סגור
Changpeng Zhao מנכ"ל ומייסד בורסת בייננס CZ
צ'נגפנג זהאו, מייסד בורסת בייננס (צילום: REUTERS/ Benoit Tessier)

הרגולטור בארה"ב תובע את בייננס, בורסת הקריפטו הגדולה בעולם, ואת המייסד

נציבות המסחר בחוזי סחורות עתידיים בארה"ב טוענת שפלטפורמת בייננס סייעה ללקוחות להתחמק מציות לחוק האמריקאי; התביעה מופנית גם נגד צ'נגפנג ז'או, ממייסדי בייננס, ונגד קצין הציות לשעבר בחברה

נציבות המסחר בחוזי סחורות עתידיים בארה"ב (CFTC) הגישה תביעה נגד פלטפורמת המסחר בקריפטו הגדולה בעולם, בייננס, ונגד צ'נגפנג ז'או (Changpeng Zhao), ממייסדי הפלטפורמה וסמואל לים (Samuel Lim), לשעבר קצין הציות בחברה. זאת בטענה שהפלטפורמה הפרה את חוקי המסחר בארה"ב בכך שסייעה והורתה ללקוחות בארה"ב להתחמק מכללי הפיקוח והציות בהתאם לחוק האמריקאי. התביעה הוגשה בבית המשפט הפדרלי באילינוי.
רק בשבוע שעבר דיווח אתר CNBC כי העובדים בבייננס פעלו להימנע מהפיקוח בסין, והשתמשו בשיטות דומות לאלו שה-CFTC מאשימים כי העובדים הפעילו כדי למשוך את המשתמשים בארה"ב.
התביעה היא השלב הראשון בפיקוח המוגבר המופעל נגד בורסת הקריפטו הגדולה בעולם. מלבד העלויות המוניטריות התביעה כוללת בקשה מבית המשפט להטיל עונשים נוספים, ביניהם איסורים על פעולות מסחר ורישום.
הרגולטורים טוענים שבייננס, זהאו ולים הפרו שמונה סעיפים בחוק המסחר בניירות ערך, כולל חוקים שמחייבים לאמץ כללים "שנועדו למנוע ולזהות הלבנות הון ומימון טרור".
ז'או ולים מואשמים ש"טיפחו לקוחות אח"מ (VIP) שנחשבו משתלמים ובעלי חשיבות מסחרית, כולל לקוחות מוסדיים בארה"ב", כך לפי התביעה. "פעולת האכיפה היום מדגימה שאין שום מיקום או העדר מיקום, שימנעו מה-CFTC מלהגן על המשקיעים האמריקאים. הבהרתי שה-CFTC ימשיך להשתמש בכל הסמכות שניתנה לו כדי למצוא ולבלום התנהלות לא הולמת בשוק נכסי הדיגיטל בעל הסיכון הגבוה", מסר יו"ר הנציבות רוסטין בנהאם.
לפי הטענות, בייננס וזהאו נקטו בצעדים שנועדו לטשטש בכוונה תחילה את המיקום של החברות הבנות של הפלטפורמה. זה היה חלק מאסטרטגיה נרחבת יותר שנועדה לפי זהאו "לשמור על מדינות נקיות", כך לפי התביעה.
עוד נטען כי תוכנית האח"מ של החברה הייתה חלק מרכזי במאמצי בייננס להרוויח עמלות ולמשוך משתמשים אמריקאים. לקוחות האח"מ קיבלו הטבות מיוחדות כשרשויות אכיפת החוק חקרו אותם או הקפיאו את הנכסים שלהם. בתביעה מציינים כי בייננס העניקה ללקוחות הללו התראה לפני חקירות או הציעה להם להסיר את הנכסים שלהם מהפלטפורמה. "אל תאמרו ישירות למשתמש לברוח", הורו בבייננס לעובדים בצוות האח"מ, כך לפי התביעה. "אם המשתמש הוא סוחר גדול, או סוחר חכם, הם יבינו את הרמז".
מבייננס לא התקבלה תגובה.
בייננס היא בורסת הקריפטו הגדולה בעולם במונחים של נפח המסחר, שעמד על כ-9 מיליארד דולר ביממה האחרונה. לפלטפורמה יש 90 מיליון לקוחות ברחבי העולם, כך לפי נתוני CoinMarketCap. החברה הושקה ב-2017 ותוך 180 ימים הפכה לבורסת הקריפטו הגדולה בעולם.