סגור

עדכון המדד של קת'י ווד צפוי לטלטל את בורסת תל אביב

במהלך השבוע יעודכן הרכב המדד הרבעוני עליו מתבססת קרן הסל IZRL, אותה מנהלת ARK. מהמדד ייצאו 18 מניות וייכנסו 8. מניות שערכן עלה ברבעון צפוית לספוג היצעים. הקרן עצמה רשמה תשואות נמוכות

בלילה שבין שני לשלישי דיווחה חברת המדדים Solactive על עדכון הרכב המדד הרבעוני, עליו מתבססת קרן הסל IZRL של קת'רין ווד, שמנהלת כ־200 מיליון דולר. מדד זה מכיל רק מניות ישראליות, שנבחרות על ידי חברת Solactive. מדד זה מנסה להתמקד בחברות ישראליות פורצות דרך בתחומן.

כאמור, ARK בבעלות קת'רין ווד מנהלת בפועל את קרן הסל IZRL, בהתבסס על אותו מדד. בניגוד למרבית קרנות הסל, שהעדכון שלהן נעשה בשלב הנעילה של יום מסחר בודד, עדכון הרכב קרן IZRL צפוי להתבצע בהדרגה לאורך המסחר השבוע, כאשר רוב ההתאמות של אחזקות קרן הסל צפויות להתבצע במהלך המסחר ביום חמישי השבוע.
קרן הסל IZRL היא אחד מאפיקי ההשקעה בעלי התשואה הנמוכה ביותר במניות ישראליות. משקיעי הקרן הפסידו 3.8% בשנת 2021 (במונחים דולריים, ההפסד בשקלים גבוה יותר) כאשר מרבית השווקים זינקו. בשבועיים הראשונים של 2022 הקרן הפסידה 3.8% נוספים.
הסיבה לכך היא שילוב של בחירת מניות בעייתית על ידי Solactive, שכללה מניות טכנולוגיה קטנות רבות, יחד עם המשקל האחיד של המניות במדד, שגורם לכך שהאחזקה של הקרן באותן מניות קטנות מהווה חלק לא זניח מערך השוק של אותן מניות. שילוב זה מוביל לכך שפעולות של רכישה ומכירה של הקרן פגעו בתשואה שלה עצמה, מכיוון שהיא רכשה את המניות ביוקר ומכרה אותן בזול. סביר שגם מהלך ההתאמה שתבצע IZRL השבוע ייצור עיוות בתמחור המניות הקטנות שאותן תרכוש או תמכור.
חלק ניכר מהבעיות הללו יימשכו גם לאחר העדכון הנוכחי, ולכן, להערכתי, מדובר בהשקעה בסיכון גבוה שאינה מתאימה לרוב המוחלט של הציבור. במסגרת העדכון ייצאו מהמדד 18 מניות, בהן חלק מהמניות שגרמו לתשואה השלילית של המדד. מנגד, ייכנסו שמונה מניות חדשות.
במסגרת העדכון הרבעוני משקל המניות במדד חוזר להיות משקל אחיד. לכן, מניות שערכן עלה במהלך הרבעון האחרון (ולכן המשקל היחסי שלהן עלה) יספגו היצע מקרן הסל, ומנגד אלו שירדו באותו פרק זמן יזכו לביקוש. ההיצעים הבולטים בגלל התאמת המשקל יגיעו למניות התקשורת פרטנר, סלקום ובזק. כל אחת מהמניות שייכנסו למדד צפויה לקבל ביקוש של כ־3.1 מיליון דולר. ההיצע של המניות שיוצאות מהמדד תלוי במשקלן הנוכחי בו. מחזור המסחר הכולל ש־IZRL צפויה ליצור השבוע במהלך התאמות האחזקה הוא כ־110 מיליון דולר.
הטבלה המצורפת מרכזת את הביקושים וההיצעים ש־IZRL תזרים למניות שנכנסות ויוצאות מהמדד במהלך השבוע (במיליוני דולרים). בנוסף, קרן הסל תזרים ביקוש או היצע למניות הוותיקות במדד, במסגרת התאמת המשקל למשקל אחיד.
הכותב הוא כלכלן בחברת הייטק

2 צפייה בגלריה
קת'י ווד קאת'י ווד קתי ווד קאתי ווד קרן ARK ארק
קת'י ווד קאת'י ווד קתי ווד קאתי ווד קרן ARK ארק
קאת'י ווד
(צילום: CNBC)