סגור

בלעדי
אלטשולר רכשה סופרמרקטים בגרמניה ב־275 מיליון יורו

אלטשולר שחם גמל ופנסיה, קרן ההשקעות בנדל"ן מידאל והכשרה ביטוח רכשו שישה סופרמרקטים בשטח כולל של 130 אלף מ"ר. לפי הערכות, העסקה בוצעה לפי תשואה של 5.5%. הרוכשות בוחנות אפשרות הסבה של הנכסים למרכזים לוגיסטיים

עסקת ענק ישראלית בשוק הנדל"ן הגרמני: אלטשולר שחם גמל ופנסיה, החברה־הבת הציבורית של בית ההשקעות אלטשולר שחם, קרן הההשקעות בנדל"ן מידאל והכשרה חברה לביטוח השלימו רכישת פורטפוליו של 6 סופרמרקטים בגרמניה תמורת 275 מיליון יורו, כך נודע ל"כלכליסט". הסכום כולל את הוצאות העסקה, שתמומן בשיעור של 65% באמצעות קונסורציום בנקים גרמני.

את הסופרמרקטים, שממוקמים בקרבת הערים בון, פרייבורג, אסן, קובלנץ, קורנטל ורגנסבורג, רוכשת הקבוצה הישראלית מידי חברה בשם Rev Cap — חברת ניהול קרנות מבריטניה, שמחזיקה גם סניף בגרמניה. השטח הכולל של הסופרמרקטים עומד על 130 אלף מ"ר, כלומר מדובר על סופרמרקטים גדולים למדי, בשטח ממוצע של כ־21 אלף מ"ר, והמחיר למ"ר עומד על 2,100 יורו בממוצע.
הסופרמרקטים מושכרים לענקית הקמעונאות הגרמנית הוותיקה מטרו (Metro), שהוקמה ב־1996 ונסחרת בבורסת פרנקפורט לפי שווי של 3.8 מיליארד יורו. החברה מעסיקה 88 אלף עובדים ומפעילה 680 סניפים ב־24 מדינות באירופה ובאסיה. לחברה מחזור הכנסות שנתי של 30-25 מיליארד יורו. הנכסים הנרכשים מושכרים בחוזה ארוך טווח ל־12 שנים.
גורמים המכירים מקרוב את שוק הנדל"ן הגרמני מעריכים כי העסקה בוצעה לפי תשואה (Cap Rate) של כ־5.5%. מנתון זה נגזר שכר דירה שנתי של כ־15 מיליון יורו עבור הפורטפוליו כולו.
מדובר בתשואה גבוהה, לאור הסולידיות של ההשקעה, שהוכיחה את עצמה בתקופת הקורונה. עם זאת, הרוכשים לאו דווקא מתכוונים להשאיר את הנכסים פועלים במתכונת של סופרמרקטים, והם בוחנים את האפשרות להסב את חלקם למרכזים לוגיסטיים, שזוכים כיום לביקוש גבוה.
2 צפייה בגלריה
סניף סופרמרקט של רשת מטרו
סניף סופרמרקט של רשת מטרו
(צילום: בלומברג)

אלטשולר שחם גמל ופנסיה, שבשליטת בית ההשקעות הגדול בישראל והמנכ"ל יאיר לוינשטיין, היא חברת הגמל הגדולה בישראל. לאחר שהשלימה את רכישת נכסי הגמל והפנסיה של בית ההשקעות פסגות השנה, הנתח שלה עומד על למעלה מ־30% משוק הגמל והפנסיה בישראל ‑ נתון שמציב אותה בראש התחום בפער גדול. החברה נסחרת בבורסת תל אביב לפי שווי של 3.2 מיליארד שקל, לאחר שמתחילת השנה המניה שלה עלתה בקרוב ל־6%.
הכשרה ביטוח היא חברת ביטוח בבעלותה המלאה של משפחת אלעזרא. קרן מידאל מתמחה בהשקעות בנדל"ן מניב במערב אירופה, בדגש על גרמניה. הקרן הוקמה ב־2017, בעת שגייסה את הקרן הראשונה שלה בהיקף של 112 מיליון יורו, ששימשו לרכישת נכסים ב־300 מיליון יורו. באוקטובר 2020 גייסה מידאל את הקרן השנייה שלה, בהיקף של 225 מיליון יורו, בין היתר מאלטשולר שחם, מנורה מבטחים, עמיתים, מור גמל וכמה פמילי אופיס. בכוונת הקרן לעשות שימוש בכספים שברשותה כדי להגיע לפורטפוליו נכסים בשווי כולל של מיליארד יורו. העסקה הנוכחית היא השלישית שמבוצעת על ידי הקרן השנייה. את הקרן מנהלים רביב קורן ויהודה עמית.
קורן מסר כי "אנחנו רואים ביקוש משמעותי לאזורים שבהם ממוקמים הנכסים ומאמינים בשוכר". לוינשטיין מסר כי "אנחנו עובדים במטרה לאתר עסקאות מעולות עם שותפים רציניים, כדי לגוון את תיק ההשקעות ולהגדיל את החלק הלא סחיר בו". רועי קדוש, סמנכ"ל ההשקעות ראשי וראש תחום אשראי ונדל"ן בהכשרה חברה לביטוח, אמר כי "ההשקעות בנדל"ן מהוות מבחינת הכשרה אפשרות לגוון את תיק ההשקעות האלטרנטיבי. אנו ממשיכים באיתור נכסים חדשים לרכישה במודל השותפויות בכל העולם".
2 צפייה בגלריה
 יאיר לוינשטיין
 יאיר לוינשטיין
יאיר לוינשטיין מנכ"ל אלטשולר שחם גמל