סגור

חשיפת כלכליסט
הסמנכ"ל חתם לפני חודשיים על חוזה, משקיעי חנן מור לא ידעו

סמנכ"ל הכספים אייל מוליאן עובר לדלק נכסים, אולם חנן מור לא דיווחה למשקיעים על עזיבה של בכיר כמתחייב, וגם שינתה גרסאות עד כמה ידעה או לא שיתפטר. החברה בעיצומו של גיוס אג"ח מהותי למימון מכרז שדה דב, וכעת העסקה בסכנה

אייל מוליאן, סמנכ"ל הכספים של חנן מור, עוזב את החברה ועובר לשמש כסמנכ"ל הכספים של דלק נכסים שבשליטת להב אל.אר, שבראשה עומדים אבי לוי (43%) ואלי להב.


האירוע חריג לא בגלל המעבר, אלא כי אף שמוליאן חתם כבר לפני יותר שמונה שבועות על הסכם העסקתו החדש בדלק נכסים, חנן מור לא דיווחה על כך לבורסה. ככל הידוע, חברת הייזום והבנייה גם לא שיתפה בכך את הגופים המוסדיים שלקחו חלק ברוד שואו שהיא עורכת, בדרך לגיוס של 250־300 מיליון שקל בשתי סדרות אג"ח. מוליאן הוא זה שהוביל את הרוד שואו.
לפי כללי רשות ני"ע, עזיבה של פונקציה בכירה כמו סמנכ"ל כספים מחייבת דיווח לבורסה. בחברה טוענים כי מוליאן לא עדכן אותם בהסכם ההעסקה שעליו חתם וכי לא התפטר.
2 צפייה בגלריה
עו”ד ורו”ח אייל מוליאן סמנכ״ל כספים ב קבוצת מור
עו”ד ורו”ח אייל מוליאן סמנכ״ל כספים ב קבוצת מור
אייל מוליאן
הן חנן מור והן מוליאן הכחישו בפני "כלכליסט" את הדברים. דוברו של מור מסר ביום שישי כי מוליאן "לא התפטר ולא פוטר". מוליאן עצמו אמר אתמול בבוקר כי הוא מקבל מדי פעם הצעות מגופים שונים בשוק, אולם הוא עובד כרגיל בחנן מור. "אני עובד עם חנן כמעט ארבע שנים. הבנתי שיש כל מיני שמועות ודיבורים. אני מקבל הצעות מכל מיני גופים אבל אני כרגע עובד בחנן מור. גם לי וגם לחנן ברורות המשמעויות של הודעה על עזיבה".
מדלק נכסים לעומת זאת נמסר: "אייל מוליאן חתם על הסכם לכניסה לתפקיד סמנכ"ל הכספים בחברה. ההסכם נחתם לפני מספר שבועות ואייל מיועד להכנס לתפקידו במהלך חודש דצמבר הקרוב. דלק נכסים אינה נכנסת ואין זה מעיניינה נושאים הקשורים לדיווחים שנדרשים או לא נדרשים על ידי חברות אחרות, והיא שמחה על הצטרפות אייל לצוות הניהולי בחברה ובטוחה שיתרום מכישוריו הרבים לצמיחתה והצלחתה". דלק נכסים היא זרוע הנדל"ן שפוצלה מדלק ישראל ונשלטת על ידי להב אל.אר של אבי לוי (75%) וקבוצת דלק של יצחק תשובה. החברה פרטית ואיננה מחויבת בדיווח.
אחרי שפורסם דבר העזיבה באתר "כלכליסט" השתנתה מעט התמונה. דובר החברה הודיע ל"כלכליסט" כי מוליאן הודיע לפני כמה דקות על התפטרותו, וכי עד לאותו רגע מור עצמו לא ידע כלל על העזיבה ולא קיבל מכתב התפטרות.
חנן מור הגיב רשמית: "היום, שבת, בשעות הצהריים המוקדמות, הודיע סמנכ"ל הכספים אייל מוליאן ליו"ר הקבוצה על חתימה כסמנכ"ל הכספים בקבוצת דלק ועל התפטרותו מהתפקיד. סמנכ"ל הכספים ימשיך בתפקידו במהלך שלושת חודשי תקופת ההודעה המוקדמת כמקובל. החברה מאחלת לו הצלחה בתפקיד החדש".

