סגור

"5 חודשים של כאב בוול סטריט": לאן הולכים מכאן לפי הבנקים הגדולים בארה"ב

אווירה של אינפלציה ואולי אף מיתון לצד דוחות רבעוניים מאכזבים והעלאות ריבית דוחפים להערכה מחודשת - בגולדמן זאקס ובבנק אוף אמריקה מספקים תחזיות חדשות להמשך השנה במדד S&P 500


שבעה שבועות רצופים של ירידות בבורסות ניו יורק הספיקו לבנק האמריקאי גולדמן זאקס לראות קצת אור מעומק התחתית: הבנק צופה שינוי מגמה, כך לפי פנייה למשקיעים מצד האסטרטג הראשי בבנק האחראי על ההשקעות בוול סטריט, David J. Kostin.
לטענת קוסטין, מדד S&P 500 יסיים את השנה הנוכחית על קריאה של 4,300 נק', קרי, בעלייה של 10.3% לעומת הנעילה בשישי האחרון. ואלה החדשות הטובות מצד הבנק.

2 צפייה בגלריה
וול סטריט
וול סטריט
וול סטריט
(AP)

אך חצי הכוס הריקה היא זו: התחזית החדשה של גולדמן זאקס לעלייה של 10.3% במדד 500 המניות המובילות בוול סטריט, היא למעשה נסיגה של הבנק מתחזית יותר אופטימית שקדמה לכך – על קריאה של 4,700 נק' ב-S&P 500 עד סוף 2022, והיא מייצגת את התחזית הגרועה ביותר שמשקפת תקופה של מיתון. זאת אומרת, שהבנק מצפה למיתון במשק האמריקאי (אך עדיין צופה עלייה בוול סטריט).
הצניחה החופשית במניות הטכנולוגיה המובילות, וגם אצל הקמעונאיות (אחרי שהציגו דוחות רבעוניים ותחזיות שנויות במחלוקת) גררו את נאסד"ק לשוק דובי (נפילה של 20% ויותר מהשיא), ואת S&P 500 לטריטוריה דובית. ואלה גרמו לקוסטין וצוותו לחשב מסלול מחדש.
על כן, התחזית הקודמת לקריאה של 4,700 נק' ב-S&P 500 לא יכולה להתקיים באווירה של אינפלציה גוברת (לשיא של 40 שנה ויותר), הידוק מוניטארי מצד הפד ורצף של העלאות ריבית. בנוסף, קיים גם חשש מסטגפלציה - מצב בו שיעור האינפלציה גבוה, הצמיחה הכלכלית מאטה ושיעור האבטלה נשאר גבוה.
אבל בנק אמריקאי גדול אחר, פסימי לא פחות: בנק אוף אמריקה צופה ירידה נוספת ב-S&P 500 עד לקריאה של 3,600 נק', עד סוף השנה. זאת אומרת נסיגה של 7.7% במדד, ולמעשה מחיקה של כל הרווחים שהתקבלו בעידן הנשיא ביידן שנבחר בנובמבר 2020. את שנת 2021 סגר S&P 500 עם זינוק של כמעט 27%.
וזו לא התחזית הכי מפחידה בבנק אוף אמריקה: אסטרטג ההשקעות הראשי בבנק, Michael Hartnett, ציין בפני המשקיעים כי אם ההיסטוריה מלמדת אותנו משהו, אנו עשויים לחוות לפחות חמישה חודשים נוספים של כאב, אם ניכנס לשוק דובי באופן רשמי (בינתיים מדד S&P 500 מפלרטט עם נסיגה של 20% מהשיא שלו).

2 צפייה בגלריה
וול סטריט סנטה קלאוס
וול סטריט סנטה קלאוס
בוול סטריט מתגעגעים לימי השיא של עונת החגים בדצמבר
(AP)

כשמסתכלים 140 שנה אחורה, אמר הרטנט, מגמה כזו עשויה להימשך בממוצע של 289 ימים ו-וול סטריט עשויה למחוק 37% מערכה. נפילה שכזו למעשה שולחת את S&P 500 לקריאה של 3,000 נק' ואת נאסד"ק לקריאה של 10,000 נק'.
הרטנט וצוותו בבנק אוף אמריקה מציינים אף הם את דוחות החברות המובילות כאחת הסיבות המרכזיות לנפילה האפשרית בוול סטריט בהמשך השנה, כמו גם את האינפלציה שאינה מראה סימנים של דעיכה, ואת שוק העבודה הלחוץ. בנוסף, העלאות הריבית מצד הבנק המרכזי מוסיף ללחץ על החברות הגדולות.