סגור

קק"ל: הרב הועסק בלי מכרז כ"ספק יחיד", התברר שיש 11 כמוהו

ב־2017 שכרה קק"ל את הרב אלי שלב כמפקח הלכתי לענייני שמיטה בהליך פטור ממכרז בטענה שהוא "ספק יחיד" בנושא זה. ב־2020 הוא נבחר שוב בהליך תחרותי מתוך רשימה של 11 רבנים אגרונומים. קק"ל: "הבחירה נעשתה בהתאם לנהלים"

חשד לפטור ממכרז בנימוק כוזב עולה ממסמכי בחירת הסמכות ההלכתית של קק"ל בענייני נטיעות בשנת שמיטה. ב־2017 נבחר הרב אלי שלב לתפקיד המפקח על נטיעות בשמיטה והלכות עורלה בנימוק ש"על פי חוות דעת של הגורם המקצועי, עולה כי הרב אלי שלב הינו הספק היחיד בתחום הנדרש". אלא שרק שלוש שנים אחר כך, ב־2020, נערך הליך תחרותי שבו היו 11 מועמדים לתפקיד, ובסופו אלי שלב נבחר שוב, מה שמעמיד באור מגוחך את הטענה של "ספק יחיד".


העניין בתפקידו של שלב גדול ומקבל חשיבות רבה בימים אלה משום שהוא הסמכות ההלכתית המכריעה בענייני נטיעת עצים בפזורה הבדואית, נטיעות שהובילו להפגנות של בדואים בנגב בשבוע שעבר.
בשנת שמיטה אסור לבצע בארץ ישראל את רוב מלאכות עיבוד הקרקע והטיפול בצמחייה ויש להפקיר את היבול לכל המעוניין. שנת השמיטה גורמת לכך שברוב הארץ לא ניטעים צמחים חדשים וגם הטיפול בצמחייה הקיימת מוגבל. בריאיון לאתר קק"ל ב־2014 אמר שלב ש"אין להכין בשנת שמיטה שטחים לקראת שנת הנטיעות הבאה. מובן שבשנת שמיטה אין לנטוע עצים, אם כי יש מקרים יוצאים מן הכלל".
2 צפייה בגלריה
הרב אלי שלב אגרונום ומפקח הלכתי לענייני שמיטה מטעם קק"ל
הרב אלי שלב אגרונום ומפקח הלכתי לענייני שמיטה מטעם קק"ל
הרב אלי שלב
(צילום מסך: Youtube - קק"ל)
אחד החריגים שהותרו הוא נטיעה לצורך הגנה על קרקעות מפני בדואים. בהנחיות השמיטה שפרסמה קק"ל לפני כמה חודשים נאמר, בין היתר: "בשטחים המותרים לנטיעות לצורך תפיסת שטחים ומניעת פלישה, הנטיעות תעשינה על ידי עובדים לא יהודים... לפי רשימות אתרים שאושרו באופן פרטני על ידי הרבנות בפיקוחו של אלי שלב. הכנות שטחים לנטיעות תשפ"ב במהלך שנת השמיטה, יבוצעו רק לפי אישור פרטני לכל אתר ואתר, שייצא מטעם הרבנות הראשית ובפיקוחו של אלי שלב".
הרב אלי שלב, שהוא גם אגרונום (הוא מגדיר עצמו כ"אגרונום הלכתי"), מתפקד כפוסק ההלכה של קק"ל בענייני הלכות שמיטה, והוא נציג הרבנות הראשית בנושאים אלה זו שנת השמיטה השנייה. שלב הוא בוגר בית הספר החקלאי נהלל, שירת בחיל הים כסגן מפקד דבור ובגיל 30 חזר בתשובה. כרב הוא מתמחה במצוות התלויות בארץ, דוגמת הלכות שמיטה.
2 צפייה בגלריה
הפגנות של בדואים בעקבות ה נטיעות ומהומות ליד הישוב מולדה בפזורה הבדואית
הפגנות של בדואים בעקבות ה נטיעות ומהומות ליד הישוב מולדה בפזורה הבדואית
הפגנות של בדואים בעקבות הנטיעות
(צילום: חיים הורנשטיין)

בשנת 2017 האריכה קק"ל את ההתקשרות עם שלב באמצעות פטור ממכרז בטענה שהוא "הספק היחידי בתחום". היקף ההתקשרות 175 אלף שקל בשנה. עם סיום ההתקשרות ב־2020 ולקראת שנת השמיטה הנוכחית החליטה קק"ל בכל זאת לקיים הליך תחרותי. היא ביקשה הצעות מ־11 מועמדים ובסופו של התהליך זכה אלי שלב, לאחר שהגיש את ההצעה הזולה ביותר. בחירתו של שלב מעלה את השאלה איך ייתכן שב־2017 ניתן פטור ממכרז בטענה ששלב הוא "יחיד בתחום", ואילו ב־2020 היו 11 מועמדים אפשריים לתפקיד.
מקק"ל נמסר: "כשהסתיימה ההתקשרות עם הרב שלב ב־2020 פנינו לרבנות הראשית וקיבלנו רשימה של 11 אגרונומים המבצעים בדיקת עורלה ברחבי הארץ. בספטמבר 2020 נערך הליך הצעות חדש שבו פנתה קק״ל לרשימת 11 האגרונומים. מתוך הרשימה שניים נענו לבקשת קק״ל והגישו הצעות מחיר. הזולה מביניהן נבחרה, בהתאם לנהלים".