סגור

ירידות חדות בקריפטו: רוסיה מקדמת איסור על כרייה ומסחר במדינה

שוק הקריפטו מחק 150 מיליארד דולר ב-24 שעות לאחר שהביטקוין והאת'ר צללו למחיר של 38.3 אלף דולר ו-2,774 דולר בהתאמה. ברקע, הבנק המרכזי ברוסיה מעוניין לאסור כרייה ומסחר בביטקוין בשטח המדינה

שוק הקריפטו מחק קרוב ל-150 מיליארד דולר ביממה האחרונה, לאחר שמחירי הביטקוין והאת'ר נפלו בחדות בלילה שבין חמישי לשישי, כך על פי דיווח ב-CNBC. ברקע לנפילות, הצעה של הבנק המרכזי ברוסיה לאסור כרייה ומסחר בביטקוין בשטח המדינה, בטענה שהמטבע הדיגיטלי מהווה סיכון ל"יציבות הפיננסית ולריבונות המדיניות המוניטרית".


הביטקוין צלל במהלך 24 השעות האחרונות והוא נסחר ברמה של 38.3 אלף דולר על פי נתוני קוינדסק. האת'ר, המטבע הקריפטוגרפי השני בגודלו מבחינת שווי שוק, צלל גם במהלך 24 השעות האחרונות והוא נסחר ברמה של 2,774 דולר על פי קוינדסק. בשל הירידות החדות בשני המטבעות המובילים, מחק שוק הקריפטו כ-147 מיליארד דולר ב-24 השעות האחרונות, כך על פי אתר Coinmarketcap.com.

2 צפייה בגלריה
ביטקוין קריפטו
ביטקוין קריפטו
ביטקוין
(צילום: גטי )

ברקע לנפילות, הבנק המרכזי של רוסיה הציע ביום חמישי לאסור על שימוש וכרייה של מטבעות קריפטו בתחומי רוסיה, לדבריו בעקבות האיום שאלה מהווים על היציבות הכלכלית, טובתם של האזרחים והמשילות במדיניות הכלכלית שלה. המהלך הוא המשך של הקשחת עמדות גלובלית של ממשלות, מאסיה ועד ארה"ב, בשל חששות שמטבעות דיגיטליים בניהול פרטי, ובעלי תנודתיות גבוהה, עלולים לערער את השליטה שלהן במערכות הפיננסיות והכלכליות.
רוסיה מתנגדת במשך שנים למטבעות קריפטו, בטענה שהם עלולים לשמש להלבנת כספים ולמימון טרור. היא נתנה להם מעמד חוקי ב-2020, אך אסרה על השימוש בהם כאמצעי תשלום. בדוח שפורסם ביום חמישי אמר הבנק המרכזי שהביקוש הספקולטיבי הוא המשפיע העיקרי על צמיחת המטבעות הקריפטוגרפיים, ושהם עשויים לשאת איכויות של פירמידה כלכלית, והזהיר מבועות אפשריות בשוק, שיאיימו על היציבות הכלכלית ועל האזרחים.

2 צפייה בגלריה
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על רקע ביטקוין
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על רקע ביטקוין
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין על רקע ביטקוין
(צילום: גטי)

הבנק הציע למנוע מכל המוסדות הכלכליים לבצע כל פעולה עם מטבעות קריפטו, ואמר שיש לפתח מנגנונים לחסימת עסקאות שמטרתן קנייה או מכירה של מטבעות קריפטו תמורת מטבעות בגיבוי ממשלות (פיא"ט). האיסור המוצע כולל אתרי המרה של קריפטו. אתר המרת הקריפטו בייננס אמר לרויטרס שהוא מחויב לעבוד יחד עם רגולטורים, ומקווה שפרסום הדוח יביא לדיאלוג עם הבנק המרכזי בנושא הגנת האינטרסים של משתמשי הקריפטו הרוסים.
מגבלות על אחזקת מטבעות קריפטו אינן על סדר היום, כך אמרה אליזבטה דנילובה, ראשת מחלקת היציבות הפיננסית של הבנק. משתמשי קריפטו פעילים רוסים מגלגלים סך עסקאות שנתי של כ-5 מיליארד דולר, לדברי הבנק. הבנק אמר שיעבוד עם רגולטורים במדינות שבהן אתרי המרת קריפטו פועלים באופן מורשה, על מנת לאסוף מידע לגבי פעילות מחזיקי קריפטו רוסים. הוא ציין צעדים שננקטו במדינות אחרות, כמו סין, להגביל את פעילות הקריפטו. בספטמבר הגבירה סין את בקרתה על מטבעות קריפטו עם איסור כולל על כל עסקאות וכריית הקריפטו, שפגע בביטקוין ובמטבעות נוספים.

נפילה של יותר מ-40% בחודשיים

מחירי הביטקוין נפלו בחדות מאז נובמבר, כשהם ירדו כבר יותר מ-40% מהשיא של 69 אלף דולר שאליו הגיעו. חלק מהמומחים מזהירים כי שוק הקריפטו עומד בפני שפל בתקופה הקרובה, על רקע ההחמרה הרגולטורית ותנודות מחירים אינטנסיביות.