סגור

שני בכירים בפד פורשים בעקבות ביקורת על השקעות שביצעו

אריק רוזנגרן, נשיא הפד של בוסטון, ורוברט קפלן, נשיא הפד של דאלאס עוזבים את תפקידם. הסיבה: ביקורת שנמתחה על השקעות שביצעו השניים בשנה שעברה שהציתה דיון על כללי האתיקה של הבנק. נשיא הפד פאוול צפוי להעיד היום בפני ועדת הבנקאות של הסנאט

שני בכירים בפדרל ריזרב, הבנק הפדראלי של ארה"ב, שהיו תחת הליך בדיקה בעקבות השקעות שביצעו בשנה שעברה, הודיעו אתמול (ב') על פרישתם מהבנק על רקע מחלוקת שכבר הציתה דיון לגבי כללי האתיקה של הפד.


נשיא הפד של דאלאס, רוברט קפלן, הודיע כי יפרוש ב-8 באוקטובר, בהתייחסו ל"הסחת הדעת" מהמחלוקת בנוגע להשקעותיו, ואילו נשיא הפד של בוסטון, אריק רוזנגרן, הודיע כי יפרוש ב-30 בספטמבר בעקבות מצבו הבריאותי.
4 צפייה בגלריה
רוברט קפלן נשיא הפד של דאלאס פורש
רוברט קפלן נשיא הפד של דאלאס פורש
רוברט קפלן, נשיא הפד של דאלאס. פורש
(צילום: איי פי)

השניים נמנים עם 12 נשיאי בנקים פדרלים אזוריים שמקבלים מושבים מתחלפים בוועדת המדיניות המוניטרית של הבנק המרכזי שקובעת את הריבית בארה"ב.
הקריאות לפרישתם של קפלן ורוזנגרן הגיעו בעקבות השקעות שנעשו ב-2020, שנה שבה נקט הפד בפעולות חסרות תקדים במטרה לייצב את הכלכלה. החדשות על העסקאות שנחשפו בגילויים הפיננסיים האחרונים, העלו שאלות בנוגע ליעילות הקווים המנחים למסחר בפד לקובעי מדיניות.

4 צפייה בגלריה
אריק רוזנגרן נשיא הפד של בוסטון פורש
אריק רוזנגרן נשיא הפד של בוסטון פורש
אריק רוזנגרן, נשיא הפד של בוסטון. גם פורש
(צילום: איי פי)

עזיבתם של השניים מגיעה לאחר שיו"ר הפד ג'רום פאוול, המתקרב לסוף כהונתו ועובר תהליך בחינה למינוי מחדש כמנהל הפד, קרא בתחילת החודש לבחון את חוקי האתיקה של הבנק המרכזי ואמר כי יש לשנות את המדיניות.
פאוול אמור להעיד היום (ג') בפני ועדת הבנקאות של הסנאט, שם הוא עשוי להתמודד עם שאילתות של הסנאטורית הדמוקרטית אליזבת' וורן, שדורשת כללי אתיקה מחמירים יותר בבנקים הפדראליים האזוריים.

4 צפייה בגלריה
מגזין 100 המשפיעים אליזבת' וורן  סנאטורית
מגזין 100 המשפיעים אליזבת' וורן  סנאטורית
הסנאטורית אליזבת' וורן
(צילום: AP)

על פי הגילויים הפיננסיים שדווחו לראשונה בוול סטריט ג'ורנל, ביצע קפלן עסקאות מרובות של מיליון דולר במניות בודדות בשנת 2020. רוזנגרן השקיע בחברות השקעות בתחום הנדל"ן בהיקף קטן יותר אך זכה לביקורת על ביצוע המהלכים תוך שהוא זועק ומזהיר מהסיכונים בתחום הנדל"ן.
הגילויים הפיננסיים לא נראו שונים במידה ניכרת משנים קודמות, ושני הבכירים אמרו כי עסקאות ההשקעה שלהם עברו בדיקה על ידי קציני אתיקה ואינן מפרות את מדיניות הפד. הם גם הסכימו בעבר למכור את המניות שלהם עד סוף ספטמבר, על מנת למנוע אפילו מראית עין של ניגוד עניינים.
עם זאת, במהלך שנה בה מיליוני אמריקאים איבדו את מקום עבודתם והפד נקט בפעולות קיצוניות לייצוב השווקים הפיננסיים והכלכלה בעקבות המגיפה, פעולות אלו עדיין נתפסו כבעייתיות.
כשנשאל אם הוא סומך על שני נשיאי הבנקים הפדראליים האזוריים שיעשו את עבודתם, אמר פאוול בשבוע שעבר כי "מבחינת הביטחון ודברים כאלה, אני חושב, אף אחד לא שמח".

