סגור

פרי נקנסה ב-1.4 מיליון שקל: מכרה "רכבי ליסינג" ששימשו להשכרה

לפי הרשות להגנת הצרכן, החברה מכרה ללקוחות 16 רכבים והציגה אותם כרכבי ליסינג - בעוד שבפועל הם שימשו גם להשכרה; פרי: "נגיש ערעור"

הרשות להגנת הצרכן ולסחר הוגן מודיעה כי בכוונתה להטיל קנס בסך כ-1.4 מיליון שקל על חברת הליסינג וההשכרה פרי ירוחם בגין הטעיית צרכנים.


לפי הרשות, החברה מכרה ללקוחות 16 רכבים והציגה אותם כרכבי ליסינג - בעוד שבפועל הם שימשו גם כרכבי השכרה.
החוק בישראל מחייב חברות העוסקות בליסינג והשכרה להצהיר מראש את ייעודו של הרכב - ולרשום זאת ברישיון הרכב.
לפי הרשות, במהלך פגישות של לקוחות פוטנציאליים עם נציגי פרי צוין בפניהם כי מדובר במכוניות ליסינג. כמו כן ברישיון הרכב שנמסר לצרכנים השונים לאחר הרכישה, בשדה "רישום מקורי" נרשם לעתים "השכרה/ החכרה", ולעתים שדה זה נשאר ריק.
בין רכבי השכרה וליסינג קיימים כמה הבדלים - הן במספר הנהגים והן במחיר המכירה, כאשר אלה הראשונה סופגים ירידת ערך גבוהה יותר.
הרשות להגנת הצרכן מדגישה כי חברת הליסינג וההשכרה החברה פרסמה למכירה מגוון רכבים באתר "יד2" ואתר "אוטוספין". ברכבי החברה שפורסמו צוין כי "הבעלות הנוכחית: ליסינג", "יד ראשונה ליסינג". ואולם לפי חומר הראיות נמצא כי חלק מהרכבים השונים שפורסמו לא שימשו לליסינג בלבד אלא גם כרכבי השכרה,
לחברה קיימת זכות טיעון על פי הוראות חוק הגנת הצרכן הן נגד הכוונה להטיל עיצום כספי והן לעניין סכומו וזאת בתוך 45 ימים ממועד מסירת ההודעה.
מפרי השכרת רכב לא נמסרה תגובה עד למועד פרסום היידעה.
1 צפייה בגלריה
פרי השכרת רכב ברחוב הירקון בתל אביב
פרי השכרת רכב ברחוב הירקון בתל אביב
סניף של פרי בתל אביב
(google street view)
מפרי נמסר: "פרי היא חברה ותיקה בתחום ופועלת בו עשרות שנים. לפני מספר חודשים התקבלה פניה מהרשות. מתוך אלפי העסקאות שהועברו לבדיקת הרשות, תוך שיתוף פעולה ושקיפות מלאה, נמצאו 16 עסקאות מכר אשר נטען כי הן עסקאות שכללו הטעיה, אלא שהרשות בחרה להתעלם באופן תמוה ומוחלט מהסכם המכר ובו סעיף מפורש לפיו רוכשי הרכבים ידעו ואישרו בחתימת ידם, כי מדובר ברכבי השכרה, והדבר נכון לגבי כל 16 הרכבים.
"יצוין כי כל רוכשי הרכבים מסרו בקולם, לאנשי הרשות, כי רכשו את הרכבים לשביעות רצונם ובמחיר זול מזה שהיה נקוב במחירון באותה העת, ושלא נגרם להם כל נזק כספי. על העיצום הכספי שהוטל, יוגש בימים הקרובים ערעור לבית המשפט המוסמך, אשר יאמר את דברו. החברה מצרה על התנהלות הרשות אשר פוגעת בשם החברה".