סגור

סקייליין מוכרת את רוב נכסיה הקנדיים ב-165 מיליון דולר - עוברת להתמקד במלונאות

העסקה כוללת את שני אתרי הנופש של סקייליין ווקרקעות נלוות; המנכ"ל בלייק לאיין: "קיבלנו מחיר טוב לנכסים וקשה היה להתווכח עם זה. האסטרטגיה היא לעבור למלונות עם תזרים יותר צפוי; בארה"ב ובקנדה היתה הפסקה בהתאוששות עם הדלתא אבל נראה שאנחנו בדרך החוצה מהקורונה"

סקייליין מממשת את נכסיה בקנדה: חברת הנדל"ן המניב המוחזקת ע"י מישורים (49.37%) והכשרת הישוב (20.25%) מוכר את מרבית נכסיה הקנדיים. התמורה שתקבל סקייליין תעמוד על 210 מיליון דולר קנדי (164.6 מיליון דולר ארה"ב), 30 מיליון דולר קנדי מעל שווי הנכסים בספרי החברה, נכון לסוף יוני 2021.
סקייליין תתמקד מעתה בבתי מלון בארה"ב ובקנדה, במטרה לגוון את סל הנכסים שלה ולהחזיק בכאלה שיש להם תזרים יותר יציב ושהם פחות עונתיים באופיים מאתרי הנופש.


הרוכשת היא חברת פריד קורפוריישן (Freed Corporation) והעסקה כוללת את הזכויות בשני אתרי נופש וקרקעות בשם דירהרסט והורסשו וכן את כל קרקעות הפיתוח שנותרו לה באתר נופש בשם בלו מאונטיין. פריד מכניסה לחברה הרוכשת מטעמה זכויות לעסקים נוספים שנמצאים בבעלותה בשווי של 90 מיליון דולר קנדי ולפיכך, שווי הנכסים מבחינת שתי החברות בעסקה הכוללת עומד 300 מיליון דולר קנדי (235.1 מיליון דולר ארה"ב). פריד הפקידה פיקדון של 5.5 מיליון דולר ארה"ב עבור סקייליין, עד להשלמת העסקה, הצפויה ב-31 באוקטובר הקרוב.
במועד סגירת העסקה תשלם פריד 109 מיליון דולר קנדי (85.4 מיליון דולר ארה"ב), כאשר סקייליין מתכננת להשתמש בסכום לטובת פירעון מוקדם של אחת משתי סדרות האג"ח (סדרה א'), הנסחרות בבורסה בת"א. סדרה א' נסחרת בתשואה לפדיון של 2.5% ויתרת הקרן שלה עומדת על 115.3 מיליון שקל. לחברה סדרה נוספת שנסחרת בבורסה המקומית (ב'), שם ייתרת הקרן עומדת על 120.3 מיליון שקל והתשואה לפדיון עומדת על 6.27% הבוקר.
בנוסף תעמיד סקייליין לפריד שתי הלוואות. האחת היא הלוואת מוכר (VTB) בסכום של כ-60 מיליון דולר קנדי (47 מיליון דולר ארה"ב) למשך ארבע שנים בריבית של 5%. השנייה היא הלוואת גישור בסכום של כ-8 מיליון דולר קנדי (6.3 מיליון דולר ארה"ב) למשך שנתיים בריבית של 12% לשנה. 33 מיליון דולר קנדי בעסקה (25.9 מיליון דולר אמריקני) יתקבלו בצורה של החזקה בשיעור של 29% בשותפות החדשה המחזיקה בחברות.
מנכ"ל סקייליין, בלייק לאיין (Blake Lyon) אמר לכלכליסט, "הלכנו על העסקה משום שקודם כל, קיבלנו מחיר טוב. יש לנו אסטרטגיה שמדברת על יציאה מפיתוח קרקעות ואתרי נופש ומעבר לתחום בתי המלון. התקדמנו ביישום שלה בתקופה האחרונה, וכעת זהו צעד רציני קדימה. היתה כאן הזדמנות שהגיעה אלינו ועבדנו עליה בחשאי"
"המטרה שלנו היא לצאת מאתרי הנופש (Resorts) שהם יותר עונתיים וללכת לצד הפחות המסוכן בתחום המלונאות, קרי בתי מלון שבהם העונתיות פחות משפיעה. שם תזרים המזומנים יותר צפוי, ונוכל גם לגוון יותר את הנכסים שלנו".
מה המצב בענף המלונאות ארה"ב ובקנדה כיום לנוכח המגיפה?
"בארה"ב תחום המלונאות מאוד פעיל כיום, שם לאחר גל החיסונים בפברואר-אפריל השנה חזרנו לרמות תפוסה של 60%, שהן דומות לרמות שלפני הקורונה. עם עליית שיעור המתחסנים נרשמה עלייה בשיעור התפוסה.
קנדה, עקפה את ארה"ב במספר המחוסנים, וגם שם ראינו התאוששות. היתה הפסקה בהתאוששות עם התפרצות זן הדלתא, אבל החיסונים חוזרים לטפס ונראה שאנחנו בדרך החוצה מהקורונה. ככה שיש יותר חדשות טובות מרעות. בעבר הלא רחוק אנשים לא היו יכולים לנסוע לנופש, להתחתן, לקיים אירועים עסקיים. התחלנו לראות ריבאונד די מוצלח. לפני שנה אנשים היו מאוד לא בטוחים בכלל העסק הזה בכלל יחזור לעצמו, אבל הוא חוזר ומהר. התוצאות ברבעון השני שלנו הראו על התאוששות טובה"
סקייליין נסחרת בבורסה התל אביבית לפי שווי שוק של 263.6 מיליון שקל, המניה של החברה ירדה החודש ב-3.5% ומתחילת השנה ב-8.4%. ב-12 החודשים טיפסה המניה ב-46.4%.

1 צפייה בגלריה
סקייליין
סקייליין
אתר הנופש Deerhurs. סקייליין מוכרת
(צילום: Skyline Investments)