סגור

הביצים, העיזים, הלוביסטים, וכל שאר השטיקים והטריקים באישור חוק ההסדרים

ניצחון בקריאה ראשונה לשר האוצר אביגדור ליברמן שהצליח בזמן קצר לא רק לאשר את תקציב המדינה אלא גם את חוק ההסדרים עם 27 רפורמות. בדרך לאישור סופי תיאלץ הממשלה לעבור במסדרון הצפוף של החגים ושל ועדות הכנסת

אישורם בסוף השבוע של חוקי התקציב וההסדרים מהווה ניצחון לשר האוצר אביגדור ליברמן, שהצליח בתוך חודשיים וחצי לאשר לא רק את התקציב, אלא גם חוק הסדרים גורף עם 27 רפורמות, ו־15 החלטות פיסקאליות.
1. דרך המלך של ליברמן
ליברמן הוא הפוליטיקאי הכי ותיק ומנוסה בממשלת בנט־לפיד. הוא מעורב ומכיר את התקציב וחוק ההסדרים מאז 1996 כשכיהן כמנכ"ל משרד ראש הממשלה בקדנציה של בנימין נתניהו.
שר האוצר מכיר את כל השטיקים והטריקים - מקח וממכר, נסיונות להוציא רפורמות ולדרוש עוד תקציבים, איום בהצבעה נגד - הריטואל הקבוע בדרך הייסורים של אישור התקציב.
1 צפייה בגלריה
מימין: השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג יו"ר ועדת ההתמכרויות רם שפע יו"ר ועדת העבודה אפרת רייטן
מימין: השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג יו"ר ועדת ההתמכרויות רם שפע יו"ר ועדת העבודה אפרת רייטן
מימין: השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג יו"ר ועדת ההתמכרויות רם שפע ויו"ר ועדת העבודה אפרת רייטן
(צילומים: קובי קואנקס, יואב דודקביץ)
לאחר שהממשלה אישרה פה אחד את התקציב, מהלך שלא קרה כאן 3 שנים, ידע ליברמן שבדרך לכנסת יצטרך להוציא כמה "עיזים" שהוכנסו כקלף מיקוח, למשל חוק המטרו שעבר בסופו של דבר כחוק נפרד, ולהכניס שינויים בכמה מהרפורמות. כדי להתגבר על ההתנגדויות הוא הגיע להסכמה פוליטית ב־3 הרפורמות המרכזיות בחוק ההסדרים השנויות במחלוקת.
בשל החגים לוועדת הכספים וליתר ועדות הכנסת שיחלו לדון בחוק לא נותר כמעט זמן לדון בתקציב. הח"כים, בלחצם של הלוביסטים, ינסו למרוט את נוצותיו של חוק ההסדרים. אבל גם הם יודעים שאם התקציב וחוק ההסדרים לא יעברו בקריאה השנייה והשלישית ב־14 בנובמבר - אזי כל השרים והח"כים יכולים להתחיל לארוז את מזוודותיהם.

2. הלובי החזק ביותר

הלובי החקלאי בכנסת נחשב לשדולה החזקה ביותר במשכן, מאחר שח"כים רבים מכל המפלגות באים מהמגזר החקלאי, או תומכים בו בגלל לחץ של קבוצות חקלאים שמפוזרות בכל הקשת הפוליטית.
מה שגרם לליברמן להוציא מחוק ההסדרים את הרפורמה בביצים, ולחוקקה כחוק נפרד בתוך 90 ימים - היה העובדה שהלובי החקלאי הוקם מחדש בכנסת הנוכחית כשהוא מופעל ונשלט על ידי ח"כים מסיעות הקואליציה - העבודה, מרצ, יש עתיד וכחול לבן - שלקולם הוא זקוק להעברת התקציב. ראשי המגזר החקלאי - המועצות האזוריות (זוכות לתמיכת כל המפלגות), תנועת המושבים, התאחדות חקלאי ישראל (המזכ"ל הוא הח"כ לשעבר אבשלום וילן ממרצ), הארגונים הכלכליים הקיבוציים (מקורבים לעבודה), הקיבוץ הדתי (מקורבים לימינה), ומועצת החלב - עובדים עם משרד הלובינג ריפבליק. בסיוע הלוביסטים הגיעו ראשי המגזר לפני חודש וחצי כמעט לכל ישיבות הסיעות בכנסת וזכו לתמיכה גורפת.
יו"ר סיעת העבודה רם שפע המתגורר בקיבוץ גבעת חיים איחוד הפך לקול המיליטנטי ביותר נגד הרפורמה בביצים. חברו אליו ח"כים נוספים ובהם יו"ר ועדת חוץ וביטחון רם בן ברק (יש עתיד), יו"ר ועדת הכנסת ח"כ ניר אורבך (ימינה), סגן שר הביטחון אלון שוסטר (כחול לבן), סגן שרת הכלכלה יאיר גולן, וח"כ נירה שפק (יש עתיד).
ליברמן ופקידי האוצר נפנפו מול ח"כי הלובי החקלאי בחקיקת לרפורמה שנועדה להביא לתכנון בהטלת הביצים ומצד שני להפחתת מכסים על פירות וירקות. ליברמן רוצה להצטייר כרפורמטור וכמי שהביא להוזלת יוקר המחיה בישראל. לאחר שנוכח בהתנגדותו העיקשת של ח"כ שפע להכללת רפורמת הביצים בחוק ההסדרים, הסכים לפשרה שהוצעה על ידי ח"כ בן ברק שהסעיף ייכלל בחוק שעבר את הקריאה הראשונה, אך ההצבעה בקריאה השנייה והשלישית תידחה ב־3 חודשים ותיעשה בהסכמת כל הצדדים.
שר החקלאות עודד פורר תרם גם הוא לאורך כל הדרך להסכם הפשרה עם החקלאים. כך ליברמן ניצח בכך שהסעיף נכלל בחוק, והחקלאים התהדרו בכך שהמשך החקיקה תיקבע בהסכמה. המשך המאבק לשינוי הרפורמה בביצים יתנהל בוועדות. ח"כי הלובי החקלאי מבקשים שהרפורמה תועבר לוועדת הכלכלה בראשותו של ח"כ מיכאל ביטון (כחול לבן) כדי שיסייע להם מול פקידי האוצר.