2 צפייה בגלריה
אינפו שלוש הגרסאות של חנן מור
אינפו שלוש הגרסאות של חנן מור
(צילום: אלעד גרשגורן)

במייל ששלח מוליאן למור נכתב: "אני מעדכן על סיום תפקידי בחברה בסוף השנה הנוכחית. כמובן שאמשיך בתפקידי עד סיום כלל האתגרים העומדים לפנינו, ועל מנת לשמור על כלל זכויותי, ואעמוד לרשות החברה עד לסיום תפקידי וניצול ימי החופשה". ככל הידוע, מוליאן אמור להתחיל את ההעסקה בדלק נכסים בדצמבר, כך שלא ברור איך יוכל להמשיך במקביל בשני התפקידים.
ואולם בגרסה שלישית שהעמיד אמר מור ל"כלכליסט" כי "אחרי הפרסום שלח אלי מוליאן מייל התפטרות. גם אם הוא סגר במקום אחר, לנו כחברה לא היה ידוע על כך, וכך גם לי כבעלים. אני לא יכול לדווח על משהו שאני לא יודע עליו".
מור הודה כי מוליאן סיפר לו לפני חודשיים־שלושה על כך שקיבל הצעה מדלק נכסים, החברה־האחות של דלק ישראל. "קבענו עמו פגישה לסוף השנה על דיון בתנאי השכר ועל תפקיד חדש בקבוצה, וכן על בונוסים שיקבל. אבל הוא כנראה חתם במקום אחר בלי ליידע אותנו. לבוא ולומר שהחברה ידעה ולא דיווחה, זה לא מדויק בלשון המעטה".
מוליאן אמר אתמול אחה"צ ל"כלכליסט" כי דיווח לחנן מור על המעבר שלו לדלק נכסים מיד אחרי החתימה מולם, אולם מור לא הבין את דבריו. "לפני שבעה שבועות חתמתי בדלק. סיפרתי לחנן והנחתי שהוא מבין שהמעבר שלי סופי. הוא הבין מבחינתו, כך אני מבין בדיעבד, שאני שוקל מעבר, ואמר לי לשקול את זה שוב. שתקתי. הוא הבין שהסכמתי לשקול שוב ואני הבנתי שהוא מבין שזה סופי. זו אי־הבנה מצערת".
רשות ניירות ערך מודעת לבעייתיות שבמקרה ותחל לבדוק אותו מהיום. מעל לכל מתנוססת השאלה האם בחנן מור ידעו על העזיבה. בידי "כלכליסט" מספר עדויות שמאשרות כי בחברה ידעו לפחות על כוונה לעזוב, כולל היעד של מוליאן.
ההנפקה של חנן מור איננה הנפקה רגילה. מדובר בגיוס מהותי שנועד לממן את ההון העצמי בעסקה גדולה של 1.46 מיליארד שקל. במסגרתה, כך נודע בספטמבר האחרון, חברת ק.מ. מדף 5 מקבוצת חנן מור תשלם את הסכום הזה עבור 7.6 דונם להקמת 458 דירות במתחם שדה דב.
זהו אחד מהמכרזים המשמעותיים במגרש המערבי ביותר, המאפשר נוף פתוח לים מרוב הדירות. השטח מוקף מכל צדדיו בשני הפארקים המרכזיים של השכונה. המתחם ישלב מגדל מגורים של 39 או 40 קומות לצד בנייה מרקמית (קרי בניין שמקיף חצר פנימית, שאינה פונה לרחוב), בית מלון ומרכז לייף סטייל עם ספא, חדר כושר ובריכה. בסך הכל מדובר ב־458 יח"ד, כ־100 חדרי מלון ושדרות מסחר בשטח כ־1,500 מ"ר.
חנן מור אמורה לשלם את מחיר הקרקע בעוד שבועות ספורות, וכל תקלה בגיוס החוב עלולה להיות דרמטית ולהעמיד אותה בפני סחרור במקרה שלא תוכל לשלם את הסכום. אם אנשי הרשות יסברו שיש בעיה ברמת הדיווחים של חנן מור, הם עלולים אף לעצור את הגיוס עד לבירור מעמיק של האירוע.