סגור

בכיר לשעבר ב-FDA: אין כרגע ראיות מספיקות לנחיצות מנת דחף

לדברי נורמן ביילור, שעמד בעבר בראש יחידת בקרת ומחקר החיסונים של מנהל המזון והתרופות האמריקאי, "מוכנות למתן חיסוני התגבור היא דבר טוב, אבל באמת שאין לנו עדיין ראיות, לפחות בארה"ב, שמראות שהחיסון לקורונה אינו עובד או שיעילותו יורדת"

אין כרגע ראיות מספיקות שמראות שזריקות תגבור של חיסוני קורונה נחוצות, כך אמר מנהל ב-FDA לשעבר. "מוכנות למתן חיסוני התגבור היא דבר טוב, אבל באמת שאין לנו עדיין ראיות, לפחות בארה"ב, שמראות שהחיסון אינו עובד או שיעילותו יורדת, כך שלא הגיע הזמן לתת את התגבור", כך אמר נורמן ביילור, שעמד בעבר בראש יחידת בקרת ומחקר החיסונים של מנהל המזון והתרופות האמריקאי. כך לפי דיווח ב-CNBC.


חברת התרופות פייזר מפתחת זריקת תגבור לחיסון לקורונה, או מנה שלישית, שמיועדת לתת מענה לזן הדלתא המידבק במיוחד, שהפך לזן הדומיננטי בארצות רבות, כולל ארה"ב. המרכז למניעת מחלות (CDC) וה-FDA אמרו בשבוע שעבר בהצהרה משותפת ש"אמריקאים שקיבלו חיסון מלא לא זקוקים לזריקת תגבור בשעה זו".
1 צפייה בגלריה
פראמדיקים של מדא מחסנים בני נוער ב חיסון של פייזר נגד נגיף קורונה בית ספר אורט לוד
פראמדיקים של מדא מחסנים בני נוער ב חיסון של פייזר נגד נגיף קורונה בית ספר אורט לוד
חיסון לקורונה
(צילום: קובי קואנקס)

פייזר נפגשה עם פקידים אמריקאים ביום שני, כדי לטעון לטובת מתן מנה שלישית. החיסון של החברה, שפותח במשותף עם ביונטק הגרמנית, מכיל שתי מנות שניתנות בהפרש של שלושה שבועות. הוא קיבל אישור חירום לשימוש מארגון הבריאות העולמי בדצמבר. פייזר וביונטק התייחסו למידע של משרד הבריאות הישראלי לפיו ישנה הפחתה ביעילות החיסון שלהן במונחי מניעת הדבקה והופעת תסמינים. הירידה ביעילות מקבילה לתפוצה הנרחבת של זן הדלתא, וכן להסרת רוב מגבלות הקורונה בישראל.
החיסון עודנו בעל 93% יעילות במניעת אשפוז ומחלה קשה, כך לפי דובר משרד הבריאות. אך ביילור, שמכהן כיום כנשיא ומנכ"ל חברת Biologics Consulting, אמר שבקרה הדוקה לא חשפה "כשלים חיסוניים משמעותיים" עד כה. "אנחנו פשוט לא רואים את זה כרגע", הוא אמר.
מספר הנדבקים בארה"ב שוב נמצא בעלייה, אך לדברי רופאים הסיבה לעלייה בהדבקות ובאשפוזים היא הפצת זן הדלתא בקרב לא מחוסנים. "מקרים של אי פעולת החיסון מועטים מאוד כרגע. אז עד שזה ישתנה, אני לא חושב שיהיה נכון להתחיל לתת מנה שלישית", אמר ביילור.