סגור

בלעדי
ישראל קנדה בדרך לרכישת 2 בתי מלון ראשונים בחו"ל

חברת המלונות של ישראל קנדה מנהלת מגעים מתקדמים לרכישת המלונות ביוון תמורת 20 מיליון דולר. אתמול נכנסה מנורה מבטחים להשקעה של 88 מיליון שקל, שיוזרמו לקופת ישראל קנדה מלונות, תמורת 15% מהחברה

ישראל קנדה מלונות מתקדמת לעסקת רכישה של שני בתי מלון ראשונים בחו"ל. ל"כלכליסט" נודע כי החברה שמנוהלת בידי ראובן אלקס מנהלת מו"מ מתקדם לרכישת שני בתי מלון, אחד מהם באתונה ואחד באיים של יוון. המלונות אינם גדולים ויחד כוללים 130-120 חדרים, בעלות של כ־20 מיליון דולר.
חברות המלונאות הישראליות החלו בשנה האחרונה במסע רכש מוגבר של בתי מלון באירופה לאור העובדה שהשוק הישראלי כבר רווי ומחירי הנכסים בו גבוהים. אתמול דיווחנו ב"כלכליסט" כי קרן המלונות של פתאל קרובה לחתימה על עסקה לרכישת חמישה בתי מלון מקרן ההשקעות KKR תמורת כ־600 מיליון שקל. המלונות נמצאים באיים פלמה דה מיורקה ואיביזה, הם כוללים כ־1,400 חדרים והעסקה צפויה לעמוד על כ־160 מיליון יורו (כ־600 מיליון שקל).
גם חברת המלונאות ישרוטל, כפי שנחשף ב"כלכליסט", החלה במגעים לרכישת עשרות בתי מלון ביוון יחד עם משפחת דיין. ל"כלכליסט" נודע כי בכירי ישרוטל ביקרו בשבוע שעבר ביוון לקדם את העסקה המשותפת לרכישת פורטפוליו המלונות שכולל עשרות בתי מלון שלא הצליחו לשרוד את משבר הקורונה. עם זאת, ייתכן שמספר בתי המלון יהיה נמוך יותר מ־60 מלונות שעליהם דובר תחילה.

1 צפייה בגלריה
אינפו התפלגות האחזקות בישראל קנדה מלונות
אינפו התפלגות האחזקות בישראל קנדה מלונות
התפלגות האחזקות בישראל קנדה מלונות

אתמול דיווחה ישראל קנדה שבשליטת ברק רוזן ואסי טוכמאייר על עסקה להכנסת שותפה לחברת המלונות שלה. ישראל קנדה תקצה לחברת הביטוח מנורה מבטחים 15% ממניות החברה־הבת ישראל קנדה מלונות, לצד אופציה לרכישת 4.5% נוספים בהמשך. התמורה שתוזרם לקופת חברת המלונאות עומדת על 88 מיליון שקל, והיא משקפת לחברה־הבת של ישראל קנדה שווי של 590 מיליון שקל אחרי הכסף. העסקה אמורה להיות מושלמת בתוך חמישה ימים.
אחרי השלמת העסקה האחזקה של ישראל קנדה בישראל קנדה מלונות תרד מ־75% לאחזקה של 68%, האחזקה של אלקס, המנכ"ל, תרד ל־12%, והאחזקה של עופר פלדמן תרד ל־5%. מהדיווח עולה כי ישראל קנדה מלונות מתכוונת לצאת להנפקה ולהפוך לחברה ציבורית, שכן העסקה כוללת הגבלה על העברת המניות עד לביצוע הנפקה. בחברה שואפים להנפקה בתוך שנתיים לפי שווי 800 מיליון עד מיליארד שקל. ההון העצמי של ישראל קנדה מלונות הוא כ־138 מיליון שקל, ולאחר ההנפקה הוא יהיה כ־228 מיליון שקל. מנורה מגבירה בעסקה את ההשקעה שלה בתחום המלונאות אחרי שהשקיעה 350 מיליון שקל בקרן שהוביל דוד פתאל ואשר גייסה כמיליארד שקל בהובלת בנק לאומי, וחברות הביטוח הראל ומנורה. מנורה מבטחים גם מחזיקה ב־7% מישראל קנדה.
ישראל קנדה מלונות הוקמה לפני שלוש שנים. כיום יש ברשות החברה תשעה בתי מלון שבהם 1,100 חדרים, כשבצנרת יש עוד 1,000 חדרים בפרויקטים בהקמה. בתי המלון של הרשת כוללים את גלי כנרת, דניאל ים המלח, נופי גונן, לייק האוס, ווסט תל אביב, ווסט אשדוד, פליי מידטאון, פליי פורט וסוליי אילת. שלושה מהמלונות האלו הם למעשה מלונות טמרס שנרכשו מפויו זבלודוביץ' בסוף 2020 תמורת 155 מיליון שקל. ישראל קנדה נסחרת לפי שווי שוק של כ־4.13 מיליארד שקל, הנמוך ב־30% משווי שיא של סביב 6 מיליארד שקל שבו נסחרה בתחילת השנה. החברה ממונפת יחסית ועלויות המימון שלה עלולות להתייקר עם העלייה בריבית. בנוסף, בלימת העלייה במכירת הדירות עשויה לפגוע בפעילות החברה.