סגור

הנכים צפויים לשוב מחר לחסום כבישים בגוש דן בגלל ויכוח על חצי מיליארד שקל

לטענת האוצר, יש לחשב את סכום הקצבאות המגיע לנכים לפי מספר הזכאים הנוכחי. הנכים לעומת זאת דורשים לחשבו לפי מספרם ב־2018 ולהוסיף. הפער: יותר מחצי מיליארד שקל. ארגוני הנכים: "פתחנו במלחמה"

מאבק הנכים צפוי להתחדש מחר עם חסימות כבישים במרכז הארץ. הסיבה היא ויכוח על יותר מחצי מיליארד שקל של שווי הפעימה השלישית והרביעית של הגדלת קצבאות הנכים. האוצר טוען שחוק קצבאות הנכים מחייב לחשב אותן לפי מספר הנכים ב־2021, ואילו הנכים דורשים לחשב לפי מספרם ב־2018. הוויכוח חייב להיפתר בשבועיים הקרובים כדי שעדכון הקצבאות ישולב בתקציב המדינה ובחוק ההסדרים.
חוק קצבאות הנכים, שאושר ב־2018, קבע שהקצבאות יגדלו ב־4.34 מיליארד שקל בארבע פעימות. מתוכם הוקצו 2.2 מיליארד שקל לשתי הפעימות הראשונות, שאוחדו לאחת ב־2018. בעקבות זאת הועלו הקצבאות לכ־3,300 שקל לחודש, תוספת של 500־800 שקל לאיש. כן נקבעו שתי פעימות נוספות ב־2020 וב־2021 בהיקף של 2.14 מיליארד שקל.
1 צפייה בגלריה
  הפגנה נכים מחאה השוואה קצבאות שכר מינימום צומת עזריאלי חסימה כבישים 2
  הפגנה נכים מחאה השוואה קצבאות שכר מינימום צומת עזריאלי חסימה כבישים 2
הפגנת נכים בצומת עזריאלי בתל אביב. "יוצאים למלחמה"
(צילום: צילום: אמיר אלון)
אי העברת תקציב מדינה בשנתיים האחרונות מנע את יישום הפעימות השלישית והרביעית. במקומן קיבלו הנכים מענקים שהעלו את קצבת הנכות הכללית ל־3,500 שקל. כן הגדילו את קצבאות הילדים הנכים קשה ואת הסיוע למונשמים.
הקמת הממשלה הביאה לחידוש המו"מ ואיתו מחלוקת על פרשנות החוק. האוצר טוען שלפי החוק יש לחלק את ה־4.35 מיליארד שקל לפי מספר מקבלי הקצבאות ב־2021. המשמעות היא ש־530 מיליון שקל מהסכום יופנו לעלייה במספר מקבלי הקצבאות ולא להעלאה שלהן. הנכים טוענים שכוונת החוק היתה לחשב לפי מספר הנכים ב־2018.
כבר עכשיו ברור שהנכים יקבלו כנראה 180 מיליון שקל מעבר ל־4.34 מיליארד שקל. זה הסכום הדרוש כדי להעניק להם את המינימום בחוק של קצבה חודשית בגובה 3,700 שקל ולשמר את ההטבות שניתנו ב־2020. הוויכוח הוא על חמש דרישות חדשות של הנכים. בולטת בהן הדרישה להכליל גם נכי נפש, אוטיסטים ובעלי מוגבלות שכלית במקבלי קצבת שירותים מיוחדים. מנכ"ל ארגון "נכה לא חצי בן אדם" חנן טל אמר: "האוצר מפרש את החוק חד-צדדית ועושה תרגילים חשבונאיים". דובר "הנכים הופכים לפנתרים" נאור לביא: "אין לנו אמונה באיש. פתחנו במלחמה".
מנכ"ל הביטוח הלאומי מאיר שפיגלר: "יש צורך להוסיף קצבת שירותים מיוחדים לנכים שאין מי שיצעק את הצעקה שלהם, חלקם עם פיגור שכלי".
מהאוצר נמסר: "יש לעמוד במתווה החוק, כך שהקצבה הבסיסית תהיה 3,700 שקל לחודש וסך העלאת הקצבאות: 4.341 מיליארד שקל. כאמור בחוק, חישוב ההגדלה התבצע על בסיס מספר מקבלי הקצבאות ב-2021".