סגור
קידוח נפט
קידוח נפט ברוסיה (צילום: AP)

תחזית אימים: הנפט עלול לטפס ל"רמה שלא מהעולם הזה"

לפי אנליסטים של ג'יי.פי מורגן, המחירים עלולים להגיע לרמה של 380 דולר לחבית אם רוסיה תבחר להגיב על הסנקציות שהושתו נגדה בקיצוץ התפוקה; הם סבורים כי מצב השוק כיום דווקא מיטיב עם הרוסים

האנליסטים בבנק ג'יי.פי מורגן מזהירים כי מחירי הנפט העולמיים עלולים לטפס ל"רמה שלא מהעולם הזה" - 380 דולר לחבית, זאת אם הסנקציות שהשיתו ארה"ב והאיחוד האירופי יובילו לכך שרוסיה תגיב בקיצוץ בתפוקה, כך לפי דיווח בסוכנות הידיעות בלומברג. הנפט נסחר היום (שבת) סביב רמה של 108.5 דולר לחבית.
לפי סוכנות הידיעות בלומברג, קבוצת מדינות ה-G7 פועלת להקמת מנגנון מורכב שיציב תקרה למחירי הנפט הרוסי וזאת כחלק מהמאמצים להמשיך ולבודד את הכלכלה הרוסית ולפגוע במכונת המלחמה של הנשיא ולדימיר פוטין בעקבות הפלישה לאוקראינה. אולם בהתחשב בעמדה הפיסקאלית היציבה יחסית של רוסיה, ההערכה היא שהמדינה יכולה להרשות לעצמה להפחית את ייצור הנפט ב-5 מיליון חביות ליום בלי לפגוע משמעותית בכלכלה שלה, כך לפי האנליסטים בבנק הכוללים את נטשה קנבה (Natasha Kaneva).
הבעיה היא שעבור מרבית שאר העולם התוצאות יהיו הרות אסון. לפי הדו"ח שחיברו האנליסטים, צמצום של 3 מיליון חביות ביום יוביל לעלייה במחירי הנפט הנסחר בלונדון ל-190 דולר. יתרה מכך, התרחיש הגרוע ביותר של קיצוץ 5 מיליון חביות ביום יגרום לעליית המחירים ל-380 דולר לחבית.
"הסיכון הברור והסביר ביותר המתלווה להגבלת המחיר הוא שרוסיה עלולה לבחור שלא להשתתף ולהגיב בהפחתת היצוא", הסבירו האנליסטים, "יש סבירות גבוהה שהממשלה תגיב על ידי קיצוץ התפוקה כדרך לפגוע במערב. המצב (הנוכחי) של שוק הנפט העולמי מיטיב עם רוסיה".