סגור
ויקטורי סיטי ב רחוב אחד העם ב תל אביב
סניף של ויקטורי (צילום: יובל חן)

אושרה ייצוגית נגד ויקטורי: "קופאיות נדרשו לשלם חוסר בקופה בלי תיעוד בתלוש"

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה אישר בקשה לתביעה ייצוגית נגד הרשת שהגישה קופאית שעבדה בה. השופט קבע כי חברי הקבוצה המיוצגת הם כל הקופאים והקופאיות שעבדו בוויקטורי, החל משנת 2014, בין אם הם עדיין עובדים ברשת ובין אם לא. ויקטורי: "הוגשה בקשת ערעור לבית הדין הארצי"

בית הדין האזורי לעבודה בחיפה אישר לאחרונה הגשת תביעה ייצוגית נגד רשת ויקטורי. זאת לאחר שנטען נגדה כי גבתה מקופאיות וקופאים כספים של החוסרים מהקופות בלי שגבייה זו קיבלה ביטוי בתלושי השכר.
"שוכנענו כי בנסיבות אלו שבהן לא קיים ארגון עובדים שדואג לאינטרס של חברי הקבוצה שהיא כה מוחלשת, משכל אחד מחברי הקבוצה כבודד הוא מוחלש ואין ביכולתו להביא לאכיפת הדין, הרי שהתובענה הייצוגית מהווה מכשיר אפקטיבי יחיד לאכיפת הזכויות של הקופאים והקופאיות המשלמים מכיסם את החוסרים בקופה במזומן לכאורה לפי דרישה של המעסיק ובלי שנעשה קודם לכן הליך בירור סדור", קבע בית הדין.
השופט אלכס קוגן קבע דיון בתביעה ליולי הקרוב, וקבע כי חברי הקבוצה המיוצגת הם כל הקופאים והקופאיות שעבדו בוויקטורי, החל משבע שנים לפני הגשת בקשת האישור (הבקשה הוגשה בשנת 2021), ונגבו מהם כספים בגין חוסרים בקופה, בין אם הם עדיין עובדים ובין אם לא.
1 צפייה בגלריה
עו"ד איתן פלג
עו"ד איתן פלג
עו"ד איתן פלג
(צילום: ירון מינץ)
הבקשה לתביעה הייצוגית הוגשה על ידי עו"ד איתן פלג מחיפה בשמה של קופאית שעבדה בסניף של הרשת. לטענתה, היא שילמה מכיסה במזומן לגזברית הסניף 15.5 שקל בגלל חוסר שהתגלה בקופה שלה. לדבריה, היא עשתה זאת מתוך הבנה שעליה לשלם את הסכום החסר כדי לשמור על מקום עבודתה. המבקשת הציגה הודעת ווטסאפ, ולטענתה באותה הודעת וואטסאפ מתבקשת כל אחת מהקופאיות שבקופתן נמצא חוסר לשלם חוסר זה.
מנגד, רשת ויקטורי טענה כי אין בתלושי השכר של המבקשת שום ניכוי, לא בגין חוסר בקופה ולא אחר. ממילא, נטען, החוק מאפשר ניכוי שהעובד הסכים לו בכתב. שעה שהמבקשת שילמה את החוסר בקופה מיוזמתה, מרצונה הטוב ובלי שהופעל עליה לחץ כלשהו, הרי בוודאי מתקיים יסוד ההסכמה. עוד טענה הרשת כי אין מדובר בניכוי שכר בניגוד לחוק הגנת השכר, שהרי אין מחלוקת כי השכר שולם למבקשת במלואו. עוד נטען כי הודעת הווטסאפ עליה מתבססת המבקשת היא חלק מאותו הליך בירור לגיטימי כדי למצוא כספים שהוצאו באופן זה או אחר מהקופה.
בית המשפט קבע כי "טענתה של ויקטורי לפיה המבקשת שילמה את החוסרים בקופה מרצונה בלי שנדרשה לעשות זאת על ידי הממונות עליה בעבודה מועלית בעלמא ללא כל ביסוס ראייתי".
עוד קבע השופט כי "כפי שהוכח לכאורה על ידי המבקשת, גובה ויקטורי מהקופאיות את כספי החוסרים מהקופות כשהקופאיות נדרשות לכאורה על ידי ויקטורי לשלם במזומן את החוסר בקופה מכיסן. זאת בלי שגבייה כספית זו מתועדת באופן כלשהו בכתב, ותשלום זה אינו מקבל ביטוי בתלוש השכר". בית הדין הוסיף כי "איננו קובעים כאן מסמרות אלא השתכנענו, בשלב הזה, כי קיימת אפשרות סבירה שהשאלות יוכרעו לטובת הקבוצה".
יש להדגיש כי כעת יתנהל הליך באשר לבירור התביעה, ובסופו יוחלט אם לקבלה או לדחותה.
מרשת ויקטורי נמסר: "בקשת רשות ערעור מבוססת מאוד הוגשה לבית הדין הארצי. הרשת שומרת על ענייניה המשפטים בתוך כותלי בית המשפט".