סגור
אריה דרעי יור שס בנימין נתניהו ראש ה ממשלה
ח"כ אריה דרעי וראש הממשלה בנימין נתניהו (צילום: שלו שלום)

העמותה לחופש דת ושוויון עתרה לבג"ץ: עצרו את חלוקת כרטיסי המזון של דרעי

העתירה דורשת להעביר חזרה למשרד הרווחה את הכספים המוקצים לכך ממשרד הפנים ש"נמצא בשליטת ש"ס". בכוונתו של ח"כ דרעי, על פי העתירה, לחלק את הכרטיסים לפי קריטריונים שמפלים לטובה את החרדים ופוגעים בבטיחון התזונתי של כל השאר

עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון עתרה הבוקר לבג"ץ כנד חלוקת כרטיסי המזון של יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי. זאת, בטענה שחלוקת הכרטיסים נעשית "בניגוד לעמדת אנשי המקצוע ועל פי קריטריונים שמפלים לטובה את המגזר החרדי".
בעתירה שהוגשה באמצעות סמנכ"לית העמותה והיועצת המשפטית שלה עו"ד יפעת סולל נאמר כי הקריטריונים הופכים את חלוקת הכרטיסים "מפעולה מוסרית לציניות פוליטית שכל עניינה העברת כספים לקבוצות מסומנות מראש". חדו"ש מבקשת צו בינים למניעת חלוקת הכפים לפני החגים, לאחר שבעתירה קודמת של התנועה לאיכות השילטון לא ניתן צו כזה.
במסגרת הכספים הקואליציוניים קיבל דרעי מיליארד שקלים לחלוקת כרטיסי מזון באמצעות משרד הפנים - זאת, אף על פי שהמשרד המטפל בעוני הוא משרד הרווחה. הכוונה של ש"ס היא לחלק 400 מיליון שקלים לפני החגים הקרובים ועוד שתי פעימות של 300 מיליון בשתי תקופות החגים ב-2024, כשהמטרה היא שבסופו של דבר כל הורה יקבל 300 שקל בכל פעימת חלוקה ועוד 225 שקל לכל ילד, עד 8 ילדים.
הקריטריון העיקרי לחלוקת הכספים הוא קבלת הנחה של 70% בארנונה - קריטריון שמספק העדפה ברורה למשפחות חרדיות בכלל ולמשפחות אברכים בפרט. רק 14% מהמשפחות שנמצאות בחוסר ביטחון תזונתי חמור (רעב) עומדות בקריטריון. בעקבות הביקורת הקשה נוספו שורת אוכלוסיות למקבלי הכרטיסים. קשישים ומקבלי השלמת הכנסה מהביטוח הלאומי יקבלו כרטיסי מזון אוטומטית, בלי להגיש בקשה - מה שיוסיף 55 אלף משקי בית ל-335 אלף משקי הבית שקיבלו זאת בקורונה.
כמו כן, יקבלו כרטיסי מזון 3,000 נכים ניצולי שואה, 11 אלף נשים שמקבלות מזונות מהביטוח הלאומי ו- 46 אלף משפחות מקבלות הבטחת הכנסה מהביטוח הלאומי, אלא שמקבלי הקצבאות הללו יקבלו קצבאות רק עבור שני ילדים בעוד מקבלי ההנחות יכולים לקבל אותם גם עבור שמונה. בנוסף, מקבלי הבטחת הכנסה יקבלו רק 50% מסכום הקצבה.
חדו"ש ביקשה בעתירתה צו ביניים לעצירת החלוקה עד לתיקון העיוותים והאפליה. בעתירה נטען כי הקריטריונים לחלוקה "עושים שימוש ציני במונח 'ביטחון תזונתי' ופוגעים בו במקום לקדם אותו. זאת, כדי להעביר מתנות בעיקר למצביעיה של מפלגת ש"ס והמפלגות החרדיות"
על פי העתירה, "במקום להעביר את התקציב למיזם לביטחון תזונתי במשרד הרווחה שפועל לפי אמות מידה מקצועיות, הוסכם עם ש"ס שהסכום יחולק דרך משרד הפנים שנמצא בשליטתה ושהוא ייועד בעיקר למי שמקבל הנחה בארנונה, הניתנת למשפחות מרובות ילדים. חלוקת "כרטיסי המזון של דרעי" גם מילאה תפקיד מרכזי בתעמולת הבחירות של ש"ס בבחירות האחרונות".
העתירה דורשת "להשיב את התקציב למשרד הרווחה לשם חלוקתו בהתאם לדין" ומנכ"ל חדו"ש הרב עו"ד אורי רגב, אמר כי "התוכנית סותרת כל שיקול מקצועי וענייני" והוסיף כי "יש לקוות שבג"ץ יורה על שימוש סביר וראוי כמתחייב מן החוק".