סגור

"קריסת אוורגרנד עלולה לגרום לאפקט דומינו בשוק הנדל"ן בסין"

מומחית: התמוטטות יזמית הנדל"ן עלולה לפגוע בחברות הקטנות בתחום, המהוות עד 15% מהשוק הסיני. כלכלן: "קריסת אוורגרנד תהיה מכה קלה בלבד לשוק הגלובלי"

חברות ויזמיות הנדל"ן הסיניות סובלות מבעיות רבות ונמצאות בסכנת התמוטטות, וזאת בשעה שאחת החברות הגדולות בתחום, אוורגרנד, נמצאת על סף חדלות פירעון, כך מזהירה ג'ני זנג מחברת ניהול הנכסים אליאנס ברנשטיין.

בשיחה עם CNBC, הזהירה השותפה הראשית במחלקת אסיה מפני "אפקט דומינו" שעלול להתרחש בעקבות התמוטטות פוטנציאלית של אוורגרנד. "חלק ניכר מחברות הנדל"ן נמצאות במצוקה", אמרה זנג. "חברות אלה לא יוכלו לשרוד יותר אם אפיק המימון מחדש יישאר סגור לתקופה ממושכת".

2 צפייה בגלריה
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בהונג קונג
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בהונג קונג
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד, בהונג קונג
(גטי אימג'ס)
אוורגרנד, יזמית הנדל"ן הגדולה ביותר בעולם, מתקשה לעמוד בחוב של יותר מ-300 מיליארד דולר והזהירה לא פעם כי היא עלולה להגיע לחדלות פירעון. על פי הדיווחים, בנקים סירבו להעניק הלוואות חדשות לרוכשים בפרויקטים למגורים של החברה שעדיין לא הסתיימו, בעוד שסוכנויות הדירוג הורידו את דירוג החברה שוב ושוב כאשר הן מתייחסות למצוקת הנזילות שלה.
גם מצבן הפיננסי של שאר יזמיות הנדל"ן הסיניות התערער בעקבות חוקים שהתווה הממשל בבייג'ין על מנת לרסן את עלויות ההלוואות של החברות בתחום. הצעדים כללו הצבת תקרה על החוב ביחס לתזרים המזומנים, הנכסים ורמות ההון של החברה.
בעוד שגודלן של היזמיות הקטנות הנמצאות במשבר קטן לעומת אוורגרנד, הן עדיין מהוות כ-10%-15% מכלל השוק במצטבר, אמרה זנג. היא הזהירה כי התמוטטות אוורגרנד עלולה לגרום להתפשטות של גל עכור לחלקים אחרים במשק הסיני.
"ברגע שזה יתחיל, יהיה צורך בצעדי מדיניות רבים יותר כדי לעצור את זה, מאשר כדי לוודא כעת שזה לא יקרה", הוסיפה. הסיכונים הכספיים או החברתיים הקשורים ישירות לאוורגרנד לבדם "ניתנים לניהול סביר", הסבירה זנג, וציינה את פיצול שוק הנכסים הסיני כסיבה לכך.
לדבריה, "למרות גודלה של אוורגרנד – שכולנו יודעים שהיא יזמית הנדל"ן הגדולה ביותר בסין, כנראה הגדולה ביותר בעולם - היא עדיין מהווה רק 4%, וכעת אפילו פחות, משוק המכירות השנתי הכולל".
כמה כלכלנים הזהירו כי קריסת אוורגרנד עלולה להפוך ל"רגע ה'ליהמן' הסיני" - בהתייחסותם לפשיטת הרגל של חברת האחזקות ליהמן ברדרס כתוצאה ממשבר משכנתאות הסאב-פריים, שגרם למשבר הפיננסי העולמי ב-2008. עם זאת, סיימון מקאדם, מחברת קפיטל אקונומיס, תיאר את הנרטיב הזה כ"רחוק מהמציאות".

2 צפייה בגלריה
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בעיר ז'ומדיאן ב סין
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בעיר ז'ומדיאן ב סין
פרויקט של חברת הנדל"ן הסינית אוורגרנד בעיר ז'ומדיאן בסין
(גטי אימג'ס)
"השתמטות מתשלום חוב או התמוטטות של אוורגרנד תהיה בעלת השפעה גלובלית מועטה מעבר למכה קלה בכנף השוק", אמר מקאדם, כלכלן בכיר בחברה. "גם אם היא תהיה הראשונה מבין חברות נדל"ן אחרות שיתמוטטו בסין, אנחנו מעריכים שרק צעד מדיני מוטעה יגרום לאפקט שכתוצאה מכך יגרור האטה חדה בכלכלתה של סין".
נכון ליום שישי, מניות החברה הנסחרות בהונג קונג צנחו ביותר מ-80% מהשנה שעברה.