סגור
פלטפורמת התשלום של נאייקס וויזה במוניות
פלטפורמת התשלום של נאייקס ו-ויזה במוניות (ניר סלקמן)

ויזה ונאייקס משיקות יחד שירות תשלום במוניות - ללא צורך במזומן או אשראי

מוניות בארץ יצוידו בטרמינל של נאייקס, המשמש כמסופון תשלום, והוא יתממשק למד הקילומטראז' של המונית; יאפשר לנוסע לתת טיפ לנהג, לדרג את רמת השירות ולקבל קבלה דיגיטלית ב-SMS; נאייקס נחשבת ליוניקורן הישראלי הראשון והיא נסחרת בת"א; אך מאז הנפקתה ב-2021 המניה מחקה 42% משוויה

חברת ויזה הבינלאומית וחברת הפינטק הישראלית נאייקס (Nayax) הודיעו על שיתוף פעולה להטמעת טכנולוגיית תשלום חדשנית ללא מגע וללא צורך במזומן באמצעות כרטיסי אשראי של ויזה. האפשרות לשלם באשראי נכנסה לתוקף בימים אלו והיא מוטמעת באלפי מוניות פרטיות ברחבי הארץ.
במסגרת שיתוף הפעולה, מוניות יצוידו בטרמינל של Nayax, הדומה למכשיר טלפון חכם ומשמש כמסופון תשלום. המסופון יתממשק למד הקילומטראז' של המונית ויאפשר לנוסע לתת טיפ לנהג, לדרג את רמת השירות במהלך הנסיעה ולקבל קבלה דיגיטלית ב-SMS. הטכנולוגיה החדשה תאפשר לנוסעים לשלם באמצעות כרטיס ללא מגע, ארנק אלקטרוני או שעון חכם, ובכך לייתר את הצורך במזומן או להוריד אפליקציה ספציפית כלשהי.
נאייקס החלה את דרכה בשנת 2005, כמפתחת פתרונות תשלום לקמעונאים של מכונות אוטומטיות, המספקת פתרון מלא לניהול ותפעול העסק וצמיחתו. לנאייקס שמונה משרדי מכירות גלובליים, למעלה מ-550 עובדים. החברה השלימה בשנת 2021 הנפקת מניות ראשונה בבורסה בתל-אביב.
מנכ"ל החברה הוא יאיר נחמד, שגם נמנה על מייסדיה. נאייקס נחשבת ליוניקורן הישראלי הראשון — חברת טכנולוגיה שהגיעה לשווי של מיליארד דולר, ובכל זאת העדיפה להנפיק מניותיה בתל אביב ולא בנאסד"ק. החברה הונפקה בשנת 2021 לפי שווי מוערך של כ-930 מיליון דולר לפני הכסף ושווי של כ-1.1 מיליארד דולר לאחר הכסף. אך מאז המנייה צנחה בכ-42% ושוויה היום מוערך בכ-2 מיליארד שקל בלבד.
חברת ויזה הבינלאומית היא חברת תשלומים דיגיטליים הנסחרת בבורסת ניו יורק, מוחזקת על ידי גופים מוסדיים ונסחרת בשווי של כ-420 מיליארד דולר. החברה פועלת ביותר מ-200 מדינות.
סבי ווסילבה, סגנית נשיא ומנכ"לית Visa ביוון, ישראל, קפריסין ומלטה ציינה: "אנו ב-Visa מאמינים שכלכלות המתחשבות בכולם ובכל מקום, מקדמות את כולם. עם הפתרון עליו הוכרז היום, אנו גאים לפתוח מגזר חדש לגמרי שמכבד אמצעי תשלום מתקדמים בישראל ומקווים לראות את היוזמה הזו מתרחבת יותר, בעוד מוניות בארץ. המהלך גם תומך בבעלי המוניות עם המעבר העיסקי שלהם לדיגיטציה ומעניק חווית נסיעה חלקה יותר לנוסעים, להם מתאפשר כעת לשלם במהירות, באופן מאובטח ונוח. ברצוני להודות לשותפתנו העסקית Nayax וכן עמיתיי ב-Visa על העבודה להוצאת הפרוייקט אל הפועל".
יוסי אביטל, מנכ"ל חטיבת הקמעונאות בחברת Nayax הוסיף כי "נאייקס נכנסת כעת לוורטיקל חדש ומביאה את המומחיות שלה לנהגי המוניות במטרה להציע את הפתרון המתקדם ביותר לצרכנים של תשלום ללא צורך במזומן. אנו ממשיכים לעזור ללקוחות לבצע את המהפך הנדרש עם המעבר לתשלום דיגיטלי כדי לעזור להם להצמיח את עסקיהם וליצור פעולות חלקות תוך מתן חוויה טובה יותר לנוסע. אנו שמחים לשתף פעולה עם Visa, במתן פתרון חכם וכלכלי לנהגי מוניות. הפתרון הטכנולוגי המתקדם שפותח על ידי Nayax מאפשר שיפור השירות לנוסעים עם מגוון אפשרויות תשלום מאובטחות ונוחות, ובמקביל, הטמעת מונים חכמים מאפשר לנהגי המוניות להציע עוד דרך לקבלת תשלום מהנוסעים, להגדיל מחזורים ולקבל מידע רלבנטי בצורה קלה ונוחה".