סגור

משרד המשפטים: קבינט המומחים של ליברמן יתכנס רק אחרי הסדרת ניגודי העניינים

הצוות, בראשות נגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל, הוקם באוגוסט במטרה לבחון את "השלכות הרוחב והעומק" של צעדי הממשלה; במשרד המשפטים הבהירו כי הם משלימים בימים אלה את הסדרת נושא ניגוד העניינים, וכי בינתיים הצוות לא יתכנס

ה"קבינט הכלכלי" שהקים שר האוצר אביגדור ליברמן יתכנס רק לאחר שיוסדרו ניגודי עניינים פוטנציאליים - כך עולה ממכתב ששלח משרד המשפטים. הצוות, בראשות נגיד בנק ישראל לשעבר יעקב פרנקל, כולל בין השאר גם את פרופ' אפרים צדקה, דוד בועז, אודי ברזילי, אלי יונס וענת לוין.


בהודעת שר האוצר מאוגוסט נכתב כי הצוות הוקם כדי "לבחון את הצעדים שאנו נוקטים בראייה רוחבית וארוכת טווח, הצוות ינתח את המדיניות הכלכלית ויבחן את השלכות הרוחב והעומק של צעדי המדיניות המוצעים". אף שמדובר בגוף מייעץ בלבד, נשמעו אז טענות בדבר ניסיון לעקיפת פקידי האוצר ובנק ישראל, כאשר בקבינט יכהנו בכירים לשעבר בגופים אלה. בנוסף עלו טענות בדבר ניגודי עניינים פוטנציאליים של החברים בצוות המייעץ, שמכהנים בתפקידים בכירים בחברות פרטיות מובילות במשק ובגופים פיננסיים, שהפורום לכאורה עשוי לדון בצעדים בעלי השפעה עליהם.
במכתבים ששלחו עו"ד שחר בן מאיר והתנועה לאיכות השלטון, באמצעות עורכי הדין אריאל ברזילי וחן שופן, הועלו טענות אלה כלפי ה"קבינט הכלכלי". כך למשל נטען כי "בפועל מדובר בכינוס של גוף מומחה, חליפי למומחים שכבר מכהנים במשרד האוצר וצברו ניסיון רב בניהולו, תחת שר האוצר, ללא הקפדה על מינהל תקין – בדיקה של ניגוד עניינים, הליך מינוי שקוף ונציגות הולמת, וללא הסדרה בחוק".
עוד טענו בתנועה כי "המשמעות של הקמת גוף כזה היא שקבלת ההחלטות תיעשה על ידי מספר מוגבל ביותר של אנשים, שפועלים בהתנדבות. מדובר בפגיעה קשה בהתנהלות משרד האוצר".


1 צפייה בגלריה
אביגדור ליברמן בכנסת 2.9.21 תקציב
אביגדור ליברמן בכנסת 2.9.21 תקציב
אביגדור ליברמן בכנסת
(עמית שאבי)

בנוסף נטען במכתב כי ישנו חשש לניגודי עניינים בהקמת קבינט מייעצים שכולל מנכ"לי בנקים לשעבר ומנהלי בתי השקעות בעבר ובהווה – "וניגוד העניינים האמור עלול לפגוע באופן ישיר בהחלטות השר". לטענת התנועה, הסדרת ניגודי העניינים הללו אינה אפשרית, שהרי אותם מומחים צפויים להמשיך במקביל לכהן בתפקידיהם בשוק הפרטי, ובנוסף נטען כי הקבינט אינו מגוון מספיק ובולטים בהיעדרם גופי מגזר שלישי העוסקים בנושאים כלכליים, "לעומת נוכחותם הבולטת של מנהלי בנקים ובתי השקעות, שהאינטרס הציבורי לאו דווקא נשקף מול עיניהם".
במכתב תשובה שהועבר היום (א') לעו"ד בן מאיר ולתנועה לאיכות השלטון כתב עו"ד ד"ר עמרי בן צבי ממחלקת ייעוץ וחקיקה במשרד המשפטים כי "בימים אלה מושלמת הסדרת ההיבטים המשפטיים הנוגעים למינוי הצוות המייעץ לשר האוצר, לרבות היבטי ניגוד העניינים, על ידי היועץ המשפטי של משרד האוצר והייעוץ המשפטי לממשלה". הוא הוסיף כי "כפי שנמסר על ידי משרד האוצר, הצוות המייעץ לשר האוצר לא יתכנס עד להשלמת הסדרת ההיבטים המשפטיים האמורים".
מטעמו של ליברמן נמסר בתגובה: "למען הסר ספק, קבינט המומחים יפעל בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה תוך הקפדה יתרה על היעדר ניגוד עניינים של החברים בקבינט".