סגור

אנלייט רוכשת את קלינרה האמריקאית ב-390 מיליון דולר

חברת האנרגיה המתחדשת הישראלית הודיעה על רכישת 90% ממניות קלינרה, כשסכום התמורה יותנה ביעדים של הבשלת הפרויקטים - בשלב הראשון תשלם 158 מיליון דולר; בעסקה נכללים 50 פרויקטים סולאריים בפיתוח בארה"ב בהיקף כולל של 12 ג'יגה-וואט

חברת האנרגיה הירוקה אנלייט דיווחה הבוקר על חתימת הסכם לרכישת השליטה (90%) בחברת האנרגיה הירוקה האמריקאית קלינרה (Clenera) לפי שווי של 433 מיליון דולר.

דבר המשא ומתן דווח לראשונה על ידי אנלייט בחודש פברואר, רגע לפני שיצאה לגיוס אג"ח, אולם אז לא נמסר שם החברה - בין היתר על רקע חשש רווח בשוק האנרגיה המתחדשת שחשיפת שם החברה יוביל למירוץ של קונים פוטנציאלים נוספים.
מייסדי החברה – המנכ"ל ג'ייסון אלסוורת' וסמנכ"ל התפעול אדם פישל – ימשיכו להחזיק ב-10% ממניות קלינרה, וייפגשו עם תמורה כוללת של 390 מיליון דולר. אנלייט תשלם בשלב הראשון 158 מיליון דולר, ובמשך חמש שנים תשלם עוד 232 מיליון דולר, בכפוף לעמידה ביעדים שנוגעים להבשלת צבר הפרוייקטים. השניים ימשיכו לכהן בתפקידים בכירים בחברה למשך שלוש שנים נוספות לכל הפחות, וכן יכהנו כדירקטורים. אנלייט תמנה עוד ארבעה דירקטורים ובראש הדירקטוריון יעמוד גלעד יעבץ, מנכ"ל אנלייט.
במסגרת ההסכם, מייסדי קלינרה קיבלו אופציית מכר (put) למכירת יתרת מניותיהם בתום חמש שנים ממועד השלמת העסקה, שמתוכננת לספטמבר הקרוב.
קלינרה הקימה עד היום פרויקטים בהספק כולל של 1.6 ג'יגה-וואט, אותם מכרה לאחר ההקמה אך ממשיכה להיות החברה המנהלת - הפרויקטים הללו אינם כלולים בעסקה. אנלייט למעשה רוכשת את החברה עם צבר פרויקטים בפיתוח בהיקף של 12 ג'יגה-וואט ב-50 פרויקטים סולאריים גדולים. קלינרה כבר חתמה על הסכמים למכירת חשמל מפרויקטים שעתידים לייצר 1.3 ג'יגה-וואט ובימים אלו מתקיימים מגעים לחתימת הסכמים למכירת חשמל בהיקף של ג'יגה-וואט נוסף.
לפי הערכת אנלייט, פרויקטים בהיקף של 200 מגה-וואט צפויים להגיע לשלב ההקמה במהלך הרבעון הראשון של 2022, ועד 2025 יבשילו להקמה פרויקטים בהיקף של 3.5-4 ג'יגה-וואט.
רכישת קלינרה תעמיד עת הפורטפוליו הכולל של אנלייט על 16.8 ג'יגה-וואט במונחי הספק ו-7.5 ג'יגה-וואט באגירה. על מנת לממן את הרכישה ביצעה החברה בחודש מרץ האחרון גיוס אג"ח בהיקף של 590 מיליון שקל.

1 צפייה בגלריה
מגזין מנהלים 31.12.20 גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט
מגזין מנהלים 31.12.20 גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט
גלעד יעבץ מנכ"ל אנלייט
(צילום: יונתן בלום)