סגור

אחרי המלצת המומחים: אושר מתן חיסון שלישי לבני 50 ומעלה - החל מהיום

חברי הצוות לטיפול במגפות הצביעו בעד הרחבת מבצע החיסונים, ומנכ"ל משרד הבריאות אישר כי כבר מהיום יוכלו בני 50 ומעלה להגיע לקופות החולים ולקבל את המנה השלישית. עוד יחוסנו: אנשי צוות רפואי, בעלי מחלות רקע, אסירים וסוהרים. משרד הבריאות: יותר מ-6,000 מאומתים אתמול, שיעור החיוביים כ-5% - הגבוה מאז תחילת מרץ

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש אישר באופן רשמי לחסן בחיסון שלישי נגד קורונה בני 50 ומעלה. בנוסף, את המנה השלישית יוכלו לקבל כלל עובדי מערכת הבריאות, חולים בסיכון לתחלואת קורונה קשה, אסירים וסוהרים. אש עדכן הלילה את מנכ"לי קופות החולים בהחלטה.

ההחלטה של אש התקבלה לאחר שאמש הצביעו חברי הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות בעד הרחבת מבצע החיסון השלישי לקבוצות אוכלוסייה נוספות. ההצבעה התקבלה ברוב מוחלט של קולות התומכים.
עוד לפני ההצבעה בדיון, קופת החולים כללית הודיעה שהחל מהיום ניתן יהיה להזמין תור לחיסון שלישי גם לבני ובנות 50 ומעלה. בקופה מסרו כי "החיסון הוא האמצעי שיש בידנו למניעת ולצמצום התחלואה. לצד המאמץ לחיסון במנת הדחף אנו ממשיכים במאמץ לחסן גם במנה ראשונה". ממלא מקום מנכ"ל הקופה, אלי כהן, ציין כי "לפי מחקרים החיסון הוכח כבטוח, מונע תחלואה קשה, תורם לבריאות ומגן על הסובבים אותנו ומאפשר לנו לנהל שגרת חיים עליה כולנו רוצים לשמור. בואו להתחסן הצוותים שלנו ממתינים לכם".
בדיון עלה כי עד כה התחסנו קרוב ל-650 אלף ישראלים במנה השלישית, בהם 7,000 שהם מדוכאי חיסון. במסגרת הנתונים שהובאו נאמר כי רמת ההגנה מפני הנגיף עולה פי כמעט פי שניים אחרי מתן מנת החיסון השלישית לעומת התקופה שלפניו, וכי שיעור המחוסנים בפעם השלישית שחלו בקורונה הוא כמחצית מהחולים שהתחסנו רק פעמיים. עם זאת, ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה כי ייתכן שהאוכלוסייה שהתחסנה בפעם השלישית היא זהירה יותר - ועל כן התחלואה בה נמוכה יותר. כמו כן, בדיון עלה כי בני 12-15 שהתחסנו לאחרונה מוגנים יותר מזן הדלתא של הקורונה.

2 צפייה בגלריה
תור חיסון קורונה כיכר רבין תל אביב
תור חיסון קורונה כיכר רבין תל אביב
מתחסנים לקורונה
(צילום: יובל חן)

אש אמר לחברי הצוות שאין מגבלה במלאי החיסונים - ולא צריך להתחשב בכך גם בהחלטה על האוכלוסיות הבאות שיתחסנו. פרויקטור הקורונה, ד"ר סולימאן זרקא, הוסיף כי במגן ישראל עושים מאמץ גדול כדי להגדיל את ההיענות בקרב אוכלוסיות שטרם התחסנו, ובודקים את הסיבות לכך. עם זאת, ציין כי נראה שלצד האדישות, מכנה משותף נוסף שנמצא בקרב לא-מחוסנים רבים זה מעמד סוציו-אקונומי נמוך.
לשאלת הרחבת מבצע החיסון השלישי התייחס אתמול בבוקר מנכ"ל משרד הבריאות בריאיון לאולפן ynet, אז אמר כי הוא חושב שצריך לשקול מתן חיסון שלישי גם לבני 40 ויותר. "אנחנו יודעים שירידת היעילות משפיעה על כל הגילאים. אנחנו רואים את ההדבקות, וגם בני 40 ויותר יכולים לחלות קשה", הסביר אש. "אני חושב שצריך לשקול זאת ברצינות".
אש ציין כי הסיבה שבמשרד הבריאות לא ממליצים לחסן את כל האוכלוסייה ולא רק בני 40 ויותר היא הרצון לקיים איזון בין התועלת לבין הסיכונים, שכן מדובר בהליך שלא קיבל את אישור ה-FDA. "זה צעד ראשון שאנחנו עושים בזהירות. בגילאים המבוגרים אנחנו מודעים לכך שהחיסון מציל חיים ותופעות הלוואי לא רבות, ולכן בגילאים המבוגרים, כולל 40 ומעלה, הסיכון קטן יותר והתועלת רבה יותר. כשיורדים לגילאים קטנים יותר, מאחר שהתחלואה הקשה נמוכה יותר, האיזון קצת אחר", הוא אמר.

2 צפייה בגלריה
פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש
פרויקטור הקורונה פרופ' נחמן אש
פרופ' נחמן אש
(צילום: טל שחר)

בתוך כך, 6,083 ישראלים אובחנו אתמול (יום ה') כחיוביים לקורונה. בסך הכול בוצעו כ-123 אלף בדיקות, ללא בדיקות למחלימים, ושיעור החיוביים עמד על 5.03% - הנתון הגבוה בחודשים האחרונים.
בבתי החולים ברחבי הארץ מאושפזים 758 חולי קורונה, 462 מהם במצב קשה. מדובר בעלייה נוספת במספר החולים הקשים. 75 חולים מחוברים למכונות הנשמה וגם כאן מדובר בעלייה. מנתוני משרד הבריאות עולה כי 42 מהחולים הקשים הם בני פחות מ-50. חמישה מהם התחסנו ו-37 מהם לא התחסנו. בנוסף, 40 מהחולים הקשים הם בשנות ה-50 לחייהם – 14 מהם התחסנו בשתי מנות ו-26 לא התחסנו. יש להדגיש כי בגיל זה שיעור המתחסנים גבוה בשתי מנות עומד על כ-85% - ולכן מספר המתחסנים גבוה פי שבעה מאשר אלו שלא התחסנו – לכן לפי שיעור ל-100 אלף תושבים – שיעור החולים הקשים בשנות ה-50 לחייהם שלא התחסנו גבוה פי 16 מאלו שהתחסנו.