סגור
מארוול R של MG הסינית
מארוול R של MG הסינית (צילום: יצרן)

בלעדי
יבואני הרכב הסיני מסתערים על מכרז ההצטיידות הממשלתי לרכב חשמלי

הרכבים מיועדים לשב"ס, לרשות הכבאות הארצית ולמשרד הביטחון. בין היתר דוד לובינסקי מתמודד במכרז עם SZ, מארוול R ו MG 4, גיאו מוביליטי מתמודדת עם ג'יאומטרי C, כלמוביל עם פאנקי קאט ושלמה מוטורס הגישה הצעות על שני דגמים של BYD: אטו 3 ודולפין

יבואני הרכב הסיני הסתערו על מכרז ההצטיידות לרכב חשמלי, שמיועד לספק עשרות מכוניות שיגיעו בין היתר גם ליחידות ממשלתיות ובטחוניות. כך עולה מבדיקת "כלכליסט". דוד לובינסקי יבואנית MG הגישה במכרז את SZ, מארוול R ו MG 4. גיאו מוביליטי יבואנית ג'ילי מתמודדת במכרז עם ג'יאומטרי C. כלמוביל יבואנית אורה מתמודדת עם פאנקי קאט ושלמה מוטורס הגישה גם היא הצעות על שני דגמים של BYD: אטו 3 ודולפין. טלקאר יבואנית SERES לא הגישה את המכוניות של SERES במכרז. בקטגוריות היותר גבוהות הוגשו גם מספר דגמים שאינם סינים, החל בקיה 6 EV וכלה ביונדאי איוניק 5 ואיוניק 6.
"תיחור מספר 18", מכרז ההצטיידות המשמעותי הראשון של מדינת ישראל ברכב חשמלי פורסם עוד בשנת 2021. התיחור (הצעה להגשת הצעות מחיר) עצמו חולק לשש קטגוריות, מרכבי מיני ועד רכבים בקבוצת הרישוי השישית, הבכירה, כשאומדן ההצטיידות בכל אחת מהקטגוריות הוערך על ידי מינהל הרכב בכמה עשרות בודדות של מכוניות, אם כי ישראל בדרך כלל שומרת לעצמה את הזכות להצטייד במכוניות נוספות מן הדגמים הזוכים.
המכרז עצמו אינו נחשב רחב היקף, בטח שלא ביחס למכרזי הצטיידות אחרים של המדינה המונים אלפי רכבים, אך הוא אחד החשובים ביותר מכיוון שזהו מכרז הצטיידות משמעותי ראשון לרכב חשמלי ומיועד לשמש גם להערכת יכולותיהם של הרכבים החשמליים וסיכויי הצלחתם בהטמעה בצי הרכב של מדינת ישראל.
הרכבים, כך מדגיש מינהל הרכב הממשלתי מיועדים לשב"ס, לרשות הכבאות הארצית – ולצידם גם למשרד הביטחון ו"ליחידות ממשלתיות ובטחוניות". מועד ההגשה האחרון ליבואני הרכב שהשתתפו במכרז ההצטיידות המשמעותי ביותר של מדינת ישראל לרכב חשמלי אשר ישמש גם כוחות ביטחון היה שלשום – ואתמול נפתחו המעטפות לחשיפת יצרני הרכב המתמודדים.
במקרה היחיד עד כה בו נדרש שימוש ברכב סיני בזרועות הביטחון, היתה זו צ'רי טיגו 8 בעלת מנוע הבנזין שהוחכרה לצה"ל על ידי אלדן. במקרה של המכוניות של צ'רי נדרש ניתוק של מערכות המדיה ברכב כדי לאפשר כניסה שלהן לבסיסי צה"ל.