סגור

הום ביוגז הישראלית תהפוך פסולת לאנרגיה במחנות פליטים בזימבבואה

החברה זכתה במכרז ראשון של האו"ם לטיפול בבעיית הפסולת במחנות, שגורמת לבעיות סניטריות קשות. האנרגיה ממיחזור הפסולת תספק לפליטים ארוחות חמות. שווי המכרז עשרות אלפי שקלים בלבד, אך מכרזים נוספים צפויים בהמשך. הום ביוגז הונפקה בינואר, ושווי השוק שלה הוא 220 מיליון שקל

חברת הום ביוגז הישראלית, העוסקת בטיפול בפסולת וייצור מקומי של אנרגיה באמצעות מיחזור פסולת, זכתה במכרז ראשון של האו"ם לאספקת מערכות ביוגז לטיפול בפסולת אורגנית וייצור אנרגיה מתחדשת במחנות פליטים בזימבבואה.
החברה, הממוקמת בבית ינאי, תהיה אחראית על ההטמעה והיישום של הפרויקט, שהיקפו הראשוני מצומצם, כמה עשרות אלפי שקלים בשלב הראשון. אך בחברה אומרים כי מכרזים נוספים צפויים בהמשך. כרגע תיושם המערכת רק במדינה אחת באפריקה – זימבבואה.

3 צפייה בגלריה
חברת הום ביוגז חתמה הסכם טיפול פסולת מחנות פליטים אפריקה
חברת הום ביוגז חתמה הסכם טיפול פסולת מחנות פליטים אפריקה
חברת הום ביוגז במחנה פליטים בזימבבואה, אפריקה
(הום ביוגז)
מאות מחנות פליטים בעולם מייצרים כמויות אדירות של פסולת אורגנית, אשר תהליכי הפינוי שלה יקרים ומורכבים וגורמים לבעיות סניטריות קשות.
לדברי החברה, הסיבות לבחירת האו"ם בטכנולוגיה הישראלית נעוצות בין היתר בעובדה שמערכות אלה מטפלות בפסולת בצורה אקולוגית והופכות אותה לאנרגיה לשימוש מקומי, למשל לגז בישול נקי ולדשן נוזלי טבעי. בנוסף לכך המערכות מגיעות במארז נוח לאחסון ולשינוע ופשוטות להתקנה.
כך המערכות מייצרות אנרגיה שתאפשר לספק לפליטים במחנות ארוחות חמות ואיכות חיים גבוהה יותר בהשוואה למה שהיו רגילים עד כה. לפי נתוני החברה, ברחבי העולם מתים 3.8 מיליון בני אדם מדי שנה משאיפת עשן שמקורו בבישול (שרפת עץ ופחם לצורך בישול ביתי). בנוסף, לדברי החברה, המערכת שלה תמנע כריתה מיותרת של עצים.
3 צפייה בגלריה
2 חברת הום ביוגז חתמה הסכם טיפול פסולת מחנות פליטים אפריקה
2 חברת הום ביוגז חתמה הסכם טיפול פסולת מחנות פליטים אפריקה
מתקן לטיפול בפסולת של הום ביוגז בזימבבואה
(הום ביוגז)

במחנות הפליטים בדרך כלל הסניטציה היא ירודה מאוד, מה שמוביל למחלות ובעיקר אצל ילדים. המערכות אמורות להקל את הבעיה באמצעות הטיפול בפסולת האורגנית.
חברת הום ביוגז הונפקה בינואר 2021, ושווי השוק שלה הוא 220 מיליון שקל. היא מעסיקה 65 עובדים בארץ ובעולם. לפי החברה, כל מערכת שלה חוסכת 6 טון פחמן דו-חמצני בשנה, שווה ערך לפליטת פחמן שנתית של רכב. מוקדם יותר השנה היא הודיעה על פיילוט שתבצע בצה"ל לבדיקת הפחתת פליטת גזי חממה באמצעות הטכנולוגיה שלה.

3 צפייה בגלריה
HomeBiogas יאיר טלר אושיק אפרתי ארז לנצר הום ביוגז
HomeBiogas יאיר טלר אושיק אפרתי ארז לנצר הום ביוגז
הום ביוגז. מימין: יאיר טלר, אושיק אפרתי, ארז לנצר

אושיק אפרתי, מייסד ומנכ"ל הום ביוגז: "אנו גאים להיות הטכנולוגיה הישראלית הראשונה בה בוחר האו"ם במכרז בעל חשיבות עליונה לשיפור הסביבה בה אנו חיים. כעת אנו מהווים ספקים רשמיים של האו"ם, ומאמינים שמכרז זה הוא הסנונית הראשונה בדרך למכרזים רבים נוספים שיפעלו לטיפול בפסולת של מאות אלפי אנשים שחיים במחנות פליטים ברחבי העולם".