סגור

בבזן חוששים מנזק כספי משמעותי בשל תקלה במתקניה

תפוקת הפולימר פוליפרופילן, שאותו מייצרת החברה-הבת כרמל אולפינים נחתכה היום עד ל-45%; בזן מזהירה כי ככל שיתארכו הפעולות לתיקון מתקניה, צפויה השפעה מהותית על רווחיה – החל מהרבעון השלישי; מניית הקבוצה מחקה היום 2.8%

תקלה במתקני ייצור של כרמל אולפינים בחיפה הביא לעצירה בייצור של הפוליפרופילן, כך דיווחה היום קבוצת בזן (בתי זיקוק לנפט) לבורסה. בעקבות התקלה תפוקת הייצור ירדה לכדי 45%. מניית הקבוצה נחלשה ב-2.8% בבורסה המקומית.


נכון להיום פעילות הפולימרים וקבוצת מוצרי הפוליפרופילן מהוות כ-15% מסך הכנסות בזן. החברה הסבירה כי נכון לעכשיו לא ניתן להעריך את מידת הנזק של הקיטון בייצור. עוד מזהירה החברה כי ככל שיתארכו הפעולות לתיקון המתקן, עלולה להיות לכך השפעה מהותית לרעה על תוצאותיה הכספיות של בזן – החל מהרבעון השלישי.

1 צפייה בגלריה
בתי הזיקוק בזן מפרץ חיפה בתי זיקוק 2
בתי הזיקוק בזן מפרץ חיפה בתי זיקוק 2
בתי הזיקוק של בזן במפרץ חיפה
(צילום: גיל נחושתן)

פוליפרופילן הוא פולימר תרמופלסטי המשמש ליישומים כמו חומרי עטיפה ותגים, טקסטיל, אריזות וחלקי פלסטיק, ציוד מעבדה, רכיבי מכוניות ועוד. כרמל אולפינים מייצרת ומשווקת בעיקר פוליפרופילן ופוליאתילן בצפיפות נמוכה המשמשים כחומר גלם לתעשיית הפלסטיק.
מוצרים אלה נמכרים בשקים על גבי משטחים, בשקי ענק, בצובר במיכליות כביש או במכולות ליצוא. מדיניות כרמל אולפינים בהווה היא להחליף ייצור פוליפרופילין, שהוא סחורה (Commodity), בייצור סוגי פוליפרופילן, שהם בעלי ערך מוסף גבוה יותר, ונמכרים במחירים גבוהים יותר ממחירי הסחורות.
כרמל אולפינים מפעילה שלוש קבוצות מתקנים עיקריות: קבוצת מתקני מונומרים, קבוצת מתקני פוליפרופילן וקבוצת מתקני פוליאתילן. תהליך הייצור כולל חום גבוה של כ-900 מעלות וקור קיצוני של מינוס 150 מעלות.
בתהליכי הפילמור נעשה שימוש בקטליזטורים. כל מתקני כרמל אולפינים פועלים כתשלובת אחת, מחוברים ביניהם ישירות במערך צנרת ומקבלים שירותים משותפים של אספקת חשמל, קיטור, מים, אחסון ושירותים אחרים ממערך שירותים מרכזי, המגובה בחלקו בגיבוי הדדי עם מערך השירותים של החברה.
כרמל אולפינים היא היצרנית היחידה לחומר זה בישראל, ובנוסף היא מחזיקה באחזקה מלאה את דוקור - חברה-בת שפועלת בהולנד ומייצרת גם היא פוליפרופילן.