סגור

ארה"ב: אור ירוק למתן החיסון לקורונה של פייזר לבני 12-15

ארגון המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב אישר להרחיב את השימוש בחיסון: "לא נמצאו תופעות לוואי חמורות"; לפני יומיים אישר ה-FDA את מתן החיסון לילדים בני 12-15

ארגון המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC) אישר היום להרחיב את השימוש בחיסון לקורונה של פייזר וביונטק גם לקבוצת הגילאים 12-15, והכשיר את הדרך למתן החיסון לקבוצה זו החל ממחר.


החלטת הוועדה המייעצת לחיסונים של ה-CDC, שהתקבלה ברוב של 14-0, באה יומיים לאחר שמנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA) העניק אישור חירום למתן החיסון לבני 12-15.

1 צפייה בגלריה
החיסון של פייזר
החיסון של פייזר
חיסון לקורונה
(צילום: איי פי)

לדברי בכירים ב-CDC, לא נרשמו תופעות לוואי חמורות בקרב יותר מ-2,000 המשתתפים בניסוי שערכו החברות בבני 12-15. עם זאת 91% מהמחוסנים הרגישו תופעות לוואי קלות, בהן כאב במקום הזריקה, עייפות, כאב ראש וצמרמורת - תופעות לוואי שחלפו כעבור יומיים.
חיסוני פייזר מאושרים לשימוש כיום בבני 16 ומעלה. בישראל ניתן אישור חריג לחסן גם בני 12 ומעלה המשתייכים לקבוצות סיכון ובהם השמנת יתר, פגיעה ריאתית, סוכרת, טיפול כימותרפי או בני בית המשתייכים לקבוצות סיכון. חיסון ילדים כולל הוא קריטי לבלימת המגפה ופתיחה נרחבת של בתי הספר ברחבי העולם.
במחקר שערכה פייזר על 2,260 ילדים אמריקנים בגילאי 12 עד 15, שטרם עבר בקרת עמיתים, הראו נתונים ראשונים כי לא היו מקרי הדבקה בקורונה בקרב אלה שסיימו את שתי מנות החיסון, לעומת 18 מקרי הדבקה בקרב אלה שקיבלו זריקות דמה (פלצבו). כלומר - היעילות שנצפתה בקרב גילאים אלו הגיעה ל-100%.
החוקרים מצאו עוד כי רמות הנוגדנים המנטרלים בקרב הילדים המחוסנים היו גבוהות אף ממה שנצפה במחקרים הקודמים.
מעל 150 אמריקאים בני יותר מ-18 קיבלו לפחות מנת חיסון אחת לקורונה, כך לפי נתונים של ה-CDC. כ-115 מיליון מהם קיבלו את שתי המנות. לפי מחקרים, כ-13% מהאמריקאים הבוגרים מתנגדים לקבלת החיסון, ו-21% מצהירים כי הם "ממתינים" ויקבלו אותו במקרה הצורך.