סגור

"להכות במשקיעים הזרים": הסערה שמטלטלת את טושיבה

ארבעה דירקטורים חיצוניים בענקית היפנית קוראים לבצע שינויים בהנהלה ובדירקטוריון בעקבות חקירה שהעלתה קשר עם הממשלה לפגוע בבעלי המניות הזרים; בין היתר, מדובר בפנייה שבוצעה למשרד הכלכלי היפני כדי שיפעל נגד בעלי מניות אלו במטרה שישנו את אופן הצבעתם

ארבעה דירקטורים בענקית הטכנולוגיה טושיבה קראו לביצוע שינויים בהנהלה ובדירקטוריון, זאת בעקבות חקירה שמצאה כי הקונגלומרט קשר קשר עם הממשלה היפנית "לפגוע" בבעלי המניות הזרים.

לפי סוכנות הידיעות רויטרס, הדירקטורים החיצוניים מאחורי הקריאה שפורסמה אתמול (ו') אינם יפנים, והמהלך מצביע על כך שהחברות היפניות הוותיקות כבר לא מצליחות לשלוט לגמרי בבעלי המניות.
1 צפייה בגלריה
מטה טושיבה באירופה דיסלדורף גרמניה
מטה טושיבה באירופה דיסלדורף גרמניה
מטה טושיבה באירופה
(צילום: שאטרסטוק)

ביום חמישי פורסם דו"ח שחשף בפרטי פרטים כיצד ההנהלה פנתה למשרד הכלכלה, המסחר והתעשייה כדי להשפיע על המשקיעים. החקירה "הבהירה" כי כמה מחברי ההנהלה והדירקטוריון נקטו בפעולות "לא מקובלות ומכוונות ישירות נגד האינטרסים של בעלי המניות שלנו", כך כתבו ארבעת הדירקטורים ג'רום בלאק (Jerome Black), פול ברו (Paul Brough), איאקו וייסמן (Ayako Weissman) וג'ורג' זאגה (George Zage). לפיכך, יש צורך לטענתם בשינויים הן בהנהלה והן בדירקטוריון. הם אף טענו כי חלקים בדו"ח היו "מטרידים ביותר".
בטושיבה עדיין לא הגיבו על הדו"ח ולא על הקריאה של הדירקטורים.
דוגמה אחת בעניין נגעה לקרן הגידור אפיסימו קפיטל מנג'מנט מסינגפור, שהיא בעלת המניות הגדולה ביותר של החברה. לפי מייל שצוטט, בכיר בטושיבה אמר שיפנו למשרד הכלכלה כדי "להכות אותם לזמן מה". עוד עולה מהדו"ח כי יושיהידה סוגה, ששימש אז כשר בקבינט ומכהן היום כראש ממשלת יפן, עודד את הפעלת הלחץ על המשקיעים במהלך פגישה עם בכירים בטושיבה בשנה שעברה. סוגה הכחיש זאת.
לטושיבה חשיבות גדולה ביפן בהיותה בין היתר יצרנית של כורים גרעינים וציוד ביטחוני.
קרן התרומות של אוניברסיטת הרווארד, שגם היא בעלת מניות בטושיבה, מוזכרת אף היא בדו"ח. לפי הטענות, בחברה ביקשו מיועץ לממשלה לשכנע את קרן התרומות לשנות את התנהגותה בהצבעות. לפי מקורות שונים, אכן נמסר לאוניברסיטה כי תעמוד בפני חקירה רגולטורית אם לא תצביע בהתאם להמלצות ההנהלה. השליח היה הירומיצ'י מוזונו, ששימש כיועץ לממשלה בשנה שעברה והיום הוא שליח האו"ם למימון חדשנות והשקעות בנות קיימא. הוא לא מסר תגובה.