סגור

ילן ברמז עבה לביידן בבחירת יו"ר הפד הבא: "פאוול עשה עבודה טובה"

שרת האוצר האמריקאית שוחחה עם הנשיא לקראת החלטתו בפברואר הקרוב, ואף אמרה בראיון כי "ג'רום פאוול הגיב בצורה מאד אבירית למשבר הקורונה"; היו"ר הנוכחי הוא אמנם הפייבוריט להיבחר לפי הצפי בשוק, אך לאחרונה נפגע מעמדו עקב אחזקותיו בשוק האג"ח שעוררו שאלות אתיות

ג'נט ילן, שרת האוצר של ארה"ב, לא מתאמצת להסתיר את עמדתה בנושא בחירת יו"ר הפדרל ריזרב הבא. בראיון ל-CNBC אמרה השרה כי שוחחה עם הנשיא בנושא, תוך שהיא משבחת את היו"ר הנוכחי. ילן לא ציינה בראיון מהן התוכניות של ביידן בנושא.


"שוחחתי עמו על מועמדים אפשריים ואף יעצתי לו לבחור מישהו עם ניסיון שמעורר אמון", אמרה והוסיפה כי "לדעתי היו"ר פאוול בהחלט עשה עבודה טובה".

2 צפייה בגלריה
 יו"ר הפד ג'רום פאוול במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית
 יו"ר הפד ג'רום פאוול במסיבת העיתונאים לאחר הודעת הריבית
יו"ר הפד ג'רום פאוול, צפוי להיבחר לתפקיד בשנית כך לפי התחזיות בשוק
(צילום: איי אף פי)

פאוול מונה ע"י הנשיא לשעבר טראמפ (שהפעיל עליו לחץ כבד להוריד ריבית כבר בתחילת כהונתו ואף איים לפטרו עוד ב-2018), ועשוי לפי התחזיות בוול סטריט להיבחר בשנית לתפקיד בפברואר הקרוב.
אך יו"ר הפד נמצא בשבועות האחרונים תחת ביקורת, יחד עם בכירים נוספים בבנק, אחרי תצהיר שהגישו כי רכשו ומכרו אחזקות שקשורות למניות ואג"ח, בזמן שהפד מבצע את תוכנית רכישות אג"ח משלו, ומשפיע באופן ישיר על השווקים הללו.
לפי בדיקת CNBC, עליה דווח לפני כחודש וחצי, יו"ר הפדרל ריזרב החזיק אג"ח מוניציפליות זהות לכאלו שרכש הבנק. נשיא הבנק של בוסטון ונשיא הבנק של ריצ'מונד החזיקו אף הם בקרנות נדל"ן ובאג"ח קונצרניות. האחזקות אמנם לא מהוות הפרה של החוק - אך מעלות שאלות אתיות בנוגע למדיניות ניגודי עניינים ופיקוח על הבכירים בפד.
הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת וורן אף הביעה את דעתה במהלך שימוע בקונגרס שבו הופיע פאוול, כי היא תצביע נגד בחירתו המחודשת, בשל אחזקותיו.

2 צפייה בגלריה
ג'נט ילן שרת האוצר של ארה"ב ספטמבר 2021
ג'נט ילן שרת האוצר של ארה"ב ספטמבר 2021
ג'נט ילן שרת האוצר של ארה"ב, שופעת מחמאות ליו"ר הפד פאוול
(צילום: בלומברג)

על פי תקנון הפד, הבכירים "צריכים לפעול בזהירות כדי להימנע מהתעסקויות או התנהלות אחרת שעלולה להיראות אפילו למראית עין כניגוד בין האינטרסים האישיים שלהם, האינטרסים של המערכת והאינטרסים הציבוריים".
אך למרות הדברים הללו, ילן, שכיהנה כיו"ר הפד לפני פאוול שירש ממנה את התפקיד, אמרה בראיון כי פאוול הנהיג את הפד בבטחה בתקופה יוצאת דופן. "הוא הגיב בצורה מאד אבירית למשבר הקורונה, וביסס יחד עם הקולגות שלו תוכנית עבודה חדשה שמטרתה להשיב את מצב התעסוקה במשק לקדמותו".