סגור

ענקית הנדל"ן אוורגרנד צפויה להליך ארגון מחדש בהובלת ממשלת סין

אוורגרנד פרסמה אזהרת רווח בסוף אוגוסט ובה הודתה כי לא יעלה בידה לפרוע את חובותיה. האזהרה הגיעה ימים ספורים אחרי שמייסד החברה שו ג'אין, האיש השלישי בעושרו בסין, התפטר מתפקידו כיו"ר זרוע הנדל"ן.

גדלים הסיכויים כי ענקית הנדל"ן הסינית אוורגרנד תעבור תהליך פירוק וארגון מחדש בהובלת ממשלת סין, זאת במטרה להציל מיליוני בעלי בתים מפני חורבן כלכלי. עבור מחזיקי האג"ח של החברה המשמעות היא הפסדי עתק. אתמול הושעה המסחר באג"ח של החברה בשנגחאי ומנייתה נחלשה ב־6%.
אוורגרנד פרסמה אזהרת רווח בסוף אוגוסט ובה הודתה כי לא יעלה בידה לפרוע את חובותיה. מועד הפירעון הבא הוא ב־21 בספטמבר. האזהרה הגיעה ימים ספורים אחרי שמייסד החברה שו ג'אין, האיש השלישי בעושרו בסין, התפטר מתפקידו כיו"ר זרוע הנדל"ן.
אוורגרנד מתמודדת עם הר חובות בהיקף של 305 מיליארד דולר זה כמה שנים ונחשבת לחברת הנדל"ן עם נטל החוב הכבד בעולם. בשנה שעברה הסלים המשבר הפיננסי שלה לאחר שנשיא סין שי ג'ינפינג הציג רגולציה מחמירה יותר על רמות חוב במסגרת מאבקו באי־השוויון הכלכלי במדינה. מכירת בזק של נכסים הקלה באופן זניח בלבד את עומס החובות, זאת גם ברקע צניחה במחירי הנדל"ן למגורים.
1 צפייה בגלריה
בנייה למגורים סין שנחאי
בנייה למגורים סין שנחאי
בנייה למגורים בסין
(צילום: שאטרסטוק)
שוק הנדל"ן הסיני צמח לממדי ענק ב־20 השנים האחרונות, וב־2019 עמד היקף המכירות על 2.5 טריליון דולר, 10% מכלל התוצר של סין. בעוד אוורגרנד מעסיקה 200 אלף אנשים, 3.8 מיליון משרות תלויות בה באופן בלתי ישיר. על פי נתוני חברת המחקר REDD, לאוורגרנד כמעט 800 פרויקטים בלתי גמורים ברחבי סין וכ־1.2 מיליון אנשים ממתינים עדיין לעבור לבתים שרכשו מהחברה.
על פי אנליסטים, קריסה בלתי מוסדרת של אוורגרנד תציב סיכון עצום בפני כלכלת סין, עם סכנה להדביק את שאר העולם.
סימן נוסף להיחלשות המגזר נרשם אתמול, כאשר מניית חברת סוהו צ'יינה המתמחה בבנייני משרדים צנחה ב־35%, הירידה היומית החדה ביותר מאז נרשמה למסחר לפני 14 שנים, לאחר שענקית ההשקעות האמריקאית בלאקסטון ביטלה עסקת השתלטות בהיקף של 3 מיליארד דולר.
כלכלנית בכירה בנומורה אינטרנשיונל הונג קונג, אייריס צ'ן, מסרה אתמול לסוכנות בלומברג כי הליך ארגון מחדש של הקבוצה הוא "כמעט בלתי נמנע". להערכתה, הממשלה בבייג'ינג תוודא כי אוורגרנד תמסור את הבתים לרוכשיהם ותשלם לספקים. גם להערכת אנליסט בכיר בקרדיט־סייטס סינגפור, לות'ר צ'יי, אוורגרנד תיכנס לחדלות פירעון ותעבור ארגון מחדש. האג"ח הדולריות של החברה נסחרות סביב 30 סנט לדולר, מה שמצביע על תספורת של 70% הצפויה למחזיקי האג"ח. בבעלות משקיעים זרים 7.4 מיליארד דולר מהחובות של אוורגרנד הנקובים בדולרים.