סגור

ראיון
מנכ"ל 888 אחזקות: "המיזוג הוא ההזדמנות שלנו להיכנס לטופ הגלובלי"

איתי פזנר, שעומד בראש חברת ההימורים המקוונים, סגר את אחת העסקאות הגדולות למנכ"ל ישראלי בשנים האחרונות - רכישת הפעילות הבינ"ל של וויליאם היל ב־3 מיליארד דולר. "ברמה הגלובלית החברה הממוזגת תהיה בגודלה במקום 8-7"

רכישת הפעילות הבינלאומית של ענקית ההימורים הבריטית וויליאם היל על ידי 888 אחזקות, תמורת 3 מיליארד דולר, היא אחת העסקאות הגדולות שביצע מנכ"ל ישראלי בשנים האחרונות. 888 אחזקות היא חברת הימורים מקוונים גלובלית, שנסחרת בלונדון לפי שווי של 1.5 מיליארד ליש"ט (6.4 מיליארד שקל).
הקשר של 888 אחזקות לישראל לא כל כך הדוק, בהיותה חברת הימורים גלובליים ללא פעילות עסקית בארץ. אך ה־DNA של החברה הוא בהחלט ישראלי. את החברה הקימו אבי ואהרון שקד והאחים שי ורון בן יצחק בשנות התשעים. מנכ"ל 888, איתי פזנר, שעובד בחברה מזה 20 שנה ומכהן כמנכ"ל בשנתיים וחצי האחרונות, פועל מישראל. החברה־הבת שלה, רנדום לוג'יק, שמספקת לחברה האם שירותים שונים, ממוקמת בהרצליה.
בראיון ל"כלכליסט" מציין פזנר כי רכישת הפעילות מחוץ לארה"ב של וויליאם היל נועדה לסייע לחברה להתרחב בהימורים המקוונים באירופה. לדבריו, היעד העסקי העיקרי הוא להתרחב בארה"ב, שם החברה הממוזגת תרחיב את פעילותה כבר בימים הקרובים.
"לפני שנה וויליאם היל נרכשה על ידי סיזרס אינטרנטיינמנט, שהתחילה לפני כמה שנים להיכנס לתחום ההימורים המקוונים", מספר פזנר. "היתה לוויליאם היל פעילות בשוק האמריקני, שיתוף פעולה. כשבסיזרס אינטרטיינמנט רצו להיכנס לתחום האונליין בארה"ב, הם החליטו לקנות את כל וויליאם היל בעיקר עבור הנכסים האמריקניים שלה. מיד עם הרכישה הם הודיעו שימכרו את הפעילות הבינלאומית - את כל מה שמחוץ לארה"ב - וזה כל מה שאנחנו מתעניינים בו".
2 צפייה בגלריה
איתי פזנר מנכ"ל 888
איתי פזנר מנכ"ל 888
איתי פזנר מנכ"ל 888. שת"פ חדש עם ספורטס אילוסטרייטד
(צילום: ניר הדר)
סיזרס אנטרטיימנט השלימה באפריל האחרון את רכישת וויליאם היל תמורת 2.9 מיליארד ליש"ט. הפעילות מחוץ לארה"ב של וויליאם היל, שבה הרוכשת לא התעניינה ונשארה פנויה לרכישת 888 אחזקות, כוללת בין השאר 1,400 עמדות הימורים בבריטניה.
מי זאת וויליאם היל?
"זו חברה אנגלית שקיימת יותר מ־80 שנה, עם אלפי חנויות להימורים בכל רחוב באנגליה. לא מעט תיירים מכירים אותה מתחום ההימורים בספורט. לפני 20 שנה היא התחילה להיכנס לתחום האונליין, וכיום 70% מפעילותה היא באונליין והיתרה בריטייל. אנחנו מנסים בהזדמנויות שונות לקנות אותם זה כמה שנים, והיה שלב שבו הם ניסו לקנות אותנו. אבל שום דבר מאלה לא צלח".