4 צפייה בגלריה
ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד
ג'רום ג'יי פאוול יו"ר הפד
יו"ר הפד ג'רום פאוול
(צילום: AP)

למרות התפטרותם של השניים, הקריאות לרפורמה רחבה יותר בכללי האתיקה של הפד נמשכות כאשר קבוצות חיצוניות לוחצות על פאוול לנקוט בפעולות משמעותיות יותר.
אתמול (ב') אמר קפלן כי "למרבה הצער, ההתמקדות האחרונה בגילוים הפיננסיים שלי הופכת להיות הפרעה לביצוע העבודה החיונית של הפדרל ריזרב".
רוזנגרן ציין מוקדם יותר את מצבו הבריאותי כסיבה בגנותה החליט לפרוש. בהצהרה בה לא צוינה המחלוקת הקשורה להשקעות, גילה רוזנגרן כי נכנס לרשימת השתלות הכליה בחודש יוני 2020 ורצה לבצע "שינויים באורח החיים" במטרה להגן על בריאותו. בעוד שרוזנגרן עמד לפני פרישה ביוני הקרוב, כללי הפד היו מאפשרים לקפלן להישאר עד 2025.

לא העזיבה הראשונה

העזיבה האחרונה של הפד, שעוררה הדים, הייתה בשנת 2017 אז התפטר נשיא הפד של ריצ'מונד דאז ג'פרי לאקר, תוך שהוא מודה כי חמש שנים קודם לכן הוא היה מקור המידע המשמש בדו"ח של יועצים שכלל בשלב זה מידע שלא פורסם. לאקר קיבל על עצמו את האשמה ואמר כי "התנהגותו אינה עולה בקנה אחד עם מדיניות סודיות". לעומתו רוזנגרן או קפלן לא הכירו בהפרה של כללי האתיקה של הפד המחייבים אותם לפעול לפי שיטות מסחר מסוימות ולהימנע אפילו מהופעת ניגוד עניינים.
קפלן, בן 64, בנו של מוכר תכשיטים, בוגר בית הספר למנהל עסקים בהרווארד ומנהל בכיר בגולדמן זאקס, שם עבד במשך 23 שנים, התמנה לנשיא הפד של דאלאס לפני קצת יותר משש שנים. רוזנגרן, דוקטור לכלכלה, הוא נשיא הפד של בוסטון מאז 2007, והיה חלק מצוותו מאז 1985. לפני שהפך לנשיא היה ראש אגף הפיקוח והרגולציה של הבנק. סגנית הנשיא הראשונה של הפד של דאלאס, מרדית' בלאק, תשמש כנשיאה זמנית לאחר פרישתו של קפלן. סגן הנשיא הראשון של הפד של בוסטון, קנת' מונטגומרי, ייכנס לתפקיד נשיא זמני במהלך החיפושים אחר מחליפו של רוזנגרן, שכבר יצאו לדרך לאור מועד פרישתו המתקרב.
התפטרות שני הבכירים משאירה פתח רחב יותר לשינויים משמעותיים בהנהגת הפד. נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, עתיד להחליט בקרוב האם למנות מחדש את פאוול והוא מוכן להציע שלושה אנשים נוספים למועצה היושבת בוושינגטון, מונה שבעה חברים ונמצאת זה שנים תחת ביקורת על היותה מורכבת מגברים לבנים בלבד. עזיבתם של קפלן ורוזנגרן יכולה לאפשר קבוצה מגוונת יותר של נשיאי בנקים אזוריים, אשר נבחרים על ידי דירקטוריונים מקומיים באישור מושלי הפד. כיום שבעה מתוך 12 נשיאי בנק הם גברים לבנים, שלוש נשים לבנות ושני גברים שאינם לבנים.