3. רשות בלי שיניים

הרפורמה ברגולציה עברה ביום חמישי שינוי משמעותי: רשות הרגולציה תהיה רשות מייעצת, כלומר בלי סמכויות ביצוע. סמכויותיה ייקבעו בחקיקה נפרדת בוועדת החוקה בראשות ח"כ גלעד קריב (עבודה). החקיקה צפוייה להסתיים עד לסוף מרץ 2022. בכך, בעצם, סורסה רפורמת הרגולציה שעליה הכריזו בקול תרועה רמה רה"מ נפתלי בנט, ליברמן, ושר המשפטים גדעון סער (תקווה חדשה) יחד עם סגן השר לרגולציה ח"כ אביר קארה (ימינה).
בנט אמר אז כי "הממשלה צריכה לשרת את האזרחים ולא להביא את האזרחים לרדוף אחריה. המבחן שלנו פשוט - לצמצם משמעותית את הבירוקרטיה על עסקים בישראל".
אלא שמרצ הביעה התנגדות חזיתית לרפורמה שהוצעה, והיא שילבה ידיים עם העבודה ברפורמת הביצים כדי ליצור כוח של 13 ח"כים (העבודה ומרצ) ולזכות בתמיכתה ברפורמת הרגולציה. לעומתה, סגן השר קארה איים להצביע נגד התקציב - אם הרפורמה לא תאושר. לאחר פגישה עם בנט הושגה פשרה שדי מעקרת את הרפורמה הזו. מסיבה זו צייצה השרה להגנת הסביבה תמר זנדברג: "רשות הרגולציה תוכל לייעץ ולטייב, אבל הסמכות הסביבתית, הבריאותית והבטיחותית תישאר במשרדים שזו המומחיות שלהם". כך או כך, מתנגדי החוק ינסו לשנותו בוועדת החוקה עד להצבעה בקריאה השנייה והשלישית.

4. תקציב לגיל הפרישה

ליברמן, נענה לדרישות הח"כיות להקצות כספים לנשים המוחלשות שייפגעו מהעלאת גיל הפרישה ובכך הוסרה התנגדותן לרפורמה. ליברמן פרגן בנאומו במליאה לח"כיות מיכל רוזין (מרצ), אפרת רייטן, נעמה לזימי (עבודה), ריינא זועבי ומירב בן ארי (יש עתיד) "על הכוונות לשתף פעולה להגיע לפשרות ולהגיע לתוצאה טובה לאזרחי ישראל". האוצר יקצה כ־900 מיליון שקל לטובת הנשים המוחלשות, רוב הכסף כבר תוקצב, את התוספת שהשיגו הח"כיות, כמה מאות מיליוני שקלים, יממנו באמצעות העברות מסעיפים אחרים בתקציב.
בסך הכל 3 הרפורמות יצאו בסופו של דבר לדרך אבל דרך ייסורים מצפה ליתר חוק ההסדרים. העלאת המס על המשקאות הקלים ועל שימוש בכלי פלסטיק יבוצעו בצו של שר האוצר. ליברמן יצטרך להיאבק נגד הוצאתן או סירוסן של רפורמות נוספות כמו הכשרות והבנקאות הפתוחה. אך נראה שהוא לא ממש מוטרד. "אני מופתע לטובה שהתקציב הזה עובר בשקט. מכל דיוני תקציב לא ראיתי שלווה כזו", סיים את נאומו במליאה.