבלה מגופים מממנים.