סגור

הרווחים ממכירת דירות קפצו, וחנן מור תיכנס לתחום הדיור להשכרה

בעקבות התיאבון של הישראלים לדירות, הכנסות החברה היזמית ממכירת דירות זינקו ב־127% והיא עברה מהפסד לרווח נקי של 26.4 מיליון שקל ברבעון השני. יו"ר החברה חנן מור: "שוקלים הקצאת 200־400 דירות שבפרויקטים שלנו לטובת דיור להשכרה"

הישראלים נוהרים לדירות ומקפיצים את הרווחים של חברות הבנייה. עדות נוספת לכך התקבלה אתמול בעת שחברת חנן מור , שבשליטת היו"ר חנן מור והמנכ"ל אבי מאור, פרסמה את התוצאות הכספיות שלה לרבעון השני ולמחצית הראשונה של השנה.
בחסות הנהירה לדירות, החברה היזמית סיכמה את הרבעון השני ברווח נקי של 26.4 מיליון שקל, בעוד שבתקופה המקבילה נרשם הפסד של 1.6 מיליון שקל. במחצית השנה, רשמה החברה רווח נקי של 27.7 מיליון שקל, לעומת הפסד של 8.7 מיליון שקל במחצית המקבילה.

החברה, שיוזמת בימים אלו 2,947 יחידות דיור ב־11 פרויקטים, מכרה ברבעון השני 83 דירות ויחידות מסחר תמורת 163 מיליון שקל, לעומת 90 דירות ברבעון המקביל אשתקד שנמכרו תמורת 113 מיליון שקל.
הסיבה לסכום הגבוה יותר במכירות של הרבעון השני השנה לעומת התקופה המקבילה, היא שמרבית הדירות שנמכרו ברבעון השני אשתקד היו במסלול "מחיר למשתכן" ונמכרו במחיר מופחת, בעוד שמרבית הדירות שנמכרו ברבעון השני השנה, היו בשוק החופשי. נכון להיום, כך עולה מהדו"ח, לחברה 1099 דירות במסלול מחיר למשתכן שטרם נמכרו (אך מכירתן מובטחת), ו־24 דירות לא מכורות בפרויקטים שבנייתם הסתיימה.
בשנים האחרונות החברה הקימה שיווקה ואכלסה 600 יחידות דירו בעיר חריש. לחברה נותרו 150 דירות שטרם נמכרו וכבר הוצא להן היתר בנייה. "בימים אלה החברה שוקלת הקמת תחום דיור להשכרה והקצאה של בין 200‑400 דירות בפרויקטים בבעלותה לטובת התחום", אמר ל"כלכליסט" חנן מור.


מלבד חריש, החברה זכתה לפני 18 חודשים בחטיבת קרקע משמעותית במבואות הדרומיים של חיפה, המיועדת להקמת 850 דירות, 60% מהן במסלול מחיר למשתכן. בחברה בוחנים כי יתרת הדירות בשוק החופשי יוקצו אף הן לתחום הדיור להשכרה. נכון להיום, 70% מפעילות החברה מצויה בתחום היזמות למגורים, ו־30% בתחום הנדל"ן המניב. לדברי מור, עם כניסת החברה לתחום הדיור להשכרה ארוכת טווח, יגדל נתח פעילות הנדל"ן המניב.
החברה רשמה רווח תפעולי של כ־40 מיליון שקל ברבעון השני לעומת 814 אלף שקל בלבד בתקופה במקבילה, הנובע בעיקרו משלושה פרויקטים שנבנו ושווקו בשלוש השנים האחרונות במודיעין, אור עקיבא וראשל"צ, וכן מנכסים מסחריים שהניבו לחברה הכנסות ורווחים. בשנים הקרובות החברה צפויה להגדיל את הכנסותיה ורווחיה בשל העובדה כי בשנה שעברה שווקו דירות במחיר מופחת בהיקף ניכר בעוד שבשנה הקרובה צפויות מכירות של דירות בשוק החופשי.
חנן מור מקימה פרויקט בן 713 דירות בשכונת אור ים באור עקיבא. עד כה מכרה החברה 50 דירות בשוק החופשי, וברבעון השלישי והרביעי צפויה החברה למכור 450 דירות במסלול מחיר למשתכן. מחיר דירת 4 חדרים ממוצעת בפרויקט במסלול מחיר למשתכן עומד על 1.1 מיליון שקל, בעוד שמחיר ממוצע של דירה זהה בשוק החופשי בפרויקט עומד על 1.8 מיליון שקל.
בחברה צופים כי הפרויקט יניב לה רווח גולמי של 200 מיליון שקל. פרויקט נוסף של החברה נמצא בכניסה לשכונת הנרקיסים בראשון לציון. הפרויקט כולל 3 מגדלים בני 20 קומות ו־2,000 מ"ר שטחי מסחר, ש־85% מהם הושכרו. הפרויקט, שצפוי להסתיים עוד 20 חודשים, כולל 250 דירות, 170 מתוכן מחיר למשתכן שנמכרו כולן והיתרה בשוק החופשי. בסך הכל נמכרו בפרויקט 200 דירות.
פרויקט שלישי משמעותי של החברה ממוקם בשכונת מורשת במודיעין וכולל 240 דירות, 170 מתוכן במחיר מופחת. הפרויקט צפוי להסתיים בעוד 18 חודשים כאשר רוב הדירות בפרויקט נמכרו, למעט 15, שישווקו בשוק הפרטי. הפרויקט כולל גם 2,500 שטחי מסחר ששווקו ברובם. בתחילת השבוע זכתה החברה במכרז של רמ"י במתחם שדה דב בת"א, לרכישת קרקע המיועדת להקמת 458 יחידות דיור, מלון בן 100 חדרים ושטחי מסחר של 1500 מ"ר.
מניית חנן מור הגיבה לדו"חות באדישות ועלתה ב־0.5% בלבד. בכך, השלימה המניה עלייה של 32% מתחילת השנה - שיעור עלייה גבוה מעט מזה של מדד ת"א בנייה שעומד על 29.7%. החברה נסחרת בשווי של 707 מיליון שקל, כ־12% פחות מהשיא שרשמה ביוני השנה, אז נסחרה לפי שווי של 808 מיליון שקל.

2 צפייה בגלריה
חנן מור בעלים של קבוצת מור ויזם נדלן
חנן מור בעלים של קבוצת מור ויזם נדלן
חנן מור, יו"ר קבוצת חנן מור
(צילום: אוראל כהן)