סגור

אנלייט הגיעה לשיא השקעות שנתי של 1.4 מיליארד שקל עם פרויקט חדש בהונגריה

חברת האנרגיה המתחדשת רכשה זכויות בפרויקט סולארי חמישי במדינה, שמחירי החשמל בה גבוהים לעומת השכנות. ההספק מהעסקאות שבוצעו השנה הוא 13 ג'יגה־ואט חשמל ו־5.5 ג'יגה־ואט אגירה

אנלייט הודיעה היום על רכישת זכויות בפרויקט סולארי בהונגריה, בהיקף של 60 מגה־ואט — רכישה שמצטרפת לסדרת עסקאות שביצעה השנה חברת האנרגיה המתחדשת. מתחילת השנה ביצעה אנלייט, בניהולו של גלעד יעבץ, עסקאות בהיקף כולל של 1.4 מיליארד שקל לפרויקטים שעלות הקמתם 1.6 מיליארד שקל. מדובר בסכום הגבוה ביותר שהחברה השקיעה עד כה בשנה אחת.


סף ההספק שינבע מהעסקאות שבוצעו השנה נאמד ב־13 ג'יגה־ואט חשמל ו־5.5 ג'יגה־ואט נוספים במערכות אגירה. עלות הפרויקט שעליו דיווחה אנלייט היום טרם פורסמה.
בינואר השקיעה החברה בפרויקט סולארי משולב אגירה בישראל בהספק של 195 מגה־ואט, ובעלות הקמה של 650–750 מיליון שקל. באפריל השנה היא השקיעה בהונגריה בפרויקט של 25 מגה־ואט בעלות הקמה של 55–63 מיליון שקל, ובפינלנד נכנסה אנלייט ברבעון השני להשקעה בפרויקט שהספקו 192 מגה־ואט, ועלות הקמתו מוערכת ב־750 מיליון שקל.
שתי העסקאות הגדולות השנה היו רכישת קלינרה האמריקאית ביוני, שמגיעה עם צבר של 50 פרויקטים להקמת 12 ג'יגה־ואט חשמל ועוד 5.5 ג'יגה־ואט באגירה, ועסקה בספרד, שבמסגרתה נכנסה אנלייט באוגוסט להשקעה ב־10 פרויקטים שייצרו 490 מגה־ואט. התשלום בספרד, בסכום מקסימלי של 45 מיליון יורו, יבוצע כשהפרויקטים יבשילו. בנוסף נכנסה החברה בחודש שעבר לפרויקט נוסף בישראל, בהספק של 40 מגה־ואט ועלות הקמה של 115–140 מיליון שקל.
1 צפייה בגלריה
מגזין מנהלים 31.12.20 גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט
מגזין מנהלים 31.12.20 גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט
גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט
(צילום: יונתן בלום)
הפרויקט בהונגריה, ששמו טפולקה (Tapolca), הוא החמישי בסדרת החוות הסולאריות הקרקעיות של אנלייט בהונגריה. בהתאם לכושר הייצור החזוי בפרויקט, מעריכה החברה כי ההכנסות מתקבולי חשמל צפויות לעמוד על 3.5–4.5 מיליון יורו לשנה למשך חיי הפרויקט — כ־35 שנים.
במסגרת הפרויקטים שהקימה אנלייט עד כה בהונגריה, שלושה הם בהספק של 57 מגה־ואט, ואנלייט הפעילה אותם מסחרית בהצלחה בשנת 2020. הפרויקט הרביעי בהספק של 25 מגה־ואט, שנרכש השנה, השלים באחרונה את קבלת אישורי ההקמה, והקמתו צפויה להתחיל בשנה הקרובה.
פרויקט טפולקה ממוקם בסמוך לחלק מהחוות הסולאריות שאנלייט הקימה בהונגריה, והוא צפוי להגדיל את צבר הפרויקטים שלה במדינה לכ־142 מגה־ואט. במקביל ממשיכה החברה לבחון פרויקטים נוספים במסגרת הסכם שיתוף הפעולה עם המוכרים. בכוונתה לפתח פרויקטים סולאריים בהיקף של 200 מגה־ואט נוספים בהונגריה.
הפרויקט הנוכחי שנרכש נמצא בשלבים מתקדמים. מרבית שלבי הפיתוח הושלמו, לרבות השגת הזכויות בקרקע, הליכי שינוי הייעוד וההסכם לחיבור לרשת החשמל, אולם היתרי הבנייה טרם התקבלו.
הרגולציה לפרויקטים גדולים בהונגריה קובעת כי החשמל שייוצר בפרויקט יימכר בתנאי השוק החופשי במדינה. לשם כך צפויה אנלייט לבחון אפשרויות להתקשרות בהסכמי מכירת חשמל מסחריים (PPA) עבור חלק מהחשמל המיוצר. יצוין כי מחירי החשמל בשוק החופשי בהונגריה גבוהים בממוצע מאלה שבמדינות השכנות.