סגור

ראובן אדלר שנפטר היום בריאיון ל"כלכליסט" לפני עשור: "ירשתי מהוריי את האינטואיציה והאינסטינקטים’’

הפרסומאי והיועץ האסטרטגי, שהיה בעבר שותף במשרד הפרסום אדלר חומסקי ורשבסקי, הלך לעולמו בגיל 78. לפני מספר שנים הוא עבר השתלת כליה שתרמה לו אשתו, אך נפטר בביתו בתל אביב מקורונה. בין היתר נודע בקשריו הקרובים לראש הממשלה לשעבר אריאל שרון. גלעד שרון: "הוא היה פורץ דרך, וידע לתמצת רעיון שלם לנקודה אדומה באופן אינטואיטיבי"

הפרסומאי והיועץ האסטרטגי ראובן אדלר, לשעבר שותף במשרד הפרסום אדלר חומסקי ורשבסקי, הלך לעולמו בגיל 78. אדלר עבר השתלת כליה לפני שנים אחדות, אך נפטר בביתו בתל אביב מווירוס הקורונה. הוא עסק בייעוץ תקשורתי ואסטרטגי בתחום העסקי והפוליטי, ב-2010 מכר את מניותיו לשותפיו במשרד, ונפרד מעולם הפרסום בהליך מדורג. אדלר הותיר אחריו שלוש בנות (מיקה, דניאל, ירדן) ואת אשתו רונית.
דניאל בתו אמרה ל"כלכליסט": "אבא שלי היה אהוב לבי ויהיה אהוב לבי הנצחי. מאז ומתמיד מושא הערצתי, האביר שלי על הסוס הלבן. האיש והאגדה. לא היה ולא יהיה כמותו מבחינתי. הוא היה חולה מורכב מאוד. מחובר בארבע שנים האחרונות לדיאליזה, והקורונה בסוף היתה הטריגר. הוא היה אבא מדהים. הכי רך שיש. הכי דואג. הוא היה הקוסם הפרטי. לא אמר לא על כלום. נתינה שאין כאלו בעולם, עם הלב הכי הכי ענק שיש. בחיים לא אמר לא לאף אחד. הלב שלנו מרוסק. כולנו מרוסקים וכבר כל כך מתגעגעים".
אדלר נודע בקשריו הקרובים לאריאל שרון, ואף נמנה עם "פורום החווה", פורום ההתייעצויות המצומצם שלו שנהג להיפגש בחוות השקמים, וכלל בין היתר את בנו עמרי, אייל ארד, ליאור חורב ואחרים. אדלר הריץ את אריאל שרון לראשות הממשלה בבחירות 2001 וב-2003, ב-2005 ליווה את הקמת מפלגת קדימה. בבחירות ב-2006 הריץ את אולמרט, שתפס את מקומו של אריק שרון. בבחירות 2009 אדלר ניהל את הקמפיין של ציפי לבני עם מפלגת קדימה, בו קיבלה 28 מנדטים בניגוד לתחזיות, וב-2015 ניהל את קמפיין הרשימה המשותפת של מפלגת העבודה, התנועה והמחנה הציוני, בראשות יצחק הרצוג. ב-2006 התבלט בסרטה של ענת גורן "כל אנשי הקמפיין", שחשף את תפקידם המרכזי של פרסומאים בבחירות שהתקיימו באותה שנה.

