סגור

בלעדי לכלכליסט
בעל מניות בדסק"ש לרשות ני"ע: אחזקות נחמיאס בחברה עוברות על חוק הריכוזיות

בעל מניות בחברה פנה ליו"ר הרשות ולמשנה ליועץ המשפטי לממשלה בבקשה להתייחס לצחי נחמיאס ולרמי לוי כדבוקת שליטה בחברה, כך שנחמיאס מחזיק בפירמידה אסורה של ארבע שכבות; רשות התחרות כבר שללה בעבר את הטענה

בעל מניות בחברת דסק"ש טוען שצחי נחמיאס ורמי לוי מהווים דבוקת שליטה אחת בחברת דסק"ש.
בעל המניות שי אבו פנה ליו"ר רשות ני"ע ענת גואטה ולמאיר לוין, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בבקשה לחקור את העסקים המשותפים של נחמיאס ולוי ולהתייחס לשניהם כדבוקת שליטה אחת.
1 צפייה בגלריה
רמי לוי צחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור
רמי לוי צחי נחמיאס בעל השליטה במגה אור
מימין: רמי לוי וצחי נחמיאס
(צילום: אוראל כהן, לימור זפרני)
נחמיאס ומגה אור שבשליטתו גייסו קבוצה לרכישת השליטה בדסק"ש, שבמסגרתה מגה אור רכשה 29.9% מהמניות ולוי 10.8%. 29.9% נוספים אמורים להירכש בידי אלקו של האחים זלקינד.
בין הרוכשים לא נחתם הסכם שליטה משותפת, כך שדסק"ש היא למעשה כיום חברה ללא גרעין שליטה.
אבו טוען, באמצעות משרד עו"ד הראל דהאן, כי יש לראות בנחמיאס (שמחזיק ב-38% ממגה אור) ורמי לוי דבוקת שליטה משום שהנכסים המשותפים להם מהווים 13% מעסקיה של מגה אור.
אם נחמיאס ולוי יוכרו כדבוקת שליטה, הרי נחמיאס ומגה אור עוברים לכאורה על חוק הריכוזיות באמצעות פירמידה של ארבע שכבות.
הפירמידה כוללת את מגה אור, שמחזיקה ב-29.9% מדסק"ש, שמחזיקה בשליטה בנכסים ובניין, וזו מחזיקה ב-44% מגב-ים (לאחר שתשלים את העסקה לרכישת מניות ממוסדיים).
רשות התחרות כבר בחנה את הנושא, וקבעה כי מגה אור לא עוברת על חוק הריכוזיות.
אבו טוען שגב-ים כלולה בקבוצת עסקים שמורכבת מארבע שכבות. "מערכת השותפות בין החברות (מגה אור ורמי לוי) ארוכת שנים ומהותית, אשר לא יכולה להותיר כל מקום לספק כי אחזקת המניות בדסק"ש על ידי שתי החברות נועדה להקנות להן שליטה משותפת בחברה", טוען דהאן, שמציג שש דוגמאות של השקעות משותפות של השניים, באמצעות חברה משותפת בשם מגה אור רמי לוי, בנכסים שבהם רמי לוי שיווק השקמה היא גם שוכר מהותי. העסקאות שמציג דהאן התבצעו בשנים 2015-2008.
"מגה אור ורמי לוי שולטות יחדיו בדסק"ש, ועל כן, גב-ים כלולה בקבוצת עסקים המורכבת מארבע שכבות של חברות ציבוריות, זאת כאמור בניגוד להוראות חוק הריכוזיות", טוען אבו.
לאחרונה נשלחה סדרת מכתבים עם טענות דומות לוועדת הריכוזיות. בסביבת מגה אור חושדים כי מאחורי המכתבים עומד אהרון פרנקל, איש העסקים שבינו לבין נחמיאס ומגה אור מתפתח מאבק שליטה על גב-ים, שהיא אחת מחברות הנדל"ן הגדולות בארץ. אבל להערכות אלה אין אישור רשמי.