סגור

בגלל האומיקרון: מאות יחכו חודשיים לטסט

כרבע מהבוחנים חולים או בבידוד ובעיית ה"כלואים" חזרה: במערכת אין מספיק טסטים זמינים, ותלמידים נתקעים בה ללא שיבוץ. משרד התחבורה: בוחנים פתרונות, אבל בעיית המחשבים תיפתר רק בעוד חודשים

מאות תלמידי נהיגה שנרשמו למבחן נהיגה מעשי ("טסט") נתקעו במערכת המבחנים של משרד הרישוי לחודש נוסף לזמן ההמתנה הרגיל, בגלל תקלה מוכרת למשרד התחבורה מזה שנתיים שעדיין לא נפתרה.


מדובר בנערים ונערות בני 17 שניגשים לראשונה למבחן, לצד נהגים מבוגרים יותר שמבקשים לקבל רשיון למשאית קלה או כבדה לצרכי פרנסתם, או לרכב דו גלגלי. במשרד מודים שלא יהיה פתרון לבעיה לפחות עד אמצע השנה.
משבר דומה אירע לאחר אירועי מבצע "שומר חומות" במאי שהביא לביטול הטסטים לשבועיים, והביא לכך שאלפי תלמידים שמערכת המחשוב לא הצליחה לשדך להם בוחן "נכלאו" בה למשך 21 ימי עסקים לפני שאפשר יהיה לשבצם מחדש, ולהתחיל מחדש את ההמתנה למבחן.
אולם מאז הצליחה זכיינית הטסטים בדרום, חברת טלדור, להתגבר על התור למבחנים ולחסלו. טלדור ומילגם, זכיינית הטסטים בחלקה הצפוני של המדינה, אף החלו ביחד עם משרד הרישוי במהלך הדרגתי לקיצור זמן ההמתנה לקבל טסט מ-21 ימים ל-14.

1 צפייה בגלריה
טסט מבחן רישוי מכוניות
טסט מבחן רישוי מכוניות
רכב במבחן נהיגה
(צילום: ערן גרנות)

אולם כעת, לאחר שכרבע מבוחני הנהיגה חלו או נשלחו לבידוד בגלל התפרצות זן האומיקרון של הקורונה, התעוררה הבעיה מחדש. מספר התלמידים שמבקשים מורי הנהיגה לשבץ עולה על מספר המבחנים הזמינים והמערכת שוב כולאת אותם.
"משרד הרישוי חייב לפתור את בעיית המחשוב הזאת, ובינתיים להגדיל את מספר ימי ההמתנה שמעניקה למבחן, כפי שנעשה כבר אחרי שומר חומות", אומר אבי קרמר, דובר ארגון מורי הנהיגה. "אז שינה המשרד את הגדרות המערכת לקבלת טסט עד 24 ימים ממועד הבקשה, ואף תלמיד לא נכלא. לא יכול להיות ששוב יחכו פה חודשיים לטסטים".
ממשרד התחבורה נמסר כי "אנחנו בוחנים מספר חלופות שיתנו פתרון מהיר לתלמידי נהיגה שבחינתם בוטלה. בתוך מספר חודשים תחל לפעול מערכת מקוונת חדשה שתאפשר לשחרר שתיתן פתרון לשיבוץ מחדש מהיר של תלמידים שהמבחן שלהם בוטל".