1 צפייה בגלריה
הפרסומאי ראובן אדלר
הפרסומאי ראובן אדלר
הפרסומאי ראובן אדלר
(עמית שעל)

היועץ האסטרטגי ליאור חורב, מאנשי "פורום החווה", אמר ל"כלכליסט": "בעיניי ראובן היה הגדול בדורו, הוא הביא את עולם הפרסום המסחרי והפוליטי לשיאים שלא היו בישראל לפניו. מצד אחד השכיל להשתמש בכלים מדעיים, אבל לא ויתר על הבטן ואמר ביושר שאצלו בסוף הבטן היא שמכריעה. זה הדבר המשמעותי שאקח ממנו, היום כשאנשי דעת קהל בודקים מה הציבור רוצה ומתאימים לזה את המסר. הוא עסק בעיצוב דעת קהל, לא הלך אחרי הטרנד, הוא יצר את הטרנד. זה היה נכון כשעבדנו עם אריק ב-2000 וניצח ב-2001 בפער עצום את אהוד ברק, והיה נכון כשהוביל את החברות הגדולות במשק, כמו בזק, מעידן של חברות ממשלתיות לעולם של תחרות".
לפני שנים אחדות אדלר עבר השתלת כליה, שנתרמה לו מאשתו רונית. גלעד שרון, בנו של אריאל שרון, מספר שהקשר החברי המשפחתי עם אדלר נמשך גם אחרי מותו של אביו. "גאון, פורץ דרך. מבריק. ידע לתרגם רעיון שלם ולתמצת אותו לנקודה אדומה, והכל באינטואיטיבי. היה שולף ופוגע. היה חבר קרוב. לפני שנים אחדות עבר תרומת כליה, עבר דיאליזות, אבל הראש עבד.
"בפורום החווה אם תרמת בישיבה משהו, תובנה חשובה, הוא אמר: 'יאללה נתת גול אתה יכול ללכת'. מצב משבר או אירוע קשה הוא היה מכנה נגורנו קראבך - כינוי למאבק אלים בדרום מערב אזרבייג'ן. זה היה בשבילו לומר: 'יש פה אירוע דרמטי. הוא היה אדם מאוד אמוציונלי, טוטלי מאוד, אהב או שנא אנשים, זה היה חלק מהטוטליות שלו. אהב פשטות, מסרים מורכבים, ידע להיות נאסטי כשצריך, הכיר מעולה את נפש הנמען של הקמפיינים שלו, האמין גם בכוחות ספיריטואליים. 'רק שלום יביא שלום' זה ראובן אדלר, כמו גם המשפטים הנגטיביים על נתניהו".
אדלר נולד בפולין וגדל בוורשה עד גיל 5, עלה לישראל עם הוריו ממחנה עקורים בגרמניה ב-1949, התגורר עם משפחתו בקריית חיים והיה בן יחיד להוריו.
בריאיון ל"כלכליסט" לפני עשור סיפר אדלר על ילדותו בבית הוריו: "בכל פעם שהוזכרו הגרמנים אבי תמיד הוסיף 'יימח שמם'".
על רגישות משפחתו לשואה אמר: "אבי אמר: 'אני לא מסוגל לאכול בשר על הגריל בגלל הריח השרוף של הבשר שהכרתי מאושוויץ'. יום השואה היה היום הכי קדוש בבית. בכל פעם שהשואה הוזכרה שניהם היו בוכים. כשהיו רואים את הבנות שלי, הם תמיד נזכרו באחים ובאחיות שלהם שנרצחו, כל מפגש היה מתגלגל לזיכרון הזה".
באותו ריאיון אדלר סיפר כי בגיל 20 עבר תאונת דרכים בדרכו עם חברים לטבריה. "האוטו התהפך וסבלתי מקרע בכבד. אמא התקשרה לרופא המנתח ואמרה לו: 'אני ניצולת שואה, יש לי ילד אחד, אתה חייב להציל לי אותו'. הוא ניתח אותי ביום שישי בלילה והציל אותי כנראה".
אדלר התייחס לצד האינטואיטיבי בחייו: "לאורך השנים הבחנתי שהוריי פיתחו אינסטינקטים חזקים, חושים בלתי רגילים למצבים ולבני אדם, כחלק מהאינסטינקט לזהות במבט מי אנטישמי ומי לא. אני חושב שזה מה שירשתי מהם. במקצוע שלי גם אני איש של אינטואיציה, והיא עובדת בשבילי כמו שעבדה עבור הוריי".