סגור

בלעדי
זורם עם טרנד הבילוי באוויר הפתוח: מזרחי טפחות רוכש 20% משבירו ריהוט גן

זרוע ההשקעות הריאליות של הבנק משקיעה בחברה 50 מיליון שקל לפי שווי 250 מיליון שקל אחרי הכסף. ההשקעה תוזרם לשבירו לצורך הרחבת פעילותה לתחומים סינרגטיים, להקמת סניפים נוספים על 7 הקיימים ולפעילות אונליין

בנק מזרחי טפחות מבצע השקעה ריאלית נוספת. ל"כלכליסט" נודע כי זרוע ההשקעות הריאליות של הבנק רכשה 20% ממניות רשת שבירו ריהוט גן בהשקעה של 50 מיליון שקל ולפי שווי חברה של 250 מיליון שקל אחרי הכסף.
ההשקעה, שמוזרמת לתוך החברה, תשמש את שבירו ריהוט גן על מנת להיכנס לתחומים נוספים וסינרגטיים לפעילות שלה. כמו כן, הכסף ישמש להרחבת הרשת, שמונה כיום שבעה סניפים, וגם להקמת פעילות אונליין. מזרחי טפחות יקבל מושב אחד בדירקטוריון החברה.
רשת שבירו ריהוט גן נמצאת בבעלות ג'ורג' שבירו (69) ובנו אלון, שגם מכהן כמנכ"ל החברה. המשפחה, שצמחה בפתח תקווה, היא בעלת קרבה משפחתית רחוקה לקבלן רמי שבירו.
עד לפני 12 שנים היה הפלג הזה של משפחת שבירו הבעלים של רשת סליפ נייט סנטר (Sleep Night Center), חברה שהחזיקה בזיכיון למותגי מזרנים כמו סימנס וסילי. סליפ נייט מחזיקה ב־25 חנויות ובמפעל מזרנים בכפר סבא. משפחת שבירו מכרה את חלקה בחברה לשותף שוקי דנון, והתחייבה לא להתחרות בו בתחום ריהוט הפנים.
וכך, לפני תשע שנים, החליטה המשפחה לפעול בתחום ריהוט החוץ, כלומר ריהוט לגן, ופתחה חנות ראשונה בבני ברק. החנות השנייה נפתחה בראשון לציון, ומאז נפתחו חמש נוספות — האחרונה שבהן במישור אדומים. החנויות של הרשת גדולות וממוקמות במרכזים מסחריים מחוץ לערים. הסניף הצפוני ביותר של הרשת נמצא בקריית אתא, והדרומי ביותר בבאר שבע.
רשת שבירו ריהוט גן מעסיקה 50 עובדים, ועל פי הערכות הרווח הנקי שלה עומד על 22–25 מיליון שקל בשנה. כלומר, מזרחי טפחות משקיע לפי מכפיל רווח שנע סביב 10.
הקורונה הקפיצה את מכירות הרשת, ובחברה מאמינים שהמגמה החיובית הזו תימשך, מאחר שמגפת הקורונה גרמה לכך שרבים משקיעים בריהוט לבית, כולל מרפסות, חצרות וגגות, שם ניתן לשהות באוויר הפתוח.
החברה מוכרת מוצרי הצללה, פינות ישיבה, נדנדנות, פינות אוכל חיצוניות, שמשיות וגרילים על גז ופחמים. בכוונת החברה להרחיב את ההיצע שלה גם למוצרים משיקים.
ריהוט הגן של החברה צולם בתוכנית הריאלטי "האח הגדול", שכן שבירו מספקת לבית האח הגדול את ריהוט הגינה שלו. אך בכך לא מסתכם הקשר של החברה עם עולם הזוהר. ל"כלכליסט" נודע כי במרץ הקרוב תעלה שבירו ריהוט גן קמפיין טלוויזיה בהשתתפות הדוגמנית יעל שלביה, בת זוגו של איש העסקים המיליארדר האמריקאי ברנדון קורף.
1 צפייה בגלריה
מנכ"ל שבירו ריהוט גן אלון שבירו והדוגמנית יעל שלביה
מנכ"ל שבירו ריהוט גן אלון שבירו והדוגמנית יעל שלביה
מנכ"ל שבירו ריהוט גן אלון שבירו והדוגמנית יעל שלביה
(צילומים: אתר החברה)
זרוע ההשקעות הריאליות של מזרחי טפחות יצרה קשר עם שבירו במאי האחרון, חודשים אחדים לאחר הקמתה בינואר 2021. המגעים ובדיקות הנאותות נמשכו למעלה מחצי שנה.
עם הקמת זרוע ההשקעות הריאליות שלו הצטרף מזרחי טפחות למתחרים — לאומי, הפועלים ודיסקונט — שפועלים כבר שנים רבות בתחום ההשקעות הריאליות באמצעות חברות־בנות נפרדות (לאומי פרטנרס, פועלים אקוויטי ודיסקונט קפיטל). מנכ"ל הבנק משה לארי החליט, לאחר התלבטות ארוכה, לא להקים חברה־בת, אלא זרוע שתפעל מתוך החטיבה הפיננסית בניהולו של עדי שחף.
באפריל 2021 מונה רון הוכמן לראש היחידה, והוא כפוף לשחף, שמכהן כיו"ר ועדת ההשקעות של הבנק. הוכמן הוא אחיינו של צבי יוכמן, שותף־מנהל ואחד ממייסדי קרן הפרייבט אקוויטי סקיי, שבה עבד הוכמן קודם לכן.
עד היום ביצעה זרוע ההשקעות הריאליות של מזרחי טפחות השקעות בהיקף של כחצי מיליארד שקל. בין היתר רכשה 20% מחברת הנדל"ן ראדקו, שעוסקת בהתחדשות עירונית ונמצאת בשליטת משפחת רפאלי, תמורת 60 מיליון שקל; 20% ממניות חברת האשראי העסקי ברוקס קרת לפי שווי של 50 מיליון שקל; ו־20% ממניות סמיקום, שעוסקת ביבוא ושיווק של מוצרי אלקטרוניקה, תמורת 80 מיליון שקל. כמו כן, השקיעה היחידה יותר מ־100 מיליון שקל בכ־15 חברות טכנולוגיה.