סגור

"הפד לא ייבהל מהירידות בשווקים"; יציבות במט"ח לפני החלטת הריבית

בנק אוף אמריקה: "הפד יגיד שהוא מתכוון להשתמש בכל כלי אפשרי מול האינפלציה, שהיא עדיין בעיה גם כשה-S&P 500 על מינוס 10%"; הדולר נסחר ללא תנועה מהותית, בסביבת 3.18 שקלים, היורו עולה ב-0.1% ל-3.59 שקלים

יציבות בשוק המטבעות המקומי לקראת החלטת הריבית של הפד הערב: הדולר נסחר ללא תנועה מהותית, בסביבת 3.18 שקלים, היורו עולה ב-0.1% ל-3.59 שקלים.

החלטת הפד, בהנהגת היו"ר ג'רום פאוול (תתפרסם הערב ב-21:00 שעון ישראל), תתקבל בצל המשך העלייה באינפלציה, שטיפסה בדצמבר ל-7% בקצב שנתי – רמתה הגבוה ביותר מאז 1982 – וכשעל הפרק הפעם גם הירידות החזקות שנרשמו בשווקים הפיננסיים מתחילת השנה.
בישיבה האחרונה מדצמבר הודיע הבנק המרכזי של ארה"ב על הגדלת קצב צמצום הרכישות ל-30 מיליארד דולר בחודש (מ-15 מיליארד דולר), ועל סיום התוכנית בחודש מרץ.
עוד הודיע הפד בישיבה האמורה על כוונתו לבצע 3 העלאות ריבית במהלך 2022. בשוק מעריכים כי בישיבה היום לא צפוי שינוי במדיניות, אך הבנק כן עשוי בסבירות גבוהה להודיע כי העלאת הריבית הראשונה תתבצע כבר בחודש מרץ, מייד עם סיום הרכישות החודשיות שלו.
לדברי מארק קבאנה (Mark Cabana), אסטרטג בכיר בבנק אוף אמריקה, הירידות החזקות בשווקים בימים האחרונים לא ישנו את העמדה של הפד – שמעמיד כרגע את המאבק באינפלציה במוקד המדיניות שלו.
"מול התגובה של שוק האג"ח לירידות בשוקי המניות, לצד המתיחות הגאופוליטית (בחזית אוקראינה-רוסיה; מ"ג), ייתכן שהפד לא יישמע ניצי כ"כ כפי שאולי היה נשמע במקרה אחר. אבל אנחנו לא חושבים שהוא יגיד שהתמחור בשוק ל-4 העלאות ריבית השנה הוא מוטעה".
"אני חושב שהם יגידו שהם מתכוונים להשתמש בכל כלי אפשרי כדי להתמודד עם האינפלציה, שהיא עדיין בעיה גם כשה-S&P 500 על מינוס 10% - הוא עדיין גבוה ב-15% משנה קודמת. הם לא ייבהלו מזה. הם צריכים להדק את התנאים הפיננסיים, כדי שיוכלו להתמודד טוב יותר עם האינפלציה - הפד לא חושב שהכלכלה בדרך ליפול מהצוק".
גם לדברי דיאנה סוונק (Diane Swonk), הכלכלנית הראשית ב-Grant Thornton, האינפלציה צריכה להכתיב את המשך הידוק המדיניות – גם מול שוק יורד. "מה שהם צריכים לעשות הוא להגיד שהם יספקו את התגובה בהתאם לתנאים. יש לנו אינפלציה להתמודד איתה, וגם עם מה שאנחנו רואים, התנאים הפיננסיים משוחררים מדי".
1 צפייה בגלריה
בנין פדרל ריזרב פד וושינגטון
בנין פדרל ריזרב פד וושינגטון
מטה הפד בוושינגטון
(צילום: בלומברג)