סגור
משוטט הארופ HAROP התעשייה האווירית
משוטט הארופ של התעשייה האווירית (צילום: התעשייה האווירית)

תע"א תמכור לצבאות זרים מל"טים "מתאבדים" בכחצי מיליארד שקל

התעשייה האווירית תספק לשני צבאות בעולם מערכות של חימושים משוטטים המאפשרים תקיפה מדויקת של מטרות מרוחקות. מדובר בשילוב של טיל ומל"ט שמתביית על מטרה ו"מתאבד" עליה עם קבלת פקודה ממפעילו. העסקאות מגיעות בהמשך לשורה של הסכמים קודמים עליהם חתמה תע"א השנה לאספקת מערכות מסוג זה

התעשייה האווירית תספק לשני צבאות בעולם מערכות של חימושים משוטטים המאפשרים תקיפה מדויקת של מטרות מרוחקות בסכום כולל של כחצי מיליארד שקל. שתי העסקאות נחתמו בימים האחרונים ומהוות המשך לשורה של הסכמים שעליהם תע"א חתמה עם לקוחותיה בעולם מוקדם יותר השנה לאספקת מערכות חימושים מסוג זה.
"חימוש משוטט" הוא שילוב של טיל עם מטוס ללא טייס (מל"ט), באופן שמאפשר לשגר אותו לעבר מטרה מרוחקת כך שיחוג בסביבתה זמן רב ו"יתאבד" עליה רק עם קבלת פקודה ממפעילו. בזמן שהוא חג באזור המטרה, הוא אוסף מודיעין באמצעות מצלמה שהוא נושא ומשדר אל מפעיליו תמונות בזמן אמת. רק בהינתן שעת הכושר להשגת תכלית התקיפה, ה"משוטט" צולל אל המטרה, מתרסק עליה ומשמיד אותה באופן מדויק.
1 צפייה בגלריה
משוטט הארופ HAROP התעשייה האווירית
משוטט הארופ HAROP התעשייה האווירית
משוטטי הארופ של התעשייה האווירית
(צילום: התעשייה האווירית)
תע"א לא מסגירה את סוג החימושים שתמכור במסגרת שתי העסקאות החדשות, אך לפי הערכות בתעשיות הביטחוניות מדובר במגוון מוצרים הקשורים למשפחת "הארפי", הכוללת חימושים משוטטים לטווחים שונים ולסוגים שונים של מטרות.
"הארפי" הוא משוטט ותיק של תע"א, שפותח ומיוצר במפעל מל"מ של החברה והוא מצויד בראש ביות נגד קרינה, כך שהוא מיועד לתקיפה של מערכות הגנה אווירית. אחרי שורה של עסקאות מוצלחות שתע"א השיגה מסביב ל"הארפי", היא פתחה על בסיסו חימושים משוטטים נוספים שמיועדים לתקוף סוגים נוספים של מטרות, כמו "הארפי NG" שנחשב למשוטט מדור מתקדם יותר ומיועד להשמדת מטרות קורנות. לפני כארבע שנים תע"א השלימה פיתוח של כלי נוסף במשפחת "הארפי" שנקרא "מיני-הארפי". הוא קטן יותר, מונע במנוע חשמלי, מצויד בראש קרב נגד טנקים ומסוגל לתקוף מטרות גם בתנאי ראות קשים.
אחת הנגזרות של ה"הארפי" הוא המשוטט "הארופ" שמצויד במצלמות המאפשרות את הפעלתו ביום ובלילה ובכוחו לסרוק אזורים נרחבים, לאתר ולזהות מטרות ולתקוף אותן. הוא מסוגל להשמיד מטרות נייחות וניידות בים וביבשה שנמצאות במרחק של מאות קילומטרים. מנכ"ל תע"א, בועז לוי, אמר בהתייחס לביקושים הגבוהים לחימושים מסוג זה כי "יכולת הדיוק של כלים משוטטים מהווה יתרון משמעותי ברמה המבצעית לנטרול נקודתי של איומים".
במאי האחרון תע"א דיווחה כי תספק חימושים משוטטים לאסטוניה בהיקף של כ-100 מיליון דולר. מוקדם יותר היא דיווחה על עוד שלוש עסקאות עם מדינות שחברות בברית נאט"ו, שיצטיידו ברחפן המתאבד "רותם" המיועד לתקיפה מדויקת של מטרות בטווח של עד 10 ק"מ.
אמש (ד') תע"א פרסמה את הדוחות הכספיים שלה לרבעון השלישי מהם עולה כי היא ממשיכה לנצל את הביקושים הערים בעולם למערכות נשק ולתרגם אותם למכירות. כך, מכירותיה גדלו ברבעון ב-7% לעומת הרבעון המקביל ב-2022 והסתכמו בכ-1.33 מיליארד דולר. יו"ר תע"א, עמיר פרץ, אמר בהתייחס לתוצאות החברה ברבעון כי "יש לנו תחושה של יציבות, שמביאה אותנו ליכולת להתמודד עם האתגרים שתייצר המלחמה ברבעון הרביעי".