סגור

קרן העושר הענקית של נורבגיה רשמה ברבעון הראשון רווח של 110 מיליארד דולר

הקרן המנהלת את רווחי הנפט של המדינה רשמה בתקופםה תשואה של 6.3% על הנכסים, מעט נמוך ממדד ההשוואה של האוצר הנורבגי; נכון לסוף הרבעון עמד שווי נכסיה על 1.6 טריליון דולר

קרן העושר הנורבגית פספסה ברבעון הראשון את מדד ההשוואה (בנצ'מארק) - זה הרבעון השני ברציפות שההחזרים נמוכים מהמדד, שנקבע על ידי האוצר הנורבגי, על בסיס חישוב התשואה של אלפי ניירות ערך ואגרות חוב בעשרות מדינות.
הקרן (Norges Bank Investment Management) המנהלת את ההכנסות של נורבגיה מנפט, רשמה ברבעון רווח של 110 מיליון דולר, סכום המשקף החזר של 6.3% על הנכסים - ברבעון האחרון של 2023 עמד ההחזר על 7.9%.
קרן העושר הריבונית הגדולה בעולם הרוויחה 9.1% מהשקעות שלה במניות, אך הפסידה 0.4% מהשקעות האג"ח. היא פספסה ברבעון את מדד ההשוואה ב-0.1 נקודות האחוז, בעיקר בשל תוצאות חלשות מהשקעות בנדל"ן. "ההשקעות שלנו במניות זכו להחזר גבוה ברבעון הראשון, שנבע ברובו מסקטור הטכנולוגיה", מסר טרונד גרנדה, סמנכ"ל הקרן.
שוקי המניות ברחבי העולם רשמו עליות בשלושת החודשים הראשונים של השנה, מלבד בסקטור הנדל"ן. אולם, החשש מעלייה מחודשת באינפלציה השפיעה לשלילה על השווקים בשבועות האחרונות. מ
נכ"ל הקרן ניקולאי טנג'ן אמר בראיון שקיים בשבוע שעבר כי גורמים אינפלציוניים הנובעים ממגוון גורמים, החלה מעלויות גבוהות יותר לסחורות ועד להעלאות השכר, ימשיכו להאט את הכלכלה העולמית.
מדיניות ההשקעות של הקרן מוכתבת על ידי משרד האוצר הנורבגי, והביצועים שלה נמדדים מול מדד השוואה המבוסס על המניות במדד פוטסי העולמי ועל האג"ח במדדים הגלובאליים של של בלומברג וברקליס.
ברבעון האחרון הפקידה הממשלה בקרן 96 מיליארד קרונה (8.7 מיליארד דולר) מרווחי הנפט שלה. בסוף חודש מרץ עמד שווי נכסי הקרן על 17.7 טריליון קרונות שבדיות (1.6 טריליון דולר).
הקרן הוקמה בשנות ה-90 במטרה להשקיע את ההכנסות העודפות מסקטור הנפט והגז של המדינה. עד כה, הקרן השקיעה ביותר מ-8,800 חברות בכ-70 מדינות ברחבי העולם.