הקשר הישראלי: המשרדים והמנכ"ל

מתי התחיל המרוץ לקנות את הפעילות הזאת?
"היא יצאה לשוק לפני 5 חודשים. מאז היינו בתהליך ארוך, אינטנסיבי ותחרותי מול גופים גדולים מאוד, בהם אפולו גלובל מנג'מנט (חברה בשווי 26.5 מיליארד דולר - ח"ש). מספר המתמודדים ירד בשלב המתקדם לחמישה, ובסוף אנחנו גברנו על האחרים".
איך תממנו את העסקה?
"זה יהיה שילוב של חוב וגיוס הון, נצטרך לגייס 2.2 מיליארד ליש"ט. קיבלנו מימון מלא מג'יי.פי מורגן ומורגן סטנלי. לאחר השלמת העסקה יעלה יחס החוב ל־EBITDA שלנו למכפיל 5, שזה גבוה. נעשה הנפקת אקוויטי בהמשך כדי להוריד את המינוף שלנו ולהערכתנו נגיע למכפיל 3 על ה־EBITDA בטווח הרחוק היותר".
למה כל כך רציתם לקנות את וויליאם היל?
"בעיקר בעקבות פעילות האונליין שלה, גם זו שבאנגליה אבל בעיקר באירופה. יש חפיפה בינינו כמעט בכל השווקים - אנגליה, ספרד, איטליה, סקנדינביה, אירלנד ורומניה - ב־12-10 מדינות באירופה. מבחינתנו זו חברה שמתמחה בהימורים בספורט, ואנחנו עוסקים יותר בהימורי גיימינג כגון משחקי קזינו ופוקר. המיזוג לוקח את שתי הענקיות ומייצר פלטפורמה גלובלית ומתחרה מובילה בתחומי הבטינג והגיימינג".
ב־888 סבורים כי יצליחו לייעל את הפעילות הנרכשת ולצמצם את ההוצאות התפעוליות בחברה. החיסכון המוערך מהמהלך לדבריה נאמד ב־100 מיליון ליש"ט בשנה, ולכן הוא צפוי לשפר את נתוני הרווח התפעולי של 888 אחזקות.
מה יהיה הגודל של החברה הממוזגת לאחר העסקה?
"בקרב הגופים האירופאיים נהיה בטופ, במקומות 4-3. ברמה הגלובלית, כולל השחקנים האמריקניים, נהיה במקום 8-7".
איך השפיעה עליכם הקורונה?
"בתקופת הקורונה, כשאנשים בילו יותר זמן בבתים שלהם ומול המחשב ופחות בחוץ, כל הביזנס של אי־קומרס והאונליין, כמונו וכמו ענקית התוכן נטפליקס, עלה מאוד, יחד עם חברות הגיימינג בסגנון פורטנייט. העסק שלנו צמח משמעותית ב־2020, והוא המשיך לצמוח משמעותית לתוך 2021. היה מעבר גלובלי לאי־קומרס. הרבה מהצרכנים שצרכו בעבר באופן פיזי עברו לאונליין ולא חזרו אחורה. אנחנו כיום לא כמו בשיא המגפה, אבל עדיין באירופה הפעילות מאוד חזקה, גם בזמן היציאה מהקורונה".
.לגבי הקשר הישראלי של 888 אחזקות לישראל אומר פזנר: "החברה היא חברה גלובלית עם קשר היסטורי לישראל. 100% מהפעילות העסקית שלה היא מחוץ לישראל, ומעולם לא היתה לה כאן פעילות עסקית. אבל מבחינת הפונקציות השונות בה, בישראל יש משרדים בהרצליה של חברת רנדום לוג'יק, שפועלת עבורינו. היא קיימת 20 שנה בארץ ומספקת שירותים ל־888 אחזקות הגלובלית. רוב עובדי החברה הגלובלית נמצאים מחוץ לישראל, ואחרי העסקה חלקה של ישראל במספר העובדים עוד יקטן. אבל יש לחברה כמה אנשים בארץ שעוסקים בפיתוח ובשיווק. חלק מתפקידי המטה של החברה נמצאים כאן, כולל אותי. יש לנו משרדים עם פעילות בגיברלטר, ברומניה, באירלנד ובלונדון".

"ארה"ב נפתחה ויש שם זינוק מטורף"

מה היעדים שלכם כיום, לאחר הרכישה האחרונה?
"אחד האזורים הכי משמעותיים עבורנו הוא ארה"ב. המדינה נפתחה מבחינה רגולטורית לפני כמה שנים, וכיום השחקנים האמריקאים והאירופאים רואים את ההזדמנות הכי גדולה של התעשייה להתפתח שם, יש זינוק מטורף. כבר נכנסנו לפני כמה שנים לאמריקה, וחתמנו על עסקה לשיתוף פעולה עם ספורטס אילוסטרייטד לשת"פ עסקי שהתחלנו להשיק. השבוע נתחיל בקולורדו ומכיוון שבארה"ב בכל מדינה צריך לקבל רישיון נפרד, התכנון שלנו הוא להיכנס לעוד מדינות בחודשים הקרובים, זה חלק מתוכנית הצמיחה שלנו".
מה המשמעות של ההשתלטות הזאת עבורכם?
"המיזוג הזה שלנו יצר הרבה גלים, הכל התפתח בקצב מהיר בגלל ההאצה בשוק האונליין בארה"ב. זו באמת הזדמנות עבור החברה שלנו להיכנס לטופ הגלובלי".