סגור
משה לארי מנכ"ל מזרחי טפחות
משה לארי מנכ"ל מזרחי טפחות (צילום: אבשלום ששוני)

למרות זינוק בהפרשות להפסדי אשראי: מזרחי טפחות עם תשואה על ההון של 16.8%

בעקבות החשש מנזקי המלחמה הבנק ביצע הפרשות להפסדי אשראי של 694 מיליון שקל, פי 4.5 לעומת הרבעון המקביל; הדיבידנד ייחתך ל-15% מהרווח, וסך עלות ההקלות ללקוחות בעקבות המלחמה הוא 450 מיליון שקל

בדומה לשאר הבנקים, גם מזרחי טפחות הגדיל באופן דרמטי את ההפרשות להפסדי אשראי ברבעון השלישי בעקבות המלחמה.
הבנק, בניהולו של משה לארי פרסם הבוקר את דוחותיו, ומהם עולה כי הפריש ברבעון השלישי 694 מיליון שקל, פי 4.5 לעומת הרבעון המקביל אז עמדו ההפרשות על 155 מיליון שקל. ההפרשות להפסדי אשראי הן מסוג הפרשה קבוצתית- קרי הפרשה לתרחיש שבו המלחמה תוביל לגל של הלוואות שייקלעו לקשיים.
על אף העלייה החדה בהפרשות, הבנק הצליח לסיים את הרבעון השלישי של השנה עם רווח של 1.1 מיליארד שקל, מדובר אמנם בירידה של 6.8% לעומת הרבעון המקביל, אך הרווח משקף תשואה על ההון גבוהה למדי של 16.8%.
על רקע המלחמה ופניות בנק ישראל בעניין, מזרחי טפחות הודיע כי יפחית את חלוקת הדיבידנד שלו ביותר מחצי, מדיבידנד של 35% מהרווח ל-15% (בדומה לשיעור הדיבידנד עליו הודיע אתמול בנק דיסקונט). סך הדיבידנד שיחולק ברבעון זה יעמוד על 165 מיליון שקל.
בתחילת המלחמה פרסם בנק ישראל מתווה להקפאת הלוואות. בנוסף פרסמו הבנקים הטבות והקלות שונות לנפגעי המלחמה. מדוחות הבנק עולה כי סך עלות ההקלות ללקוחות יעמוד על 450 מיליון שקל, שיוכרו החל מדוחות הרבעון הבא.
עוד עולה מהדוחות כי בעקבות המלחמה הבנק ביצע דחיית תשלומים בהלוואות בהיקף של 23.5 מיליארד שקל. מרבית הסכום בוצע במשכנתאות - 19.5 מיליארד שקל. סך התשלומים שנדחו בפועל עומד על 1.16 מיליארד שקל.
הרווחיות הגבוהה שרושם מזרחי טפחות על אף הזינוק בהפרשות להפסדי אשראי נובעת בראש ובראשונה מעליית הריבית, שהקפיצה לבנקים את הכנסות המימון.
סך הכנסות הבנק מפעילות מימון שוטפת צמחו ב-11.8% ברבעון השלישי לעומת הרבעון המקביל ל-2.9 מיליארד שקל.
תיק האשראי של הבנק צמח ב-5.2% בתשעת החודשים הראשונים של השנה ל-323.6 מיליארד שקל, אולם העלייה בולטת במיוחד באשראי למגזר העסקי ב-21% מתחילת השנה ל-34.6 מיליארד שקל.